جاذبه های پارک جنگلی چاهکوتاه واقع در بوشهر

به گزارش مجله یک کامپیوتر، پارک جنگلی چاهکوتاه، 40 سال است که در استان بوشهر موجبات آرامش و آسایش مردمان محلی را فراهم کرده است. این پارک با هدف مهار شن های روان احداث شده و امروزه محل استراحت و تفریح بسیاری از ایرانیان و محلیان است.

جاذبه های پارک جنگلی چاهکوتاه واقع در بوشهر
پارک جنگلی چاهکوتاه، با مساحت 150 هکتار، در استان بوشهر و در نزدیکی روستای چاهکوتاه واقع شده است. این پارک یکی از مقاصد گردشگری ایرانیان در فصول سرد سال است و خوشبختانه در شرایط بسیار خوبی حفظ و نگهداری شده است. مهم ترین مسئله ای که این پارک جنگلی را مجذوب کننده می کند، موقعیت جغرافیایی آن است که در بوشهر، شهری گرم و مرطوب واقع شده است. به همین علت حتی برای مردم محلی اهمیت به خصوصی دارد.

روستای چاهکوتاهپارک جنگلی چاهکوتاه واقع در استان بوشهر، و در روستای چاهکوتاه است. چاهکوتاه از این رو چنین نامگذاری شده که عمق آب های زیرین این منطقه کم است و در واقع همان چاه کوتاه است. چاهکوتاه در 50 کیلومتری شمال شرق شهر بوشهر قرار گرفته است؛ و ارتفاع آن از سطح دریا 30 متر است. در فصول بهار، پاییز و زمستان می توان آب و هوایی معتدل و دلچسب در این منطقه تجربه کرد. روستای چاه کوتاه از جنوب به روستای کنار آبادی و از شمال به روستا های تل اشکی و دویره می رسد.

این روستا در دشتی شنی واقع شده است. حدود 40 سال پیش، در مقابله با توفان شن در این منطقه پارک جنگلی چاهکوتاه احداث شد و به مرور درختان کویری در آن ظاهر شدند. اما امروزه این پارک جنگلی نه تنها سکنه را از توفان شن محافظت می کند، بلکه تفرجگاهی طبیعی برای بیشتر ایرانیان است.

روستای چاهکوتاه خود به تنهایی ارزش توریستی دارد. این روستا مراسم های خاصی دارد که حتما ارزش دیدن را دارد. مراسم هایی از قبیل: دعای باران، دعای آرامش دریا، آیین های مذهبی و جشن های عروسی. در این مراسم ها از ساز های خاص مردم جنوب استفاده می کنند که بسیار دیدنی است.

و اما پارک جنگلی چاهکوتاه ...این پارک محل زیست گونه های گیاهی و جانوری زیادی است. گیاهان کویری و پرندگان دریایی بخش اصلی این جانوران و گیاهان هستند؛ و علاوه بر زیبایی های پارک جنگلی چاهکوتاه، منظره ای زیبا از مزرعه های گندم و نخلستان های مردم بومی منطقه بسیار مجذوب کننده است. سفر به پارک جنگلی چاهکوتاه فقط سفری طبیعی نیست. منطقه چاهکوتاه در جنگ های ایران و انگلیس دخیل بوده و از این رو آرامگاه بسیاری از کشته شدگان این جنگ در این روستا قرار گرفته است. آرامگاه شیخ حسینی چاهکوتاهی و منوچهر آتشیاز جمله این مقبره ها هستند.

پارک جنگلی چاهکوتاه، همچون سایر پارک های بوشهر، به امکانات رفاهی و تفریحی زیادی تجهیز شده است. امکاناتی نظیر آلاچیق، زمین بازی، سرویس بهداشتی و غیره. در این صورت امکان اقامت شبانه در این پارک به سادگی امکان پذیر است.

بهترین زمان برای سفر به پارک جنگلی چاهکوتاه سفر در فصل پاییز، بهار و زمستان است. دراین زمان می توانید در سایه سار طبیعت، به آوای پردنگان گوش بسپارید و درست در دل کویر، در جنگل قدم بردارید. اگر قصد سفر به پارک جنگلی چاه کوتاه را دارید، حتما سری هم به مردم محلی و فرهنگ و هنر آن ها بزنید که سفرتان خاص و به یادماندنی باقی بماند.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 13 آذر 1400 بروزرسانی: 13 آذر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 67608

به "جاذبه های پارک جنگلی چاهکوتاه واقع در بوشهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های پارک جنگلی چاهکوتاه واقع در بوشهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید