افراد چاق توانایی کم تری در تشخیص بو دارند

محققان می گویند افرادی که چاق هستند توانایی کمتری نسبت به سایر افراد درزمینهٔ تشخیص و تمییز بو دارند.

افراد چاق توانایی کم تری در تشخیص بو دارند

به گزارش خبرنگاران، محققان دانشگاه اوتاگو در نیوزیلند برای اولین بار به مطالعه رابطه میان چاقی و حس بویایی پرداختند که نتایج تحقیقاتشان در Obesity reviews منتشرشده است.

آنالیز اسناد پزشکی دپارتمان علوم غذایی اوتاگو و نیز 1500 پرونده کلینیک های مختلف سلطنتی در دنیا نشان داد رابطه محکمی میان چاقی و حس بویایی وجود دارد به این معنا که فرد هرچقدر لاغرتر باشد، حس بویایی قوی تری هم دارد و هرچقدر چاق تر باشد، حس بویایی ضعیف تری دارد.

دکتر می پنگ مسئول این تحقیق گفت: پس از جمع آوری شواهد متوجه شدیم که پیوندی قوی میان وزن بدن فرد با توانایی بویایی در وی وجود دارد. فردی که بو را بهتر تشخیص می دهد، باریک و لاغرتر است و بالعکس.

وی اضافه نمود: بو نقش مهمی در خوردن غذا دارد و بر نحوه شناسایی و انتخاب میان طعم های مختلف تأثیرگذار است و ممکن است خطر چاقی در افرادی که انتخاب غذای نامناسب دارند، بیشتر گردد.

به گفته وی انتخاب غلات با شکر و چربی کمتر می تواند انتخاب یک فرد لاغر باشد و یا انتخاب رژیم غذایی پرنمک و البته خوشمزه تر و چرب تر می تواند انتخاب یک فرد چاق باشد.

دکتر پنگ معتقد است جراحی برای کم کردن وزن درواقع نوعی ریست کردن سیستم عصبی مغز است تا بتواند بویایی بهتری نسبت به قبل داشته باشد.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1398 شناسه مطلب: 3442

به "افراد چاق توانایی کم تری در تشخیص بو دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افراد چاق توانایی کم تری در تشخیص بو دارند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید