از خیابان های باز تا طولانی ترین پیاده راه های جهان

به گزارش مجله یک کامپیوتر، طراحی مکان هایی عالی برای آسایش و لذت بردن عابران پیاده یکی از مهم ترین جنبه های شهرنشینی جدید است. در بالاترین سطوح شهرنشینی، بهترین مکان ها در دنیا، شهرهایی هستند که شبکه ای کامل از خیابان های عاری از خودرو دارند که با نام پیاده راه شناخته می شوند.

از خیابان های باز تا طولانی ترین پیاده راه های جهان

به گزارش خبرنگاران، طراحیشهرهای پیاده محور در بسیاری از مناطق جهان رو به افزایش است. زیبایی، لذت و آسایش باورنکردنی که شبکه ای از میدان ها و خیابان های پیاده راه برای ساکنان یک شهر به ارمغان می آورد، بی نظیر است.

توانایی قدم زدن بین مجموعه ای از مغازه ها، رستوران ها، کافی شاپ ها، دکه های روزنامه فروشی، و بازارهای روباز در میان یک منطقه عاری از خودرو و مراکز کاری، بالاترین کیفیت زندگی را به ارمغان می آورد و تنوع و سر زندگی خاصی به منطقه می بخشد.

جین جیکوبز، روزنامه نگاری که به سبب تاثیرش بر مطالعات شهری شهرت دارد، این پدیده را یک گوناگونی پیچیده و درهم از کاربردهایی که هم از لحاظ اجتماعی و هم از لحاظ مالی از یک دیگر حمایت دوطرفه مداوم می نمایند، خوانده است. در حال حاضر تقاضای رو به رشدی برای تبدیل تمامی مناطق شهرها به پیاده راه و اتصال مستقیم این مناطق به خطوط قطار و مترو وجود دارد.

اجرای طرح خیابان های باز در شهرهای سراسر جهان

بسیاری از شهرها در سراسر جهان، خیابان های خود را به طور موقت و در رویه ای منظم به روی عابران پیاده و مردم گگردده و آن ها را برای تردد خودروها، وَن ها و دیگر وسایل نقلیه موتوردار مسدود می نمایند. این پروژه با نام طرح خیابان های باز به طور معمول در اولین یک شنبه هر ماه میلادی برگزار می گردد.

در این طرح که سازمان جهانی بهداشت از آن حمایت می نماید در خیابان های باز فعالیت های ورزشی و تفریحی متنوع برای افزایش سطوح سلامت مردم شهر برگزار می گردد. این سازمان از تمامی شهرها و مقامات کشورهای مختلف برای شرکت در این طرح و ترویج این فعالیت ها استقبال می نماید.

سازمان جهانی بهداشت از شهرهای سراسر جهان دعوت می نماید تا بخشی از خیابان های خود را به روی مردم باز و به روی وسایل نقلیه موتوردار مسدود نمایند و به شهروندان یک فضای جدید عمومی برای ورزش های فیزیکی، ملاقات با خانواده ها، دوستان و اجتماعات مختلف، چکاپ های سلامتی، خوردن غذاهای سالم محلی یا بازدید از جاذبه های محلی بدهند.

تاریخ پیشنهادی برگزاری این طرح برای بیشتر کشورها یک شنبه اول هر ماه است که برای آن دسته از کشورهایی که یک شنبه، روز کاریشان محسوب می گردد، آدینه ها پیشنهاد داده شده است.

آن چه که در خیابان های عاری از خودروها انجام می گردد، می تواند در هر شهر و منطقه ای متفاوت باشد. این فعالیت ها از برگزاری کنسرت های خیابانی و پخش موسیقی تا دوچرخه سواری دسته جمعی، ورزش های همگانی، مسابقات دو و پیاده روی همراه با شهردار متنوع هستند.

خیابان های مِین استریت بلغارستان و سنت کاترین فرانسه، طولانی ترین پیاده راه های اروپا

خیابان اصلی (مِین استریت) پلوودیف در بلغارستان طولانی ترین پیاده راه سراسر اروپا محسوب می گردد. مِین استریت پلوودیف با 1750 متر طول، نه تنها بهشتی برای خرید کردن بلکه پدیده ای در معماری به شمار می رود.

معماری بیشتر خانه های این پیاده راه که در اوایل قرن بیستم میلادی ساخته شده اند، کلاسیسیسم، جدایی خواهی و پست مدرنیسم است.

پیاده راه مِین استریت در مجاورت مرکز تاریخی شهر (اولد تاون) قرار گرفته و به منطقه کاپانا و باغ سیمون تزار شهر پلوودیف بسیار نزدیک است.

منطقه ای که این پیاده راه در آن ساخته شده، آن را به مکانی عالی برای پیاده روی و حیات شبانه تبدیل نموده است.

رویدادهای متعددی هم چون نمایشگاه صنایع دستی، کنسرت های موسیقی و نمایشگاه های دیگر در این پیاده راه مشهور برگزار می گردد.

همچنین در دل مرکز شهر بوردوی فرانسه خیابان سنت کاترین از سال 1977 میلادی به پیاده راه تبدیل شده است که با طول بیش از یک کیلومتر، یکی دیگر از بلندترین خیابان های پیاده راه در اروپا و مرکزی برای خرید به شمار می رود.

این خیابان یکی از مشهورترین مناطق گردشگری شهر بوردو است که بیشتر شهروندان این شهر برای پیاده روی یا خرید کردن آخر هفته های خود را در آن سپری می نمایند. دسترسی به این پیاده راه با توجه به موقعیت آن در مرکز شهر نیز بسیار آسان است.

با بیش از 230 فروشگاه، خیابان سنت کاترین روزهای شلوغی را با موجی از مردم مشتاق خرید سپری می نماید. این خیابان به ویژه در ماه های میلادی ژانویه و جولای که زمان حراج فروشگاه های مختلف است، پرهیاهوتر نیز می گردد.

تفرجگاه سنت کاترین نیز مرکزی با ظاهر یک روستای مدرن است که در ماه اکتبر سال 2015 میلادی افتتاح شد و با فضایی آرام در دل محیط پرهیاهو و شلوغ بوردو قرار گرفته است. این تفرجگاه با فضایی به وسعت بیش از 18 هزار متر مربع شامل بیش از 100 خانه و یک مرکز خرید با حدود 30 فروشگاه است.

خیابان مرکزی هاربین چین، طویل ترین پیاده راه آسیا

شهر هاربین چین که با نام مسکوی شرق نیز شهرت دارد، شهری شلوغ و منحصر به فرد است. خیابان مرکزی هاربین که بزرگ ترین و بلندترین پیاده راه آسیا به شمار می رود، جالب ترین بخش این شهر شناخته می گردد.

این پیاده راه در سال 1898 میلادی با نام خیابان بزرگ چین افتتاح شد و در سال 1925 میلادی مجددا خیابان مرکزی نامگذاری شد. در حال حاضر خیابان مرکزی، پیروز ترین خیابان تجاری در شهر هاربین واقع در استان هیلونگ جیانگ چین محسوب می گردد.

امروزه این خیابان مشهور به طول 1450 متر شامل ساختمان های مختلفی با سبک های اروپایی است. در مجموع 71 اثر در این خیابان وجود دارد که بعضی از آن ها کپی هایی است که منعکس نماینده سبک اروپایی معماری است. در 13 اثر معماری موجود در این پیاده راه، نمونه هایی از رنسانس تا دوره باروک و هم چنین مکتب التقاطی به چشم می خورد.

این پیاده راه زیبا و تمیز با معماری قدیمی روسیه، رستوران ها و مغازه های سوغاتی بسیاری را در بر گرفته است و مکانی عالی برای خرید، غذا خوردن و عکاسی برای گردشگران به حساب می آید.

خیابان مرکزی هاربین که در شروع قرن بیستم و به هنگام اشغال چین توسط روسیه ساخته شده است، معماری روسی و کاملا متفاوت با دیگر نقاط چین دارد که آن را به نقطه ای جذاب برای سپری کردن اوقات شهروندان و گردشگران تبدیل نموده است.

خیابان ریجنت لندن، پیاده راهی فصلی

خیابان ریجنت لندن هر ساله در رویدادی تابستانی به پیاده راه تبدیل می گردد تا میزبان مجموعه ای از برنامه های متنوع باشد. امسال میلادی (2019) هفتمین سال متوالی است که خیابان ریجنت میزبان این رویدادهاست.

در این رویداد هر ساله حد فاصل ایستگاه متروی میدان آکسفورد تا ایستگاه پیکدیلی سیرکوس در خیابان ریجنت در یک شنبه های ماه جولای، اوت و سپتامبر به پیاده راه تبدیل شده و عبور و مرور تمامی وسایل نقلیه در آن ممنوع می گردد.

برگزاری فعالیت های مختلف در این خیابان از جمله برنامه های سرگرم نماینده فرهنگی و هنری، فعایت های سلامتی، پخش موسیقی، فروش نوشیدنی ها و خوراکی های مختلف، آن را به یکی از بهترین مکان ها برای سپری کردن زمان شهروندان و گردشگران در تابستان های لندن تبدیل می نماید.

فضای فستیوال گونه خیابان ریجنت در یک شنبه های ماه های تابستانی (14 و 21 جولای، 18 اوت و 15 سپتامبر)، شهرت خاصی به این خیابان مشهور لندن داده است.

چهار پیاده راه مهیج سراسر جهان

هیجان پیاده روی در خیابانی عاری از خودرو می تواند تجربه ای رهایی بخش باشد که بدون ترس از نزدیک شدن موتور یا خودرو می توانید در آن قدم بزنید.

در ادامه درمورد چهار پیاده راه معروف در اقصی نقاط جهان که شهرت خاصی میان پیاده راه های جهان دارند، شرح داده شده است:

1- خیابان استقلال، استانبول - ترکیه:

خیابان استقلال در ناحیه بی اوغلوی استانبول، بدون شک یکی از مهیج ترین پیاده راه های جهان است. انرژی زیاد مردمی که شب و روز در این پیاده راه قدم می زنند، کم نظیر است. نوازندگان خیابانی، چرخ هایی که غذاهای خیابانی می فروشند، خانواده و زوج هایی که در این پیاده راه قدم می زنند بر جاذبه آن می افزایند.

علاوه بر لذت بردن از موسیقی خیابانی و غذاهای محلی، رستوران ها، کافه ها و مغازه های زیادی در این پیاده راه وجود دارد که می توانید از آن ها سوغاتی خریده یا غذا بخورید. سایت های متمایز معماری زیادی نیز در امتداد خیابان استقلال وجود دارد که از آن ها می توان به پاساژ چیچک، مکانی برای فروشنده های گل که کافه ها و رستوران های متعددی نیز در آن هست، اشاره نمود. کلیسای سنت آنتونی پادوا نیز مکانی آرام در میان خیابان پرهیاهوی استقلال است که می توانید از فضای آرام بخش آن دیدن کنید.

همچنین واگن ریلی خیابان استقلال که از وسط این خیابان عبور می نماید، شهرتی خاص دارد.

لازم به ذکر است پیاده راه استقلال که در مدخل آن میدان تقسیم استانبول قرار گرفته است، همواره یکی از محل های راهپیمایی مردم استانبول بوده است.

اگرچه با خیال راحت و بدون نگرانی از عبور خودروها می توانید در این پیاده راه قدم بزنید اما باید مراقب چرخ دستی های فراوانی که در این خیابان به دست فروشی مشغولند، باشید.

خیابان استقلال از پیاده راه هایی است که علاوه بر روز، حیات شبانه در آن جریان داشته و انرژی جاری در این خیابان شهرتی جهانی دارد.

2- خیابان لا رامبلا، بارسلون - اسپانیا:

خیابان لا رامبلا، تفرجگاهی در دل شهر بارسلون اسپانیا است که با ردیف درختان خط کشی شده و موجی از گردشگران، بازیگران و نوازندگان خیابانی و دست فروشان در آن پرسه می زنند. این خیابان برای نخستین بار در سال 1766 میلادی راه اندازی شد و زمانی تفرجگاهی برای پیاده روی طبقه بالای اجتماعی بارسلون محسوب می شد.

فدریکو گارسیا لورکا، شاعر و نویسنده اسپانیایی در خصوص این خیابان این طور نوشته است: لا رامبلا تنها خیابانی در جهان است که آرزو می کنم هیچ گاه خاتمه نیابد.

پیاده راه لا رامبلا در واقع از پنج خیابان کوچک تر تشکیل شده است.

بازار میوه و خشکبار لا بوکریا یکی از رنگارنگ ترین مکان های این پیاده راه است که همه مواد غذایی از جمله ماهی ها و ماکیان تازه، میوه ها و سبزیجات، نان، گوشت و... در آن به فروش می رسد و منظره ای عالی برای عکاسی در اختیار گردشگران قرار می دهد.

3- خیابان بوربون، نیواورلئان - آمریکا:

خیابان بوربون واقع در شهر نیواورلئان ایالت لوئیزیانای آمریکا یکی از پیاده راه های شناخته شده در جهان است. هرچند این پیاده راه با وجود داشتن بعدازظهرهای پرانرژی و هیجان انگیز به سبب مواردی از بی بندوباری که در شب های آن گزارش شده، همواره گزینه ای بحث برانگیز بوده است.

این خیابان در سال 1721 میلادی توسط مهندسی فرانسوی طراحی شده و برای خانواده سلطنتی فرانسه با نام خیابان بوربون نامگذاری شده است. گروه های رژه و موسیقی به ویژه در بعدازظهرهای این پیاده راه حضور دارند.

خیابان بوربون نیواورلئان هم چنین به عنوان نقطه ای مشهور برای برگزاری عروسی زوج های جوان شهرت یافته است.

4- خیابان فلوریدا، بوئنوس آیرس - آرژانتین:

خیابان فلوریدای بوئنوس آیرس نیز از پیاده راه های مشهور برای خرید است که روزهای آن همواره پرهیاهو بوده است. هر چند حیات شبانه در این خیابان جریان ندارد اما پرسه زدن به تنهایی در شب های آرام این پیاده راه نیز می تواند حال و هوایی خوب به ارمغان بیاورد.

مرکز خرید گالریس پاسیفیکو یکی از برجسته ترین بناهای این پیاده راه است که به شکلی خاص و زیبا در شب ها می درخشد. ساختمان هنرهای زیبای این پیاده راه نیز ابتدا در سال 1889 میلادی به عنوان پایگاه محلی برای فروشگاه پاریسی له بون مارش ساخته شد.

بعضی از بخش های خیابان فلوریدای بوئنوس آیرس در سال 1913 میلادی به پیاده راه تبدیل شد و در سال 1971 میلادی تمام این خیابان، پیاده راه شد. نقشه هایی که از اوایل سال 1582 میلادی دیده می شوند، نقشه جهت این خیابان را نشان می دهند.

به هنگام قدم زدن در این پیاده راه علاوه بر خرید کردن می توانید از موسیقی محلی لذت ببرید.

منابع: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 9088

به "از خیابان های باز تا طولانی ترین پیاده راه های جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از خیابان های باز تا طولانی ترین پیاده راه های جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید