تصاویر متفاوت از اَبَرماه خونین آبی زیبا در جهان│ فیلم هایی از خسوف در تهران و کرمانشاه

به گزارش مجله یک کامپیوتر، پدیده زیبای خسوف 11 بهمن (31 ژانویه) که با دو رویداد اَبَرماه و ماه آبی همراه شد در بسیاری از نقاط گردشگری ایران و دنیا به سوژه عکاسی علاقه مندان پدیده های نجومی تبدیل شد.

تصاویر متفاوت از اَبَرماه خونین آبی زیبا در جهان│ فیلم هایی از خسوف در تهران و کرمانشاه

خبرنگاران : سال 2018 با پدیده اَبَرماه (supermoon) شروع شد و بسیاری از مردم دنیا اول ژانویه به اماکن تاریخی شهر هایشان رفتند و این ماه زیبا را در قاب دوربین هایشان ثبت کردند.

آخرین روز ماه ژانویه هم با ابرماه دیگری همراه بود. اما ابرماه 31 ژانویه ویژگی های دیگری هم داشت و به همین علت بسیاری از رسانه های دنیا از آن باعنوان اَبَر ماه خونین آبی (Super blue blood moon) یاد کردند که در واقع ترکیبی از سه اصطلاح ابرماه، ماه خونین و ماه آبی است.

به طورکلی، اَبَرماه زمانی رخ می دهد که ماه کامل باشد و در نزدیک ترین نقطه مدارش به زمین یا حضیض زمینی اش قرار داشته باشد. ماه آبی وقتی رخ می دهد که درطول یک ماه میلادی، دوبار ماه کامل گردد که دومین بدر آن به ماه آبی معروف است و طی آن، ماه به رنگ آبی در نمی آید. به رویداد گرفت کلی ماه کامل هم ماه خونین گفته می گردد. در آخرین روز ماه ژانویه پس از گذشت حدود صدو پنجاه سال در بعضی از مناطق زمین ازجمله ایران هرسه پدیده ابرماه، ماه آبی و ماه خونی همزمان رخ داد.

براساس بیانیه ای که سازمان فضایی آمریکا، ناسا، منتشر کرد ساکنان مناطق آلاسکا، جزایر هاوایی و بخش غربی آمریکای شمالی ابتدای صبح 31 ژانویه بهترین چشم انداز را از اَبَر ماه خونین آبی داشتند. تماشاگران نواحی خاورمیانه، آسیا، شرق روسیه، استرالیا و نیوزلند هم توانستند درمدت زمان طلوع ماه صبح از تماشای این ماه زیبا لذت ببرند.

ماه گرفتگی یا خسوف 31 ژانویه (11 بهمن) در بعضی نواحی ایران به صورت جزئی یا کلی دیده شد و مردم شهرهای تهران، اصفهان، کرمانشاه، زنجان، مشهد، زاهدان، بندعباس، تبریز، اهواز و شیراز توانستند این خسوف را ببینند.

این بار هم مردم کشورهای مختلف کنار نقاط دیدنی دنیا به تماشای ماه نشستند. آن ها که در منطقه خسوف بودند هرسه پدیده اَبَر ماه خونین آبی را دیدند و آن ها که در منطقه خسوف نبودند فقط دو پدیده ابرماه و ماه آبی را با دوربین هایشان ثبت کردند.

طلوع ماه نیمه گرفته پشت کوه پرآو در کرمانشاه طی خسوف 11 بهمن 1396(31 ژانویه 2018) │ عکاس نجوم امیرمحمد ارجمند

خسوف 11 بهمن 1396- تهران│ عکاس نجوم محمد خلیل بیگی

بانیما

قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما
منبع: چمدان
انتشار: 1 شهریور 1400 بروزرسانی: 1 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 10296

به "تصاویر متفاوت از اَبَرماه خونین آبی زیبا در جهان│ فیلم هایی از خسوف در تهران و کرمانشاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر متفاوت از اَبَرماه خونین آبی زیبا در جهان│ فیلم هایی از خسوف در تهران و کرمانشاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید