بیماری پوستی صدف یا پسوریازیس را با گیاهان دارویی درمان کنید

به گزارش مجله یک کامپیوتر، بیماری پوستی صدف یک بیماری مزمن و غیرواگیر است که به صورت ضایعات پوستی ضخیم و قرمز رنگ با پوسته های سفید نقره ای رنگ در قسمت هایی از بدن به خصوص آرنج, زانو, سر وکمر ظاهر می گردد.

بیماری پوستی صدف یا پسوریازیس را با گیاهان دارویی درمان کنید
بیماری پوستی صدف یا پسوریازیس از جمله شایع ترین بیماری های پوست بوده که به علت حمله سیستم ایمنی بدن به سلول های پوستی ایجاد می شود فلذا یک بیماری خودایمنی پوست به شمار میرود. راه چارههای خانگی و درمان گیاهی بیماری پوستی صدف علی رغم اینکه ساده و قابل اجرا می باشند در عین حال بسیار تاثیرگذار در سیر بهبودی تان در بیماری پسوریازیس است.

بیماری پوستی صدف یک بیماری مزمن و غیرواگیر است که به صورت ضایعات پوستی ضخیم و قرمز رنگ با پوسته های سفید نقره ای رنگ در قسمت هایی از بدن به خصوص آرنج, زانو, سر وکمر ظاهر می شود.

اگر شما مبتلا به بیماری پوستی صدف هستید, مجموعه راه چارههایی که قابل اجرا به وسیله شما در منزل هستند وجود دارند که به درمان پسوریازیس و بهتر شدن شرایط ضایعه های پوستی این بیماری به شما یاری قابل توجهی می کنند.

راه چاره اول: درمان گیاهی بیماری پوستی صدف

آلوئه ورا: گیاه آلوئه ورا دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بوده و توانایی بهبود بیماری پوستی صدف را دارد. استفاده از گیاه آلوئه ورا بصورت موضعی در قالب ژل یا کرم, می تواند وسعت, قرمزی و ضخامت ضایعات پوستی پسوریازیس را کاهش دهد.

زرد چوبه: استفاده از ژل های موضعی حاوی زردچوبه بر بهبود ضایعات پوستی صدفی شما نقش بسزایی دارد. اگر زردچوبه را بعنوان ادویه جات به ترکیب های غذایی تان نیز اضافه کنید, ممکن است از سیرپیشرفت پسوریازیس ممانعت نماید.

انگور اورگان: انگور اورگان سرشار از خاصیت آنتی اکسیدانی است که برای سلامت پوست می تواند نقش موثری را ایفا نماید. کرم های موضعی پوست حاوی عصاره و ماده خالصه انگور اورگان بر بهتر شدن علایم بیماری پوستی صدف موثر می باشد. این یک توصیه قطعی برای شماست که استفاده از کرم حاوی عصاره انگور اورگان باید با مجوز پزشک صورت بگیرد.

کپسایسین: دیگر درمان گیاهی بیماری پوستی صدف, فلفل قرمز حاوی ماده کپسایسین می باشد. کپسایسین باعث کاهش درد و قرمزی ضایعات پوستی صدفی در شما می شود. برخی از کرم های دارویی حاوی کپسایسین بوده و استفاده موضعی از آن در سیر درمان بیماری پسوریازیس موثر می باشد.

نمک اپسوم برای درمان پسوریازیس پوست سر :

استفاده از نمک برای درمان پسوریازیس سر

مواد مورد احتیاج :

1 ق نمک اپسوم

شامپو

دستورالعمل:

نمک و شامپو را با هم ترکیب کنید وبه طور معمول مو و سر را بشویید

سیر راه عالی درمان پسوریازیس سر در خانه:

مواد مورد احتیاج:

1یا2 بوته سیر

1/4 فنجان روغن نارگیل یا زیتون

دستورالعمل:

سیر را خرد و داخل تابه سرخ کنید و به آن روغن اضافه کنید ،یک یا دو روز اینکار را کنار بگذارید مقداری از این روغن را روی پوست سر بمالید بگذارید 1ساعت بماند و بعد بشویید اینکار را 1یا 2بار در هفته انجام دهید تا مشکل برطرف شود.

درمان پسوریازیس سر با ماسک خانگی عسل وجو :

جو و عسل برای ترمیم پوست سر و از بین بردن سلول های مرده به ما یاری می کند ترکیبات فعال آن ها سوزش و احساس خارش را آرام می کند و کم کم , کاهش میابد .

مواد اولیه :

2ق غ آرد جو

3ق عسل

دستورالعمل:

آرد جو را با عسل مخلوط کنید و اگر ضروری , است آب را به مخلوط اضافه کنید .

این مواد را روی کل پوست سر بمالید وبگذارید 20 تا 30 دقیقه بماند بعد بشویید اینکار را 3بار درهفته انجام دهید .

سرکه سیب داروی قوی برای درمان پسوریازیس سر:

سرکه سیب گردش خون را در رگ های خونی کوچک پوست تحریک می کند به همین علت شرایط پوست سر بهبود میابد اسید طبیعی آن پ هاش پوست را به سطح نرمال می رساند

مواد اولیه :

1/2 فنجان سرکه سیب

1فنجان آب

دستورالعمل

سرکه را در یک فنجان آب گرم ترکیب کنید و داخل بطری اسپری بریزید و روی کل سر اسپری کنید ، بعد از 20 دقیقه بشویید اینکار را هر روز انجام دهید تا علائم تسکین یابد اگر علایم پسوریازیس دارید یکی از درمان های فوق را امتحان کنید اگرچه نتیجه فوری اتفاق نمی افتد اما بعد از چند بار استفاده بهبود میابید .اگر مشکل ادامه دار شد با پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

راه چاره دوم: مکمل های غذایی مناسب بهره ببرید

بهتر است که برخی از مکمل های غذایی که به سلامت پوست شما یاری می کنند و خاصیت درمانی در بیماری پسوریازیس نیز دارند استفاده شود که از مهم ترین انها عبارتند از: روغن ماهی (اسید چرب امگا سه), ویتامین های ث و د, سرکه سیب طبیعی

راه چاره سوم: جلوگیری از خشکی پوست

خشکی پوست چه به صورت ژنتیکی باشد یا بصورت اکتسابی باعث تشدید علایم بیماری پوستی صدف می شود. شما باید مکررا سطح پوست خود را با کرم های

مرطوب کننده مناسب به دور از خشکی نگه دارید. بهتر است که بر روی ضایعات قرمزی با پوسته های نقره ای رنگ, لایه ضخیم تری از کرم مرطوب کننده بمالید.

راه چاره چهارم: جلوگیری از ایجاد حساسیت پوستی

اگر مبتلا به بیماری پسوریازیس هستید, بهتر است از عطر و صابون هایی که باعث ایجاد حساسیت های پوستی و بدتر شدن ضایعات پوستی شما می شود اجتناب کنید. برای انتخاب صابون و عطر مناسب با بیماری شما بهتر است از پزشکتان هدایت بگیرید.

راه چاره پنجم: استرس خود را کاهش دهید

استرس باعث عود و شعله ور شدن علایم بیماری پوستی صدف می شود, با کنترل استرس و کوشش برای ماندن در حس آرامش, شما می توانید به سریعتر بهبود یافتن از بیماری پسوریازیس به خودتان یاری قابل ملاحظه های نمایید.

راه چاره ششم: رژیم غذایی مناسب داشته باشید

استفاده کمتر از گوشت قرمز و افزایش استفاده از گوشت سفید به خصوص غذاهای دریایی و بعلاوه سبزیجات به فرایند بهبودی بیماری پسوریازیس یاری نموده و از بدتر شدن علایم بعد از یک دوره درمان جلوگیری می کند.

راه چاره هفتم: نور خورشید را از دست ندهید

نور خورشید یکی از برترین درمان های پسوریازیس است. به نقاط بدون پسوریازیس، کرم ضد آفتاب بمالید و 5 یا 10 دقیقه در روز جلوی نور آفتاب بروید. بیش از حد زیر نور آفتاب نروید، نور خورشید بیش از حد می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را بالا ببرد.

راه چاره هشتم: دوری از مصرف دخانیات

در صورتیکه مبتلا به بیماری پوستی صدف هستید, استعمال دخانیات و تنباکو باعث تشدید و وخیم تر شدن ضخامت پوستی می شود. توصیه می شود در اسرع وقت, استعمال دخانیات و سیگار کشیدن را ترک کنید.

راه چاره نهم: دوری از مصرف الکل

مصرف بیش از میزان الکل, باعث عود و شعله ور شدن بیماری پسوریازیس می شود. گاهی بیماران به خصوص در جوامع غربی, برای کاهش استرس و درد ضایعات پوستی به مصرف الکل پناه می برند. این را بدانید که مصرف الکل فقط و فقط سیر بیماری پسوریازیس را بدتر می کند.

راه چاره دهم: حمام با آب گرم و مواد مناسب برای پوست

حمام کردن با آب گرم یا ولرم با نمک دریایی، روغن معدنی، شیر یا روغن زیتون می تواند خارش در ضایعات پوستی صدف را تسکین دهد. استفاده از مرطوب کننده های مناسب بعد از استحمام را از قلم نیاندازید.

طبیعی است که راه چارههای خانگی و درمان گیاهی بیماری پوستی صدف هم ساده و قابل اجرا و در عین حال بسیار تاثیرگذار در سیر بهبودی تان است. توصیه می شود که ابتدا با پزشک متخصص در خصوص تصمیم خود جهت استفاده از راه چارههای خانگی و درمان گیاهی بیماری پوستی صدف مشورت کنید.

بیمار دچار پسوریازیس باید از مصرف مواد غذایی زیر پرهیز کند:

* عدس: چنان که گذشت، در بیماری پسوریازیس، اخلاط غلیظ و مواد زاید در بدن تجمع یافته اند. عدس هم ازجمله خوراکی های است که در بدن فراوری خون غلیظ سوداوی می کند.

* بادنجان: بادنجان افزاینده خلط سوداست. در منابع طب سنتی مصرف زیاد و طولانی مدت آن را ایجاد کننده قوبا - بیماری با علایم شبیه به پسوریازیس، می دانند.

* گوشت گاو و گوساله: گوشت گاو و گوساله طبیعت سردتری نسبت به گوشت گوسفند و بره داشته، مصرف آنها فراوری خلط سودا می کند. البته ضرر مصرف گوشت گوساله، کمتر از گاو است.

* گوشت ماهی: گوشت ماهی، طبیعتی سرد و مرطوب دارد. در افرادی که مزاج پایه صفرا دارند و به علت حرارت زیاد، دچار افزایش سودا شده اند، مصرف ماهی تازه، آن هم به صورت کباب نموده نه سرخ شده، می تواند مفید باشد. امّا کسانی که طبیعت سردی دارند باید از مصرف آن خودداری کنند.

افراد سردمزاج،در صورتی که مجبور به مصرف گوشت ماهی شدند، باید در تهیه آن از ادویه گرم مثل زیره، رازیانه، زنجبیل و سبزیجاتی مثل جعفری و شوید استفاده کنند. البته مصرف ماهی سرخ نموده، ماهی که در تخم مرغ خوابانده شده باشد، ماهی دودی، انواع ماهی کنسرو شده، ماهی یخ زده و مانده برای همه افراد مبتلا ممنوع است.

*گوشت بز: مصرف این گوشت برای کسانی که غلبه خلط سودا در بدن دارند - که بیماران دچار پسوریازیس از آن جمله اند مناسب نیست، بخصوص اگر به همراه کشک یا ترشی ها استفاده شود.

این بیماران اگر زمانی مجبور به مصرف گوشت بز شدند، باید آن را با پیاز، روغن زیتون، نخود، بادام، شلغم و هویج ایرانی بپزند و در واقع به این ترتیب از آن اسفیدباجی تهیه نموده و مصرف کنند. البته مصرف گوشت بز در افراد گرم مزاج ضرر کمتری دارد. در صورت تمایل، بهتر است از گوشت بزغاله استفاده شود.

*گوشت شتر: گوشت شتر، طبیعتی گرم دارد و در صورت مصرف زیاد، در بدن انسان اخلاط غلیظ و خون سوداوی فراوری می کند بنابراین مصرف آن برای بیماران دچار پسوریازیس مناسب نیست. مصرف گاهگاهی آن برای افراد سردمزاج بلامانع است.

*مرغ های ماشینی و پرورشی: این حیوان های زبان بسته در فضای سربسته زندگی نموده؛ به علت محرومیت از نور آفتاب، کمی تحرّک، تغذیه نامناسب، استفاده از آنتی بیوتیک ها و داروهای مختلف در پرورش آنها و ...، موادی در بدنشان تجمع می یابد که با خوردن گوشت آنها حالاتی مثل افسردگی و اضطراب در افراد پدید می آید.

*غذاهای آماده و مواد غذایی کارخانه ای، انواع مواد غذایی فرآوری شده، غذاهای مانده و فریزری، انواع ساندویچ، سوسیس کالباس و همبرگر، پیتزا و انواع فست فودها و سس ها، الویه، ماکارونی، قارچ، غذاهای تند و شور.

* قهوه، نسکافه، کاکائو، انواع آب میوه های صنعتی و نوشابه های گازدار.

* یخ، آبی که برای سرد کردن در آن یخ انداخته باشند.

*تنقلات مصنوعی (انواع چیپس، پفک، کیک و کلوچه، شکلات و آب نبات های مصنوعی و ...)، انواع تخمه و آجیل های بوداده.

*غذاهای چرب و سرخ کردنی ها، روغن های نباتی جامد و مایع صنعتی.

* شیرینی های کارخانه ای و شیرینی های قنّادی.

*کرم های رتینوئید

*کرم های استروئید

*مرطوب کننده ها (برای از بین بردن خشکی پوست)

*قطران ذغال سنگ (Coal tar - یک روش درمانی رایج برای درمان بیماری صدف در پوست سر. در موارد حاد ممکن است این روش همزمان با نور درمانی انجام شود. قطران ذغال سنگ به صورت محلول های حمام، شامپو ها و لوسیون ها فراوری می شوند.)

*کرم ویتامین D (شکل خاصی از ویتامین D که به وسیله پزشک تجویز می شود. ویتامین D موجود در غذاها و قرص های ویتامین D تاثیری بر بیماری صدف ندارند.)

* نور درمانی. نور ماوراء بنفش که تحت نظر مراقبت پزشک مورد استفاده قرار می گیرد به کاهش سرعت فراوری سلول های نو پوستی یاری می کند. PUVA یک روش درمانی ترکیبی است که در آن از یک داروی خاص همراه با یک شکل خاص از نور ماوراء بنفش استفاده می شود.

*درمان های دارویی. در این روش از داروهای مختلفی برای درمان بیماری صدفِ میانه و شدید استفاده می شود. به یاد داشته باشید که این دارو ها باید به وسیله پزشک و بعد از معاینات دقیق پزشکی تجویز شوند.

منبع: سایت دکتردکتر

سایت بیتوته

سایت نمناک

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: راسخون
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 66940

به "بیماری پوستی صدف یا پسوریازیس را با گیاهان دارویی درمان کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری پوستی صدف یا پسوریازیس را با گیاهان دارویی درمان کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید