تغییر کاربری های غیرمجاز را به سامانه 131 اطلاع دهید

به گزارش مجله کامپیوتر، رییس سازمان امور اراضی خاطرنشان کرد که برای مبارزه با زمین خواری در 21 استان کشور یگان حفاظت از اراضی کشاورزی مستقر شده است.

تغییر کاربری های غیرمجاز را به سامانه 131 اطلاع دهید

علیرضا اورنگی در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه در اجرای قانون حفظ اراضی زارعی و باغ ها سیاست های پیشگیری و نظارتی، مقدم بر سایر اقدامات است، اظهار کرد: سامانه 131 سامانه گزارش های مردمی تغییر کاربری و همچنین ارائه مشاوره در مورد کاربری اراضی کشاورزی و سایر قوانین و مقررات امور زمین است و بسیاری از اخبار مربوط به تغییر کاربری های غیرمجاز نیز توسط مردم و به وسیله همین سامانه به ما اعلام می گردد که پس از اعلام، گشتهای یگان حفاظت اراضی نسبت به آنالیز میدانی و پیگیری قانونی اقدام می نمایند.

رییس سازمان امور اراضی توضیح داد: در سال گذشته حدود 44 هزار و 289 مورد تغییر کاربری غیرمجاز در مساحت 3067 هکتار در کشور شناسایی شد، در حالی که این رقم در 10 ماهه امسال با اتخاذ همین رویکرد به حدود 39هزار و 595 مورد در مساحت حدود 2070 هکتار رسید.

به گفته وی سازمان امور اراضی درصدد پایش تغییر کاربری ها با استفاده از تکنولوژی های نوین ازجمله روش ماهواره ای است که با بکارگیری این روش و اقدام به موقع مانع از ساخت و ساز و در نهایت قلع و قمع و تخریب بناها خواهیم شد که با صرف هزینه های زیادی ساخته می گردد.

اورنگی با اشاره به اینکه در مواردی قانونگذار بنا بر ضرورت سیاستهای توسعه ای کشور اجازه تبدیل بعضی از اراضی کشاورزی را به غیر کشاورزی داده است، گفت: در قانون آمده است که بخشی اراضی کشاورزی قابلیت تبدیل به واحدهای عمرانی، خدماتی و صنعتی را دارند. به همین دلیل نیز سال گذشته با تغییرکاربری حدود 18هزار و 862 مورد موافقت شده است و 10 هزار هکتار از این اراضی را بنا بر تشخیص به فعالیت های غیرکشاورزی اختصاص داد.

وی افزود: امسال نیز تا کنون 4875 هکتاراز اراضی برای تغییر کاربری مورد موافقت کمیسیون قرار گرفته است. همچنین در قانون حفظ کاربری تبدیل اراضی کشاورزی به فعالیت های گلخانه ای، دامداری، مرغداری، صنایع غذایی و سایر فعالیتهایی که در جهت بهینه کردن تولیدات بخش کشاورزی باشد تغییر کاربری محسوب نمی گردد .

قلع و قمع 11 هزار کاربری غیرمجاز در سال 1398

وی همچنین به آمار تغییرکاربری های غیرمجاز نیز اشاره نمود و گفت: در سال گذشته حدود 10 هزار مورد ساخت و سازهای غیر مجاز را به مساحت 342 هکتار و در امسال 11 هزار مورد به مساحت 429 هکتار قلع وقمع شده است.

استقرار یگان حفاظت از اراضی کشاورزی برای مقابله با زمین خواری

اورنگی در خاتمه گفت: برای پیشگیری و مقابله با تغییر کاربری وزمین خواری، از سال گذشته برای استقرار یگان حفاظت اراضی کشاورزی در اجرای قانون احکام دائمی ماده 35 از ستاد کل نیروهای مسلح مجوز راه اندازی یگان حفاطت امور اراضی اخذ شد و در حال حاضر در 21 استان کشور نیز یگان حفاظت از اراضی کشاورزی مستقر شده و در باقی استان ها نیز در دست اقدام است.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت را به ما بسپارید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 23756

به "تغییر کاربری های غیرمجاز را به سامانه 131 اطلاع دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر کاربری های غیرمجاز را به سامانه 131 اطلاع دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید