آیا قرار است بنزین گران شود؟

به گزارش مجله کامپیوتر، در حالی که طی چند هفته اخیر زمزمه افزایش قیمت حامل های انرژی به خصوص گازوییل مطرح شده، اما دولت آن را به طور کلی تکذیب کرده، ولی بر اساس گفته های نمایندگان مجلس تغییراتی در این رابطه باید صورت گیرد. در این رابطه حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس می گوید: باید قیمت ها تغییر یابد و پلکانی شود و قیمت حامل های انرژی واقعی باشد. همه درآمد های حاصل از حامل های انرژی وارد خزانه می شود، اما نوع هزینه ها باید اصلاح شود.

آیا قرار است بنزین گران شود؟

به گزارش خبرنگاران، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس نیز در برنامه مصاحبهی اخیر تلویزیونی خود به طور تلویحی طرح مجلس برای بنزین را تایید کرد. وی در این زمینه گفت: از مواردی که در اصلاح ساختار بودجه باید مورد توجه قرار گیرد این است که امروز حدود 45 تا 50 درصد خانواده ها ماشین ندارند و ما به 50 درصد افرادی که ماشین دارند سوبسید انرژی و بنزین می دهیم، اما فردی که مستضعف است و در روستا یا شهرستان زندگی می کند و به حمل ونقل عمومی نیز دسترسی ندارد، یارانه نمی دهیم.

وی افزود: آیا این عدالت است فردی که خودش یک ماشین برای رفتن به شمال و یک ماشین برای رفتن به کویر دارد و فرزندش یک ماشین برای دوردور کردن در اندرزگو دارد هر چقدر که می خواهد بنزین 3000 تومانی بزند، اما یک فرد روستایی هیچ یارانه ای دریافت نکند؟ چطور یک پیرمرد روستایی در زهک زابل این موضوع را متوجه می شود، اما بنده که رئیس مجلس هستم از آن درکی ندارم.

آیا بنزین گران خواهد شد؟

سیدحمید حسینی کارشناس اقتصاد انرژی در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به اینکه بحث افزایش قیمت بنزین در بودجه سال 1400 مطرح نیست، گفت: با توجه به افزایشی که بنزین در سال گذشته داشت و بعد از آن نیز اتفاقاتی پدید آمد، به نظر نمی رسد، حتی در دولت بعدی نیز بحث گران شدن دوباره بنزین در شرایط فعلی مطرح شود، الان بحثی که در مجلس مطرح است، پیرامون تغییر در نحوه سهمیه بندی بنزین است که از خودرو به فرد تغییر پیدا کند، در حال حاضر دولت یارانه بنرین 1500 تومانی را به سه دهک پایین جامعه پرداخت نمی کند.

وی افزود: به طور کلی افرادی که وسیله نقلیه ندارند، این یارانه را نمی توانند استفاده کنند، در همین رابطه برخی از کنندگان به دنبال این هستند که یارانه بنزین به افراد داده شود، اما این کار دو اشکال جدی دارد، اول اینکه بحث حمل و نقل عمومی در این بین تکلیفش مشخص نیست، سهمیه سوخت این وسائل قرار است که چه تغییری پیدا کند بعد از این طرح، از سوی دیگر اگر قرار باشد، حمل و نقل عمومی نیز با این طرح گران شود، در عمل برای آن سه دهکی که الان یارانه بنزین نمی گیرند، هیچ تفاوتی به وجود نمی آید.

حسینی گفت:، زیرا که آن ها باید یارانه ای را که می گیرند، دوباره صرف افزایش حمل و نقل عمومی کنند، دوم هم اینکه خرید و فروش این بنزینی که به همه افراد داده می شود، مشخص نیست، انجام این کار نیاز به زیرساخت های مناسبی دارد، این در حالی است که برای دهه های متمادی قیمت بنزین در ایران یک نرخ ثابتی بوده و مردم به آن عادت کرده اند، بنابراین تغییر این ذهنیت و فرهنگ سخت خواهد بود، از سوی دیگر جا انداختن این مسئله که، مردم بنزینی را که نمی خواهند می توانند بفروشند، آن هم به طریقی که هنوز سازوکار آن مشخص نشده، با پیچیدگی های زیادی همراه خواهد بود.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه انجام چنین کاری مسئله ای را حل نمی کند، بلکه مسائل را بیشتر خواهد کرد، اظهار داشت: در حال حاضر چندین طرح در مورد نحوه تغییر در سهمیه بندی بنزین و همچنین پرداخت یارانه آن وجود دارد، به عنوان مثال یکی از طرح ها این است که اگر مصرف بنزین تا سطح 75 میلیون لیتر بود که قیمت بنزین افزایش پیدا نمی کند، اما اگر مصرف از این مقدار بیشتر شد، هر روز 50 تومان به قیمت اضافه کرده می شود، تا زمانیکه مصرف به همان سطح 75 میلیون لیتر در روز برسد.

طرح های مطرح شده در مورد بنزین انتخاباتی است

وی با تاکید بر اینکه طرح هایی که در مجلس مطرح می شود، در مورد تغییر در نحوه سهمیه بندی بنزین، انتخاباتی است، افزود: در حال حاضر تیم آقای جلیلی یک طرحی را به کمیسیون انرژی مجلس ارائه داده است در همین زمینه که مورد مخالفت کنندگان قرار گرفت، تیم آقای قالیباف نیز طرح دیگری را در دست دارد، اما نکته مهم و مشترک بین همه این طرح ها این است که نحوه سهمیه بندی بنزین تغییر کند و ملاک پرداخت یارانه بنزین دیگر خودرو نباشد، بلکه به همه افراد جامعه این یارانه تعلق گیرد، اما همانگونه که عرض کردم این مسئله مسائل خاص خود را دارد.

حسینی ادامه داد: یک طرح دیگر نیز که مطرح شده این که قیمت بنرین آزاد شود و در مقابل آن سهام شرکت پالایش و پخش به مردم داده شود، تا آن ها با افزایش قیمت سهام این شرکت ناشی از افزایش قیمت بنزین منتفع شود، اما این کار نیز تبعات تورمی دارد و در صورت افزایش قیمت بنزین، کالا های دیگر نیز با افرایش روبرو می شوند، در حال حاضر نکته مهم این است که بنزین با نرخ سه هزار تومان به نرخ فوب خلیج فارس و جهانی نزدیک است، اما قیمت گازوییل پایین است، اما الان کسی جزئت ندارد که قیمت گازوییل را گران کند.

این کارشناس انرژی ادامه داد: استدلال آقایان این است که اگر گازوییل گران شود، حمل و نقل به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد و قیمت آن با افزایش زیادی روبرو می شود، این در حالی است که الان به دلیل پایین بودن قیمت گازوییل با پدید قاچاق آن نیز روبرو هستیم که این موضوع برای کشور خسارت بار است، در هر صورت با توجه به شرایط فعلی کشور، افزایش بهای حامل های انرژی به خصوص بنزین منتفی به نظر می رسد.

مجله شرقیا

مجله شرقیا | مجله آموزشی و اطلاع رسانی تحصیلی
منبع: فرارو
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 46552

به "آیا قرار است بنزین گران شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا قرار است بنزین گران شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید