گزارش، صندلی گذرنامه ترکیه در دنیا و اهداف 2021

به گزارش مجله کامپیوتر، در شرایطی که تنش و اختلاف بین ترکیه و اتحادیه اروپا به فرجام نرسیده، آنکارا منتظر است که اروپایی ها حتی قبل از تکمیل فرایند عضویت، در خصوص ویزا، تجدیدنظر نمایند.

گزارش، صندلی گذرنامه ترکیه در دنیا و اهداف 2021

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، بر اساس نتایجی که از گزارش های بین المللی اعتبارسنجنی گذرنامه کشورها به دست آمده، شهفرایندانی که پاسپورت جمهوری ترکیه را در دست دارند، می توانند بدون ویزا، به 110 کشور جهان سفر نمایند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

اما این صندلی مورد پسند دستگاه دیپلماسی ترکیه و مدیران بخش های تجارت و گردشگری نیست و آنکارا کوشش می نماید صندلی و اعتبار جهانی پاسپورت خود را بر پله بهتری بنشاند. اما در این راستا، چالش ها و موانعی وجود دارد و امضای توافق لغو ویزا با کشورهای مختلف، کار چندان آسانی نیست.

به گزارش های جهانی اعتماد کنیم یا نه؟

در خصوص گزارش ها و فرایند فعالیت موسسات و شرکت های جهانی سنجش اعتبار پاسپورت یا گذرنامه، دیدگاه های مختلفی وجود دارد. بعضی از دیپلمات های باتجربه معتقدند که این لیست ها فقط موضوعات تجاری و سفر را مد نظر قرار می دهد و توجهی به رفتار شهفرایندان و اتباع کشورهای مختلف در کشور مقصد ندارد.

گروهی نیز معتقدند که به هر حال، این گزارش ها، بر اساس آمار و اطلاعات مبادی سفرهای هوایی، زمینی و دریایی استخراج شده و می توان نتایج نهایی آنها را به عنوان یک سنجه و معیار قابل قبول، مورد ارزیابی قرار داد.

یکی از موسساتی که در این حوزه، به طور گسترده فعالیت می نماید، یک موسسه بین المللی به نام هنلی و شرکا (Henley and Partners) است که در حوزه مسائل اقامت و شهفرایندی مشغول به فعالیت است.

تازه ترین گزارش Henley and Partners مورد توجه بسیاری از رسانه های جهان نهاده شد و روزنامه ها، شبکه های تلویزیونی و پایگاه های خبری ترکیه نیز، به نتایج این گزارش، توجه ویژه ای نشان دادند.

همین جا باید به این نکته هم اشاره نمود که در دست دریافت پاسپورتی که دارنده آن می تواند به بسیاری از کشورهای جهان، بدون ویزا سفر کند، لزوماً نشانه توسعه یافتگی و قدرت کشور صادرنماینده آن گذرنامه نیست.

در اینجا، پای یک مساله دیپلماتیک و سیاسی مهم، به نام ملاحظات خاص کشورها و مصلحت سنجی در خصوص توافق لغو ویزا در میان است. به عنوان مثال، چین که هم اکنون به عنوان یک قدرت جهانی عظیم، توان خود را اثبات نموده، در لیست سالانه 2021 در رده 70 نهاده شده، هندوستان در رده 85 است و سریلانکا نیز در رده 100 نهاده شده است.

ترکیه بر صندلی جهانی پنجاه و سوم

بر اساس گزارش سال جاری که در رسانه های ترکیه با عنوان قدرتمندترین پاسپورت های جهان منتشر شده، در حال حاضر، بر اساس آخرین اطلاعات و در چهارمین سال متوالی، پاسپورت ژاپن به عنوان معتبرترین پاسپورت جهان شناخته شده و شهفرایندانی که پاسپورت ژاپنی در دست دارند، می توانند بدون ویزا به 191 کشور جهان، سفر نمایند.

سنگاپوری ها با داشتن مجوز سفر به 190 کشور جهان بر پله دوم ایستاده ­اند، آلمان و کره ­جنوبی با مجوز 188 کشور بر رده سوم ایستاده ­اند.

شهفرایندانی که گذرنامه ترکیه را دارند، می ­توانند بدون ویزا، به 110 کشور جهان سفر نمایند و پاسپورت ترکیه از این حیث در رده پنجاه و سوم جهان است. افغانستان با مجوز سفر به 26 کشور، در رده پایین جدول واقع شده است.

بر اساس گزارش موسسه بین المللی به نام هنلی و شرکا 10 رده نخست گذرنامه های جهان، در اختیار 27 کشور جهان است.

از میان 27 کشوری که در 10 رده نخست جای دارند، نام 3 کشور آسیایی ژاپن، سنگاپور و کره جنوبی در شرایط ایده آلی مشاهده می گردد، سه رده دیگر از آنِ آمریکا،کانادا و استرالیا است و 21 کشور دیگر لیست، همگی اروپایی هستند.

مقایسه ترکیه با همسایگان و منطقه

ترکیه در شرایطی در لیست اعتبار پاسپورت های جهان بر صندلی 51 ایستاده که 4 قدم آن سوتر از ترکیه و در آب های زیبای مدیترانه، یونان و مالت، هر دو بر پله هشتم جهانی هستند و اتباعشان می توانند بدون ویزا به 184 کشور جهان سفر نمایند.

کمی این سوتر و در مجاورت ترکیه، قبرس بر پله پانزدهم جهانی است. شهفرایندان قبرسی، می توانند بدون ویزا به 174 کشور جهان سفر نمایند (شهفرایندان قبرس ترک چنین امتیازی ندارند چرا که یک دولت مستقل تشکیل داده اند که فقط ترکیه آن را به رسمیت شناخته است.)

در میان رقبای منطقه ای ترکیه نیز، امارات متحده عربی، تنها 1 پله بعد از قبرس در صندلی شانزدهم است و شهفرایندان اماراتی نیز می توانند به 173 کشور سفر نمایند. همسایه اروپایی ترکیه یعنی بلغارستان، بر پله هجدهم ایستاده و بلغارها می توانند بدون ویزا به 171 کشور جهان سفر نمایند. گرجستان نیز اندکی بهتر از ترکیه است و در صندلی 51 واقع شده است و گرجی ها می توانند بدون ویزا به 115 کشور جهان سفر نمایند.

جالب اینجاست که اعتبار جهانی گذرنامه ترکیه، اندکی از اعتبار دو رفیق عرب ترکیه یعنی قطر و کویت بهتر است. ترکیه بر پله 53 ایستاده و شهفرایندانش می توانند به 110 کشور جهان سفر نمایند اما کویت و قطر در رده های 55 و 56 نهاده شده اند. کویتی ها اجازه دارند بدون ویزا به 96 کشور جهان سفر نمایند و این عدد برای قطری ها 95 کشور است.

بحرین، عمان و عربستان سعودی هم به ترتیب در رده های 64 و 65 و 66 جهانی هستند. دوست مهم منطقه ای ترکیه یعنی جمهوری آذربایجان نیز در رده 76 است و شهفرایندان این کشور می توانند بدون ویزا به 67 کشور جهان سفر نمایند و ارمنستان نیز در رده 80 جهان واقع شده است و ارامنه می توانند به 63 کشور سفر نمایند.

با پرتغال دوست شو

در شرایطی که تنش و اختلاف بین ترکیه و اتحادیه اروپا به فرجام نرسیده، آنکارا منتظر آن است که اروپایی ها حتی قبل از تکمیل فرایند عضویت، در خصوص ویزا، تجدیدنظر نمایند.

در سال 2020 میلادی و در شرایطی که به خاطر قدرت نمایی ترکیه در شرق مدیترانه، فرانسه، یونان و قبرس، پیشنهاد تحریم ترکیه را بر میز اتحادیه اروپا گذاشتند، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، دم از مدارا زد و خاطرنشان کرد که اروپا، حتی باید موضوع معافیت ویزایی برای سفر اتباع ترکیه به اروپا را آنالیز کند. حالا ریاست ادواری اتحادیه اروپا در دست پرتغال است و ترکیه کوشش می نماید خود را به پرتغال نزدیک تر کند.

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، نخستین سفر خود در سال جدید میلادی را به ملاقات با مقامات پرتغالی اختصاص داد. حال باید دید آیا در سال 20021 میلادی، ترکیه خواهد توانست برای امضای لغو ویزای متقابل با کشورهای دیگر قدم بردارد، یا در رده فعلی، باقی خواهد ماند.

،

گروه ساختمانی ابان

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.
منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 مرداد 1400 بروزرسانی: 22 مرداد 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 49148

به "گزارش، صندلی گذرنامه ترکیه در دنیا و اهداف 2021" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، صندلی گذرنامه ترکیه در دنیا و اهداف 2021"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید