تاثیر گونه جهش یافته کرونا بر المپیک 2020، بازی ها لغو می گردد؟

به گزارش مجله کامپیوتر، خبرنگاران - گروه ورزش: ویروسی که یک سال پیش در ووهان چین پیدا شد و اخیراً گونه جهش یافته آن سر از لندن در آورد به خاطر قدرت شیوع بالاتر خطرات جدیدی ایجاد نموده طوری که مقامات کشورهای درگیر را مجبور به اتخاذ تمهیدات جدی تری نموده است.

تاثیر گونه جهش یافته کرونا بر المپیک 2020، بازی ها لغو می گردد؟

این مسئله نگرانی های جدیدی نسبت به شرایط دنیا پیش رو ایجاد نموده به خصوص که اطلاعات درباره گونه جدید کرونا کم و غیرقابل درک است و همین مسئله می تواند خوش بینی هایی که به واسطه کشف واکسن موثر علیه کرونا ایجاد شده را هم تحت تاثیر قرار دهد.

اینکه ماهیت واکسن تولیدی برای گونه جدید کرونا چگونه است و این ویروس مقابل آن (واکسن) مقاومت دارد یا نه، مسئله ای است که دانشمندان هنوز در خصوص آن اظهار نظر دقیق و صد درصدی نداشته اند و همین مسئله باعث بروز بعضی ابهامات و پررنگ شدن آنها شده است که ورزش را هم در بر می گیرد.

از جمله این ابهامات پیرامون بازی های المپیک است و اینکه نوع جدید ویروس مرموز و کشنده کرونا می تواند دوباره در خصوص این بازی ها و زمان برگزاری آن خللی ایجاد کند یا قدرت واکسن کشف شده و تدابیر اندیشیده شده به قدری است که می تواند مانعی عظیم در این زمینه به حساب بیاید؟!

المپیک 2020 دوباره لغو می گردد؟!

سی و دومین دوره بازی های المپیک قرار بود مردادماه امسال برگزار گردد اما در فاصله پنج ماه مانده تا زمان شروع رسمی این بازی ها، پاندمی کرونا مسئولان کمیته بین المللی المپیک (IOC) و برگزار کنندگان المپیک را مجبور به تعویق بازی ها کرد تا برای نخستین بار در طول تاریخ، بازی های المپیک خارج از بازه زمانی استاندارد خود برگزار گردد.

مردادماه 1400 زمان جدید در نظر گرفته شده برای این دوره استثنایی بازی های المپیک است؛ دوره ای که برخلاف دیگر ادوار المپیک و تا همین چندماه پیش به جز گرما و موج مهلکش هیچ بحران دیگری آن را تهدید نمی کرد اما تاخت و تاز دنیای کرونا و تاثیراتش باعث فروکش هیجانات المپیک و تب داغ آن برای بازی های توکیو شد.

حالا هم بروز و ظهور گونه جهش یافته کرونا می تواند بازهم مانع ایجاد حال و هوای المپیکی در ورزش دنیا گردد اگر مقامات IOC و ژاپن در مواجهه با این نوع ویروس مجبور به اتخاذ تصمیمات جدیدی شوند.

البته که طی ماه های گذشته همین افراد بارها بر برگزاری بازی های المپیک در موعد مقرر جدید تاکید داشتند. حتی مسئولان کمیته بین المللی المپیک با پیش بینی سه سناریوی متفاوت و اینکه المپیک توکیو در شرایط هر یک از آنها برگزار می گردد، به دنیا ورزش برای حضور در این بازی ها آماده باش داد. برگزاری المپیک در شرایط عادی (پاک شدن دنیا از کرونا) یا شرایط امروزی (ادامه آلودگی دنیا به کووید 19) دو سناریوی اول IOC برای المپیک توکیو است.

سناریوی سوم اما برای برگزاری این بازی ها در شرایط بحرانی پیش بینی شده و اینکه المپیک در این شرایط هم با تمهیدات ویژه از جمله قرنطینه 14 روزه مسافران توکیو پیش از شروع بازی ها، واکسیناسیون آنها و دریافت تست - روزانه و حتی چند بار در روز - قطعاً و حتماً برگزار می گردد.

البته کمیته بین المللی المپیک زمانی برگزاری المپیک سی و دوم با این سناریوها را قطعی مطرح کرد که هنوز خبری از نوع جدید کرونا و خطراتش به خاطر سرعت 70 درصد بالاتر انتقالش نبود. بنابراین خیلی تعیین نیست شرایط بحرانی که IOC از آن نام برده و بر برگزاری المپیک با وجود آن هم تاکید نموده، شامل این نوع جدید ویروس می گردد یا خیر؟

حرکت کرونا همچنان خلاف جهت

به گزارش خبرنگاران، آنچه مسلم است کرونا همچنان عظیمترین عامل بازدارنده برای پیشروی و زندگی طبق روال همیشگی و عادی است کمااینکه همین هفته گذشته شورای المپیک آسیا هم به خاطر همین ویروس و ادامه شیوع و گستردگی آن، برای دومین بار تصمیم به لغو بازی های ساحلی آسیا گرفت.

البته که اهمیت این بازی ها اصلاً در مقیاس المپیک نیست و قاعدتاً برای چنین رویداد فراگیری که تاثیرات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی اش بسیار گسترده است، تمهیداتی در حد و اندازه های خودش پیش بینی می گردد تا هر عاملی باعث جا به جایی آن نگردد اما به هر حال کرونا یک بار خلاف جهت حرکت داشته و حالا هم گونه جدیدش به قدری مرموز و خطرناک نشان داده که مقامات بعضی کشورها از جمله ژاپنِ میزبان المپیک را وادار به بستن مرزهای خود نموده است.

با این اوصاف باید منتظر واکنش هایی جدید از سوی مقامات کمیته بین المللی المپیک و برگزار کنندگان المپیک توکیو در خصوص این بازی ها بود؛ واکنشی که می تواند حکایت از برگزاری سر وقت المپیک با وجود گونه جدید کرونا باشد یا...

وبلاگ خرید: وبلاگ خرید | این سیستم پیشرفته وبلاگدهی برای فروشگاه های اینترنتی است.

مینی نت: مینی نت، با برگزیده آخرین اخبار جراید و روزنامه ها همراه ما باشید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 48861

به "تاثیر گونه جهش یافته کرونا بر المپیک 2020، بازی ها لغو می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر گونه جهش یافته کرونا بر المپیک 2020، بازی ها لغو می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید