دولت سعودی با یک مقاومت داخلی در ارتباط با پروژه نئوم روبرو است

به گزارش مجله کامپیوتر، یک مقاومت داخلی در عربستان در مواجهه با پروژه نئوم در حال شکل گیری است و این در شرایطی است که اوضاع مالی ریاض با کاهش قیمت نفت و شیوع کرونا بسیار وخیم گزارش می گردد.

دولت سعودی با یک مقاومت داخلی در ارتباط با پروژه نئوم روبرو است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، کوشش دولت سعودی برای ساخت پروژه ابرشهر نئوم در شمال غرب عربستان و مقاومت مردم منطقه برای کوچ اجباری از خانه های خود کماکان در کانون توجه رسانه ها واقع شده است.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشته است قبیله الحویطات که قرار است پروژه نئوم در سرزمین آباء و اجدادی آن ها ساخته گردد، مخالف این پروژه است و این موضع همراه با کاهش شدید قیمت نفت، موانع بزرگی بر سر راه طرح بلندپروازانه، ولی عهد سعودی است.

طبق این گزارش، هزینه ساخت این ابرشهر که در ساحل دریای سرخ قرار خواهد داشت، به 500 میلیارد دلار می رسد و قرار است تاکسی های پرنده و ربات ها در آن حضور داشته باشند.

با این حال پروژه مذکور ماه گذشته با یک مانع جدی رو به رو شد و آن زمانی بود که یکی از اعضای قبیله الحویطات به نام عبدالرحیم الحویطی حاضر به واگذاری زمین و خانه خود به دولت سعودی نشد و پس از اینکه چندین فایل ویدئو در شبکه های در مخالفت با پروژه نئوم منتشر کرد، توسط مأموران سعودی به ضرب گلوله کشته شد.

سازمان امنیت سعودی سپس مدعی شد که این شخص تحت پیگرد بوده و در جریان تبادل آتش با نیرو های امنیتی کشته شده است. فعالان عربستانی می گویند که تعدادی از اعضای قبیله الحویطات به علت سردادن شعار های ضد کوچ اجباری و مخالفتشان با امضای اسناد تغییر مکانشان، بازداشت شده اند.

خبرگزاری فرانسه در ادامه نوشت: رخدادی که در حال وقوع است، یک مقاومت داخلی در درون حکومت سعودی محسوب می گردد، آن هم در شرایطی که اوضاع اقتصادی عربستان در سایه سقوط تاریخی قیمت نفت و تعطیلی کسب و کار به علت شیوع ویروس کرونا وخیم است.

قرار است 20 هزار نفر در پی ساخت این ابرشهر به اجبار به مکان دیگری کوچانده شوند و پیش بینی می گردد، فاز اول این پروژه با شروع سال 2023 تکمیل گردد.

همچنین پروژه نئوم در شرایطی پیش می رود که دولت سعودی خود را آماده کاهش هزینه ها در بخش های مختلف می نماید، به طوریکه محمد الجدعان وزیر دارایی سعودی در مورد مقابله با عقب گرد اقتصادی در پی شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت نفت هشدار داده است.

هرچند وزیر سعودی در سخنان خود اشاره ای به توقف هزینه کرد ها در پروژه نئوم ننموده، اما یک منبع سعودی به خبرگزاری فرانسه گفت که این پروژه در سطح وسیعی، از کاهش هزینه ها تأثیر خواهد پذیرفت.

او همچنین گفت که دولت سعودی به افراد قبیله الحویطات در قبال خروج از منطقه خود، پیشنهادات اقتصادی سخاوتمندانه ای ارائه نموده است؛ اما فعالان منطقه ای می گویند که تعدادی از اعضای قبیله الحویطات این پیشنهادات را مبهم می دانند.

همچنین به گفته آن ها، این پروژه با هدف جذب گردشگران خارجی به عربستان است و انتظار نمی رود ساکنان محلی بهره ای از این مجری ببرند. علیاء الحویطی فعال سعودی مقیم لندن چندی پیش به روزنامه انگلیسی گاردین گفت: از نظر الحویطات، نئوم بر روی خون های ما و بر روی استخوان های ما در حال ساخت است. قطعاً این شهر برای مردمی که از قبل در این محل زندگی می نموده اند، نیست. برای گردشگران و افرادی است که پول دارند نه افراد بومی که در این مکان زندگی می نمایند.

اخیرا شبکه الجزیره با آنالیز تصاویر ماهواره ای در گزارشی نوشت که قرار است بیش از چهار هزار ساختمان و خانه در محدوده این طرح تخریب و ساکنان آن ها مجبور به مهاجرت شوند.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 31294

به "دولت سعودی با یک مقاومت داخلی در ارتباط با پروژه نئوم روبرو است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت سعودی با یک مقاومت داخلی در ارتباط با پروژه نئوم روبرو است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید