تخم مرغ های عجیب در لانه پرندگان!

به گزارش مجله کامپیوتر، بهار گذشته، پرندگان سینه سرخ مزرعه ای در ایالت ایلینوی(Illinois) روی تخم هایی عجیب و غریب نشستند.

تخم مرغ های عجیب در لانه پرندگان!

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، در کنار تخم های آبی درخشانی که سینه سرخ ها گذاشته بودند اشکالی متفاوت نیز دیده می شد. اگرچه رنگ همه آن ها یکی بود بعضی از آن ها کشیده و بلند بودند و بعضی دیگر زاویه دار و چندضلعی در واقع انقدر زاویه دار بودند که شباهت کمی به تخم پرنده داشتند.

اما دلیل این موضوع چه بود؟

دانشمندان زیست شناسی تکاملی در حال ارزیابی این موضوع هستند که چگونه پرندگان تصمیم می گیرند چه اجسامی متعلق به لانه است و چه چیزی مهاجم است و باید از لانه بیرون انداخته گردد.

به لطف نتایج این تحقیقات که در مجله (Royal Society Open Science) منتشر شد ما اکنون می دانیم سینه سرخ ها چه فکری در خصوص این تخم های ساخته شده توسط پرینترهای سه بعدی آزمایشگاه مارک هاوبر(Mark Hauber)می کردند. مارک هاوبر، استاد رفتارشناسی حیوانات در دانشگاه ایلینوی است.

او و همکارانش گزارش دادند که هرچقدر تخم های تقلبی باریک تر بودند احتمال بیرون انداخته شدنشان بیشتر بود اما سینه سرخ ها در بیرون انداختن تخم های هشت ضلعی که قطری برابر تخم های اصلی داشتند احتیاط بیشتری نشان می دادند.

پرندگان هنگام تصمیم گیری که چیزی با ارزش است و چه چیزی مهاجم است از قواعد سرانگشتی استفاده می نمایند که برای انسان ها قابل درک نیست.

دکتر هاوبر می گوید: پیدا کردن اجسام خارجی در لانه برای سینه سرخ ها غیرطبیعی نیست. آن ها میزبان تخم نوعی از پرندگان به نام گاومرغ هستند. این پرندگان در لانه سایر پرندگان تخم گذاری می نمایند. جوجه های آن ها در لانه سینه سرخ ها متولد می شوند و با فرزندان سینه سرخ بر سر غذا رقابت می نمایند. سینه سرخ ها معمولا تخم های گاومرغ ها را که رنگ کرم دارند و بیضی ترند بیرون می اندازند. این کار، آن ها را تبدیل به کاندیداهای مناسبی برای این آزمایش کرد.

محققان دو نوع تخم پرنده مصنوعی از طریق پرینتر سه بعدی فراوری کردند. یک دسته به صورت تصاعدی باریک تر می شدند و گروه دیگر بیشتر زاویه دار می شدند.

آن ها این تخم ها را با دقت رنگ زدند. تا پرندگان بر اساس تفاوت ساختاری آن ها را از یکدیگر تمیز دهند و این تخم ها را درون لانه های سینه سرخ ها گذاشتند. هنگام بازدید مجدد محققان آنالیز کردند که چه اشکالی توسط پرنده از لانه بیرون انداخته شده است.

سینه سرخ ها دقت زیادی بر روی قطر تخم ها داشتند. بیشتر تخم هایی که تا 75 درصد شبیه تخم خود پرنده بود را نگه داشته بودند و آن دسته که قطرشان کمتر از 50 درصد شباهت داشت بیرون انداخته شده بودند. اما اشیاء زاویه دار به این اندازه بیرون انداخته نشده بودند. در حقیقت تنها زاویه دارترین آن ها که هشت ضلعی بود هر بار بیرون انداخته شده بود.

به نظر می رسد سینه سرخ ها به متغیرهایی که در طبیعت وجود دارند واکنش نشان می دهند. برای مثال تخم گاومرغ ها عریض تر از تخم خودشان است.

دکتر هاوبر با اشاره به تخم های زاویه دار و نوک تیز می گوید: به نظر می رسد که آن ها در خصوص بیرون انداختن این تخم ها کاملاً مردد هستند. زیرا متغیری که تغییر داده ایم طبیعی نیست. سینه سرخ نمی داند با آن چه کند، زیرا آن ها هرگز برای این موضوع تکامل نیافته اند و برای این که به اشتباه یکی از تخم های خودشان را بیرون نیاندازند آن ها را حفظ می نمایند.

اینکه چه چیزی باعث شناسایی تخم پرندگان می گردد موضوع جذابی است و می تواند نشان دهنده نوع دید حیوانات به دنیا باشد و همچنین در آینده به مطالعه مغز پرندگان یاری کند.

دکتر هاوبر گفت: پرندگان نیز مانند انسان ها که یک مرکز تشخیص چهره در مغز دارند، یک مرکز تشخیص تخم در مغز دارند. او امیدوار است که اسکن ام آر آی(M.R.I.) به فهم این موضوع که چه چیزی در مغز پرندگان هنگام دیدن این اشیا رخ می دهد یاری کند. این تخم های پلاستیکی عجیب و غریب می توانند ابزار مفیدی برای آزمایشگاه ها باشند تا معین نمایند که پرندگان هنگامی که به لانه خود نگاه می نمایند چه کاری انجام می دهند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 50459

به "تخم مرغ های عجیب در لانه پرندگان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخم مرغ های عجیب در لانه پرندگان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید