مشخص سن زیستیِ انسان با ژن ها

به گزارش مجله کامپیوتر، اگرچه دانشمندان از این ساعت افزایش سن برای تشخیص سن زیستی ارگانیسم ها استفاده می کردند، اما از ترانسکرپتوم استفاده نمی شد، زیرا تصور می شد آن ها بسیار پیچیده هستند و نمی توان براساس فعالیت ژن ها سن زیستی را تعیین کرد.

مشخص سن زیستیِ انسان با ژن ها

محققان دانشگاه کلن (Cologne) یک ساعت مخصوص ساخته اند که می تواند سن زیستی یک ارگانیسم را از روی نحوه بیان ژن هایش یا ترانسکریپتوم معین کند. ممکن است دو نفر با سن یکسان سن زیستی کاملا متفاوتی داشته باشند، زیرا سن افراد به گونه های متفاوت افزایش می یابد.

همه ما افراد مسنی را می شناسیم که می توانند بدوند و ورزش نمایند و جوانانی را نیز می شناسیم که از کمردرد رنج می برند و بعد از طی چند پله به نفس زدن می افتند.

محققان مقاله ای با عنوان ساعت پیری مبتنی بر ترانسکریپتوم در مجله Aging Cell منتشر نموده اند و این مدل با استفاده از کرم الگانس به دست آمد.

اگرچه دانشمندان از این ساعت افزایش سن برای تشخیص سن زیستی ارگانیسم ها استفاده می کردند، اما از ترانسکرپتوم استفاده نمی شد، زیرا تصور می شد آن ها بسیار پیچیده هستند و نمی توان براساس فعالیت ژن ها سن زیستی را معین کرد.

محققان، دیوید میر (David Meyer) یک بیوانفورماتیست و پروفسور بورن شوماخر (Björn Schumacher) مدیر موسسه پایداری ژنوم در افزایش سن و بیماری ها در مرکز پزشکی مولکولی کلن، رویکردی پیش گرفته اند که در آن مجموعی از ژن ها که از روی دی ان ای خوانده می شوند و پروتئین ها را می سازند تشخیص دادند و با استفاده از یک روش ریاضیاتی تفاوت های عملکرد ژن ها را حذف کردند.

ساعت افزایش سن ژن ها را به دو دسته تقسیم کرد روشن و خاموش تا با کاهش تنوع بتوان سن زیستی را با توجه به ترانسکریپتوم معین کرد.

میر گفت: در کمال تعجب این روش ساده توانست سن زیستی را با دقت بالا تشخیص دهد و از همه مهم تر این است که این ساعت افزایش سن برای افراد با سن بالا نیز کار می نماید. پیش از این اندازه گیری سن زیستی آن ها سخت بود، زیرا تنوع عملکرد ژن در این افراد بسیار زیاد است.

این روش جدید نه تنها به محققان یاری می نماید تا اثرات ضد پیری انواع ژن را آنالیز کند بلکه فایده های دیگری نیز دارد.

شوماخر می گوید: از این روش برای پیش بینی سریع و دقیق سن انسان ها می توان استفاده کرد. اندازه گیری سن زیستی از آن جهت مهم است که با آن می توان تاثیر محیط، رژیم غذایی و درمان ها را بر روی افزایش سن و بیماری های وابسته به سن آنالیز کرد؛ بنابراین این ساعت زیستی می تواند کاربرد گسترده ای در مطالعات مربوط به افزایش سن داشته باشد و از آنجا که بر طبق عملکرد ژن ها کار می نماید می تواند برای تمام موجودات استفاده گردد.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: فرادید
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 53372

به "مشخص سن زیستیِ انسان با ژن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشخص سن زیستیِ انسان با ژن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید