2 پارامتر تاثیرگذار در افزایش تورم ماهانه آذرماه

به گزارش مجله کامپیوتر، خبرنگاران: افزایش بهای حمل و نقل و سبزیجات، 2 عامل مسلط در افزایش تورم ماهانه در آذرماه سال جاری بوده اند.

2 پارامتر تاثیرگذار در افزایش تورم ماهانه آذرماه

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایبِنا، معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به عوامل مسلط در افزایش تورم ماهانه در آذرماه امسال پرداخته و نوشته است: تورم ماهانه از 1.6 درصد در آبان ماه به 3.2 درصد در آذرماه امسال افزایش یافته که افزایش بهای حمل و نقل و سبزیجات 2 عامل مسلط در این زمینه بوده اند.

در این گزارش تورم نقطه ای در آبان ماه 27 و در آذرماه 27.8 درصد اعلام شده است ولی با این حال نرخ تورم سالانه در آذرماه با 1.1 درصد کاهش نسبت به ماه قبل از آن 40 درصد بوده است.

براین اساس سهم بخش های 20 گانه از رشد 3.2 درصدی شاخص قیمت مصرف کننده در آذرماه نسبت به آبان ماه مورد بررسی قرار گرفته که براین اساس سهم بخش های حمل و نقل 1.4 درصد و خوراکی ها و آشامیدنی ها 1.3 درصد بوده است. هرچند در این زمینه سبزیجات (سبزی ها و حبوبات) نیز رشد قیمتی 1.1 درصدی داشته اند.

براساس آمار اعلام شده، نان و غلات 0.2 درصد، شیر، پنیر و تخم مرغ 0.1 درصد، میوه و خشکبار 0.1 درصد، پوشاک و کفش 0.1 درصد، مسکن، آب، برق، گاز و سایر 0.1 درصد، مبلمان و لوازم خانگی 0.1 درصد، بهداشت و درمان 0.1 درصد و کالاها و خدمات متفرقه 0.1 درصد در افزایش شاخص قیمت مصرف کننده تاثیر داشته اند.

از سوی دیگر بخش های روغن ها و چربی ها؛ شکر، مربا، عسل، شکلات و شیرینی؛ چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و آبمیوه؛ دخانیات؛ ارتباطات؛ تفریح و فرهنگ؛ آموزش و هتل و رستوران افزایش قیمتی نداشته اند. تنها بخشی که در آذرماه کاهش قیمت داشته بخش گوشت قرمز و سفید و فرآورده های آن با 0.2 درصد بوده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 19630

به "2 پارامتر تاثیرگذار در افزایش تورم ماهانه آذرماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 پارامتر تاثیرگذار در افزایش تورم ماهانه آذرماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید