کشف سر های جداشده سنگی در ترکیه

به گزارش مجله یک کامپیوتر، باستان شناسان حین فعالیت در یکی از شهر های باستانی ترکیه مجموعه ای از مجسمه های کامل و سر های مجسمه های ایزدان یونان باستان را کشف کردند.

کشف سر های جداشده سنگی در ترکیه

به گزارش ایسنا، کاوش گروهی از باستان شناسان در شهر باستانی آیزانوی واقع در ترکیه به کشف چندین مجسمه باستانیِ تصویرگر اساطیر یونان منجر شد.

آیزانوی به عنوان یک شهر فریگیه ای در قلمرو فریگیه بنا شده بود. قدمت بنا های تاریخی آن از اوایل دوران امپراتوری روم تا قرن سوم پس از میلاد متغیر است.

باستان شناسان در نزدیکی پل های رومی این محوطه که از یک جویبار عبور می نماید مشغول کاوش بودند که سر های سنگی به شکل خدایان یونانی، از جمله اِروس، دیونیزوس (خدای برداشت انگور، باغ ها و میوه ها، پوشش گیاهی، جشن و تئاتر)، هراکلس پسر زئوس و آلکمن و چندین خدای دیگر از پانتئون یونان را کشف کردند.

این گروه بعلاوه مجسمه تقریباً کاملی را کشف کردند که فقط نیمی از پایه و یک پای مجسمه از بین رفته بود. این مجسمه بیش از 2 متر ارتفاع دارد و شخصیت یک مرد را به تصویر می کشد. با این حال باستان شناسان هنوز اعلام نکرده اند که این مجسمه شخصیت مهمی از شهر آیزانوی است یا یک قهرمان افسانه ای یا یک ایزد.

کاوش های قبلی در سال 2021 بعلاوه به کشف سر های سنگی منجر شد. در سال 2020 باستان شناسان مجسمه بدون سر هراکلس را پیدا کردند، سر سنگی هراکلس که اخیرا کشف شده است با بدنه مجسمه قبلی مطابقت ندارد و این نشان می دهد که مجسمه دیگری هنوز کشف نشده است.

منبع: فرارو
انتشار: 14 دی 1401 بروزرسانی: 14 دی 1401 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 84844

به "کشف سر های جداشده سنگی در ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سر های جداشده سنگی در ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید