آیین نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک تحویل دولت شد

به گزارش مجله کامپیوتر، تهران (پانا) - مدیرکل دفتر خاک کشاورزی از تحویل آئین نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک به دولت خبر می دهد و می گوید برای عملکرد بهتر و استفاده از ظرفیت های این قانون، آئین نامه اجرایی آن به طور جامع با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و اخذ نظر از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان برنامه و بودجه تهیه و هفته گذشته به هیأت دولت برای تصویب ارسال شد.

آیین نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک تحویل دولت شد

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر خاک کشاورزی این وزارتخانه اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی برای اجرای فاز نخست پایش کمیت و کیفیت خاک کشاورزی از سازمان برنامه و بودجه، ردیف اعتباری اختصاصی 300 میلیارد تومانی درخواست کرده است.

به گفته وی، در قانون حفاظت از خاک کشور، ما ملزم به تهیه نقشه های کمّیت و کیفیت خاک کل کشور و به ویژه خاک کشاورزی و معین تمام عوامل مؤثر در تولید و پایداری و حفاظت خاک شده ایم که اجرای آن با توجه به هزینه های مربوط به تکنولوژی های موجود و تهیه نقشه ها، نیاز به اعتبارات دارد.

جهانبخش میرزاوند با بیان اینکه پایش کیفیت خاک بسیار زمانبر و هزینه بر تر از پایش کمیت خاک است، اضافه کرد: برای اندازه گیری عناصر غذایی و عناصر آلوده کننده در خاک به مواد شیمیایی خاصی نیاز است که با نوسانات ارزی، قیمت آن نیز تغییر می کند.

وی اظهار کرد: تهیه نقشه پایش کمیت و کیفیت کل خاک کشور در مقیاس مدیریت پذیر در صورت تأمین اعتبار در یک بازه 10 ساله انجام خواهد شد و بهره بردار و کارشناس پهنه می تواند از چنین نقشه ای برای مواردی همچون توصیه کودی، حفاظت از خاک در برابر آلودگی، بالا بردن بهره وری آب و نهاده های کشاورزی استفاده کند.

میرزاوند در ادامه از تحویل آئین نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک به دولت خبر داد و گفت: برای عملکرد بهتر و استفاده از ظرفیت های این قانون، آئین نامه اجرایی آن به طور جامع با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و اخذ نظر از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان برنامه و بودجه تهیه و هفته گذشته به هیأت دولت برای تصویب ارسال شد.

وی اضافه کرد: آئین نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک در 30 ماده تهیه شده است و دستورالعمل های اجرایی و فنی با جزئیات بیشتر نیز باید برای آن تهیه شود.

مدیرکل دفتر خاک کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در همین حال گفت: ما سیاست های کلان و خط مشی های کلی خاک کشور را به عنوان نقشه راه برای حفظ امنیت غذایی و صیانت از منابع خاک در آینده، تهیه و همزمان با آئین نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک به دولت ارسال کرده ایم که پس از تصویب قابلیت اجرایی خواهد داشت.

وی، بهره برداری پایدار و مدیریت بهینه خاک را چشم انداز اجرای برنامه ها و سیاست ها در حوزه خاک کشور مطرح نمود و اذعان داشت: حفظ تنوع زیستی خاک، افزایش قدرت باردهی و جلوگیری از آلودگی خاک از رویکردهای قانون حفاظت از خاک است و چنانچه تخلفی در حوزه خاک صورت بگیرد، ضمانت اجرایی برای برخورد با متخلف در این قانون دیده شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 46754

به "آیین نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک تحویل دولت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیین نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک تحویل دولت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید