ترکیه فارابی را هم مصادره می کند؟

به گزارش مجله کامپیوتر، موزه و خانه فرهنگ ابونصر فارابی در حالی افتتاح شد، که دفتر فرهنگی شهرداری کلانشهر استانبول فارابی را عالم جهان ترک و اسلام معرفی کرد.

ترکیه فارابی را هم مصادره می کند؟

دفتر فرهنگی شهرداری کلانشهر استانبول ترکیه گفت که موزه و خانه فرهنگ ابونصر فارابی از جمله بزرگترین عالمان و دانشمندان دنیا ترک و اسلام از روز دوم اوت سال جاری در این شهر گشایش یافت.

شهروندان ترکیه و گردشگران می توانند از این موزه در منطقه توپکاپی این شهر بازدید کنند. در این موزه مجسمه ها و کتابهای فارابی و نحوه دستیابی فارابی به علوم مختلف آثار و تصاویری از اختراعات او تشریح و نمایش شده است.

همچنین خبرگزاری آناتولی نیز نوشته: ابونصر فارابی عالم برجسته دنیا ترک و اسلام در سال 873 میلادی در شهرستان فاریاب استان لب آب ترکمنستان به دنیا آمد. فارابی که نخستین دوره تحصیلات خود را در این شهرستان به خاتمه رساند، به زبان های عربی، فارسی، یونان باستان، لاتین مسلط بود. وی در بسیاری از زمینه های علمی مانند پزشکی و موسیقی تالیفاتی دارد. همچنین از فارابی به عنوان معلم ثانی، موسس فلسفه اسلامی و انتقال دهنده منطق صوری یونانی به دنیا اسلام نیز یاد می شود. او در سال 950 میلادی درگذشت.

اما ایرانی ها بر این باور هستند که فارابی از بزرگترین فلاسفه و دانشمندان ایرانی در عصر طلایی اسلام است که در علم، فلسفه، منطق، جامعه شناسی، پزشکی، ریاضیات و موسیقی تخصص داشت. بیشترین آثار او در زمینه فلسفه، منطق، جامعه شناسی و همچنین دانشنامه نویسی بود.

پدر و مادر فارابی از ایرانیانی بودند که به ترکستان مهاجرت کرده بود. فارابی بیشتر عمر خود را در بغداد دارالخلافه حکومت عباسیان گذراند.

مدتها پیش هم رئیس فرهنگستان هنر قزاقستان ملیت فارابی را قزاقستانی دانست که با واکنش شدید مجامع ادبی و علمی ایران روبرو شد و از سوی دیگر رادیو و تلویزیون دولتی کشور ترکیه با انتشار گزارشی نسبتاً مفصل از معتقدان به ایرانی بودن این فیلسوف بزرگ انتقاد کرده و تأکید کرد که این شخصیت علمی، ترک بوده است.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: دنیای سفر
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 11012

به "ترکیه فارابی را هم مصادره می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه فارابی را هم مصادره می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید