جاذبه های گردشگری از هراز تا آمل

به گزارش مجله کامپیوتر، آمل یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران و مازندران است؛ بهترین جهت برای رسیدن به آمل جاده هراز است. آمل در جهت جاده هراز جاذبه های گردشگری فراوانی دارد که لذت سفر را دوچندان می نماید.

جاذبه های گردشگری از هراز تا آمل

برای رفتن به مازندران 3 محور اصلی فیروزکوه، هراز و چالوس وجود دارد؛ هر یک از این محورها نیز چه در ایام تعطیل و چه در ایام غیرتعطیل پرتردد هستند. چنانچه قصد سفر به سمت مازندران را دارید و محور هراز انتخاب شماست، ابتدا از این محور، وارد آمل در مازندران می شوید. این شهر نیز جاذبه های گردشگری و طبیعی فراوانی دارد. اما بهتر است قبل از رسیدن به شهرآمل از جاذبه های راستا هراز نیز بازدید کنید که هر یک در نوع خود بی نظیرند.

دشت و دریاچه سد لار

سد لار، سدی خاکی است که در بخش لاریجان شهرستان آمل واقع شده است. این سد در 100 کیلومتری شهر آمل و در 75 کیلومتری شمال شرق تهران واقع شده است و درواقع به تهران نزدیک تر است. به جز این سد، چشم انداز کوه دماوند و گردش در دشت لار سفری شیرین را برای شما خلق می نماید. هر ساله گردشگران بسیاری به ویژه در اردیبهشت برای دیدن شقایق های اطراف دشت به این منطقه زیبا سفر می نمایند.

غارهای دستکند

غارهای دستکند آمل در منطقه کافرکلی قرار دارند که از کنار جاده به راحتی قابل دیدن هستند.

آبگرم لاریجان

اگر به خواص درمانی آب های معدنی علاقه مند هستید می توانید به روستای ییلاقی و خوش آب و هوای آبگرم در دامنه قله دماوند بروید. در محور هراز باید وارد گزنک مرکز بخش لاریجان شوید. این راستا از راه اصلی هراز جدا می شود و به سمت غرب در راستای کوهستانی و آسفالته ادامه می یابد. پس از عبور از روستای ییلاقی گزانه به آبگرم می رسید. آب های گرم معدنی این روستا با حرارتی در حدود 62 درجه سرشار از مواد گوگردی و به همین دلیل برای درمان انواع بیماری های پوستی و دردهای استخوان و مفاصل مفید هستند.

آبشار شاهاندشت و قلعه ملک بهمن

آبشار شاهاندشت یکی ازمرتفع ترین آبشارهای مازندران است. این آبشار در روستای شاهاندشت و در 65 کیلومتری شهر آمل واقع شده است. راستا دسترسی این آبشار پرآب و دائمی آسان است. همچنین بعد از بازدید آبشار می توانید در نزدیکی آن، سری به قلعه ملک بهمن بزنید که در بالای آبشار شاهاندشت واقع شده است. برای رسیدن به قلعه و آبشار باید از پل روستای وانا به سمت جاده روستای شاهاندشت بروید و خودروی خود را در پارکینگ شاهاندشت پارک کنید. بقیه راستا تا آبشار با یک پیاده روی سبک طی می شود.

نقش برجسته شکل شاه

شکل شاه اثری تاریخی در منطقه لاریجان شهرستان آمل است. به دستور ناصرالدین شاه قاجار، شمایل او و چندتن از ملازمانش بر دل صخره ای در محور هراز در نزدیکی چشمه آب معدنی استراباکو در سال 1295 ه. ق حجاری شده است.

چشمه آب معدنی استراباکو

چشمه آبگرم استراباکو که به نام چشمه قلابن نیز شناخته می شود، در جاده هراز و منطقه لاریجان واقع شده است. آب این چشمه از پای کوه می جوشد و با جمع شدن در دو استخر تقریبا بزرگ، از آن سرریز می شود و به داخل رودخانه هراز می ریزد.

دریاچه ساهون

ساهون دریاچه ای در دامنه های جنوب غربی قله دماوند است که نزدیک روستای نوا در بخش لاریجان شهرستان آمل قرار گرفته است.

دریاچه دوخواهران

در دامنه های غربی قله دماوند دریاچه دو خواهران، زیباترین جاذبه شهرستان آمل واقع شده است. در اطراف این دریاچه درختان جنگلی چشم انداز ویژه ای را ایجاد نموده اند. هر ساله در اردیبهشت ماه تا اواخر خرداد، گردشگران بسیاری به سمت این دریاچه حرکت می نمایند. برای رسیدن به دریاچه دوخواهران باید از محور هراز، به دو راهی پنجاب برسید. با ورود به راستای خاکی و گذشتن از چند روستا به نمارستاق می رسید. با گذر از پل ساخته شده روی رودخانه و ادامه راستا، به دشت وسیع دریوک می رسید. به سمت جنوب دشت حرکت کنید و با رسیدن به قله لهرا آماده یک کوهپیمایی شوید. بعد از صعود به ارتفاع 3700 متری این قله، در زیر دیواره کوه دوخواهران تپه ای وجود دارد که با رسیدن به آن می توان دریاچه زیبای دوخواهران را دید. پیمودن این راستا طولانی و زمان بر است.

دشت نمارستاق و آبشار دریوک

نمارستاق منطقه ای کوهستانی است. این دشت در لاریجان و نزدیک آمل واقع شده است. برای رسیدن به این دشت باید از جاده هراز و در نزدیکی آمل به سمت نمارستاق حرکت کنید. دشت نمارستاق در بهار و تابستان بسیار دیدنی و زیباست. این دشت به دلیل ییلاقی بودن در فصل گرما گردشگران زیادی را به خود می کشاند. این دشت آبشار منحصربه فردی نیز دارد.

فیلبند

برای رفتن به روستای توریستی فیلبند باید از جاده هراز و روستای سنگچال آمل بگذرید. این روستا هر ساله به ویژه در بهار و تابستان گردشگران زیادی را به دلیل داشتن اقیانوس ابر به سمت خود می کشاند. فیلبند به روستایی برفراز ابرها شهره است.

روستای بلیران

جنگل بلیران در روستای بلیران در بخش دشت سر شهرستان آمل واقع شده است. طبیعت بکر این جنگل همه ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می نماید.

پل تاریخی دوازده چشمه

پل دوازده چشمه یا دوازده پله، در دوران پادشاهی شاه عباس صفوی روی رود هراز در مرکز شهر آمل در ابتدای خیابان سبزه میدان ساخته شد.

پل معلق

پل فلزی یا پل معلق آمل مربوط به دوره پهلوی است و در آمل جنب پل دوازده چشمه واقع شده است. این پل جزو بناهای با شکوه و ارزشمند توریستی شهر آمل محسوب می شود. این اثر در سال53 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

پارک دهکده طلایی

پارک دهکده طلایی آمل، بوستانی درون شهری است که در آمل واقع شده است و بزرگ ترین بوستان استان مازندران است. رودخانه هراز نیز از کنار این بوستان می گذرد و پل معلق و پل دوازده چشمه در نزدیکی آن قرار دارند.

بازار قدیمی چهارسوق

بازار قدیم آمل معروف به چهارسوق در مرکز شهر واقع شده است که به دوره ساسانیان برمی شود.

برج هشتل آمل

در شهر آمل مجموعه ای عظیم از پنج برج وجود دارد که مانند مثلث در کنار هم قرار گرفته اند. شهرت این برج به خاطر سرداری است که در آن آرام گرفته و دلیل آن مقاومتی است که در زمان حمله تیمور از خود نشان داده است.

موزه تاریخ آمل

موزه تاریخ آمل در عمارت ساختمان دارائی واقع شده است. موزه تاریخ آمل در سه طبقه و شامل گالری های آثار باستان شناسی، مردم شناسی و اسناد تاریخی ایران و مازندران است.

آتشکده آمل

آتشکده آمل مربوط به دوره ساسانیان است. این آتشکده در محلهٔ پائین بازار شهر آمل واقع شده و درسال 1354 به ثبت ملی رسیده است.

پارک جنگلی میرزا کوچک خان

پارک میرزا کوچک خان جنگلی آمل در کیلومتر 18 جاده آمل به تهران واقع شده است. این پارک جزو منطقه های نمونه گردشگری ایران است. این پارک امکانات رفاهی مانند آلاچیق، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، اجاق، میز و نیمکت، رستوران، قهوه خانه، سکوی چادر و وسایل بازی بچه ها و صندلی سوارکاری نیز برای گردشگران دارد.

پارک جنگلی هلومسر

پارک جنگلی هلومسر آمل در ابتدای ورودی جاده آمل به امامزاده عبدالله واقع شده است. پارک جنگلی هلومسر یکی از بزرگ ترین پارک های تفریحی و توریستی مازندران است.

جنگل الیمستان

الیمستان، روستایی توریستی از توابع بخش مرکزی شهرستان آمل است که در کیلومتر 20 جاده هراز از آمل واقع شده است. جنگل الیمستان، محل رویش گیاه الیما است که در اردیبهشت رشد می نماید. نام جنگل الیمستان نیز برگرفته از همین گیاه است. طبیعت بکر، زیبایی جنگل و مراتع و سرسبزی این جنگل وصف ناشدنی است و برای همین گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند.

  • سفر به مازندران
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 19493

به "جاذبه های گردشگری از هراز تا آمل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری از هراز تا آمل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید