آزمایش خونی که 50 نوع سرطان متفاوت را تشخیص می دهد

به گزارش مجله کامپیوتر، پژوهشگران می گویند یک آزمایش خون ساده ساخته اند که می تواند چندین نوع سرطان را تشخیص دهد.

آزمایش خونی که 50 نوع سرطان متفاوت را تشخیص می دهد

به گزارش خبرنگاران به نقل از هلث دی نیوز این پژوهشگران می گویند آزمایش خونی که آنها ساخته اند، می تواند بیش از 50 نوع سرطان را در مراحل اولیه تشخیص دهد و محل آنها در بدن را هم شناسایی کند.

دکتر مایکل سیدن یکی از این پژوهشگران از تگزاس می گوید: اگر یافته ها تایید شود، می توان انتظار داشت این آزمایش در راهبردهای غربالگری گسترده تر سرطان گنجانده شود.

  • مفاهیم: غربالگری در پزشکی چیست؟

این آزمایش میزان مثبت کاذبی کمتر از یک درصد دارد، یعنی اینکه کمتر از یک درصد افرادی که آزمایش دچار بودن آنها را به سرطان نشان می دهد، سرطان ندارند. به گفته این پژوهشگران، در مقام مقایسه شیوه های غربالگری سرطان پستان در حال حاضر میزان مثبت کاذبی حدود 10 درصد دارند.

این آزمایش همچنین منشا سرطان را در 96 درصد موارد شناسایی می کند و در این مورد 93 درصد دقت دارد.

تومورهای سرطانی ماده ژنتیکی یا DNA خود را به خون می ریزند. این آزمایش با شناسایی تغییرات در مشخصات این مواد ژنتیکی در خون می تواند نوع و محل سرطان ها را تشخیص دهد.

سیدن و همکارانش در آنالیز شان نمونه های خون از بیش از 4300 فرد با یا بدون سرطان را آنالیز کردند. سپس یافته هایشان روی تقریبا 1300 نفر دیگر وارسی کردند.

بیش از 50 نوع سرطان در این آنالیز گنجانده شده بود. این آزمایش توانست 67 درصد موارد مرگبارترین سرطان ها در آمریکا را در مراحل یک، دو و سه (از لحاظ میزان پیشرفت بیماری) را تشخیص دهد.

بسیاری از این سرطان ها از جمله سرطان های مقعد، مثانه، روده بزرگ، مری، معده، سروگردن، کبد و مجاری صفراوی، ریه، تخمدان، لوزالمعده و سرطان های لنفاوی (لنفوم) و سرطان های سلول های سفید خون مانند مالتیپل میلوما تا زمانی که علائمشان آشکار شود، آزمایش غربالگری معینی ندارند.

این 12 نوع سرطان 63 درصد مرگ های ناشی از سرطان در آمریکا را در هر سال تشکیل می دهند.

به گفته سیدن، این آزمایش به خصوص در شناسایی سرطان های شایع مانند سرطان ریه و سرطان روده بزرگ و نیز سرطان های بسیار مرگباری که در حال حاضر آزمایش غربالگری شناخته شده ای ندارند، مانند سرطان لوزالمعده و سرطان مری خوب عمل می کند.

این پژوهشگران دریافتند هر چه میزان پیشرفته بودن سرطان بیشتر باشد، احتمال شناسایی آن با این آزمایش خون بیشتر می شود. برای مثال، آزمایش خون 93 درصد پیشرفته ترین سرطان ها را در یک گروه 12 نفری بیماران تشخیص داد- در حالیکه د افرادی که ابتدایی ترین مراحل سرطان بودند این میزان در حد 69 درصد بود.

سیدن می گوید: این آزمایش نه تنها می تواند وجود سرطان را شناسایی کنید، بلکه نوع سرطان را هم معلوم می کند و بیمار خواهد دانست برای درمان باید به نزد چه متخصص برود.

هزینه این آنالیز را سازنده این آزمایش شرکت GRAIL در کالیفرنیا پرداخته است.

به گفته سخنگوی این شرکت، پیش از آنکه این آزمایش خون به صورت یک ابزار بالینی رایج درآید، کارهای بسیار بیشتری باید انجام شود و اضافه نمود که شرکت در تلاش است که آن را وارد بازار کند.

کارشناسان می گویند سال ها است که ساختن یک آزمایش خون برای غربالگری سرطان ها به خصوص سرطان هایی که در حال حاضر آزمایش غربالگری ندارند، هدف پژوهشگران بوده است.

با اینکه نتایج این آنالیز امیدوارکننده است، هنوز راه درازی تا استفاده از آن در پزشکی عمومی روزمره باقی مانده است.

نتایج این آنالیز در شماره 30 مارس ژورنال Annals of Oncology منتشر شده است.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 27185

به "آزمایش خونی که 50 نوع سرطان متفاوت را تشخیص می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش خونی که 50 نوع سرطان متفاوت را تشخیص می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید