حمایت بحرین از تصمیم ضد اقتصادی عربستان علیه لبنان، سفر بی نتیجه حریری به ایتالیا و تداوم بحران سیاسی

به گزارش مجله کامپیوتر، منابع لبنانی خبر دادند که سفر سعد حریری به ایتالیا و دیدار وی با پاپ فرانسیس همانند سفرهای خارجی قبلی او بی نتیجه بوده است.

حمایت بحرین از تصمیم ضد اقتصادی عربستان علیه لبنان، سفر بی نتیجه حریری به ایتالیا و تداوم بحران سیاسی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری النشره، منابع سیاسی لبنان گزارش دادند که بیانیه سعد حریری نخست وزیر مکلف این کشور پس از دیدار با پاپ فرانسیس در رم، صرف نظر از اظهاراتی که تیم رئیس جمهوری به ویژه جبران باسیل رئیس جریان آزاد ملی علیه حریری مطرح می کنند، واقعیت موجود در سطح دولت را نشان می دهد؛ به این معنا که حریری هنوز چشم به خارج از کشور دارد.

این منابع افزودند، اظهارات سعد حریری نشان می دهد که او هنوز منتظر چراغ سبز عربستان سعودی است؛ به ویژه که گمان می کند پفراینده لبنان با پفراینده جنگ یمن ارتباط دارد.

به گفته منابع سیاسی لبنان، مهمترین دروغی که در بیانیه سعد حریری پس از دیدار با پاپ فرانسیس آمده این است که شرایط برای تشکیل دولت در لبنان به حد بلوغ نرسیده است. در حالیکه طی ماههای گذشته تلاش زیادی برای به نتیجه رسیدن پفراینده تشکیل کابینه در لبنان صورت گرفت و میانجی های زیادی وارد این فرایند شدند اما تلاش همه آنها برای برقراری ارتباط دوباره میان نخست وزیر مکلف و میشل عون رئیس جمهوری لبنان به شکست منجر شد.

این منابع همچنین گزارش دادند که سعد حریری قصد دارد مواضع خود را تشدید کند؛ به ویژه اظهاراتی که روز گذشته جبران باسیل اعلام کرد به این معناست که تشکیل سریع دولت در لبنان دور از انتظار است. همچنین منابع پیش بینی می کنند در مرحله بعدی اوضاع پیچیده تر نیز شود به ویژه اینکه بحران اقتصادی و اقتصادی لبنان نیز روز به روز تشدید می شود و بانک مرکزی توان مدیریت این شرایط را ندارد.

منابع مذکور در ادامه توضیح دادند که در حال حاضر پفراینده لبنان بیش از هر زمان دیگری به تحولات منطقه ای و بین المللی پیوند خورده و در این شرایط آنچه که مورد نیاز است، رسیدن به تفاهم همه جانبه در داخل کشور است که این اتفاق به زودی رخ نخواهد داد. به ویژه در شرایطی که طرف های مربوطه قبول نمی کنند مسائل لبنان داخلی است و اصرار دارند همه این چالش ها را به پفراینده های خارجی مرتبط کند.

روز گذشته جبران باسیل طی سخنانی گفت، نخست وزیر مکلف کشور می خواهیم مسئولیت خود را بر عهده گرفته و همانند کاری که در 17 اکتبر 2019 انجام داد فرار نکند. حریری مامور تشکیل دولت در لبنان است و بیش از 6 ماه از ماموریت او میگذرد. او در 17 اکتبر از مسئولیت خود فرار کرد اما امروز کجا می خواهد فرار کند.

از سوی دیگر به دنبال تصمیم عربستان در ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی لبنان، وزارت امور خارجه بحرین نیز گفت که از تصمیم عربستان در این زمینه حمایت می کند و تصمیم مشابه این کشور در زمینه ممنوعیت واردات و یا عبور محصولات کشاورزی لبنان از خاک خود اتخاذ کرده است.

اما در همین حال کویت گفت که هیچ تصمیمی برای توقف واردات سبزیجات و میوه ها از لبنان اتخاذ نکرده و بازار محلی این کشور تحت تاثیر تصمیم عربستان قرار نخواهد گرفت؛ به ویژه اینکه حمل و نقل هوایی کویت با بیروت همچنان برقرار است.

در همین زمینه مشعان الأدعس مدیر کل اداره گمرک کویت گفت که 90 درصد از محصولات کشاورزی لبنان از طریق دریا و آسمان وارد کویت می شوند و همچنین گمرک دستورات جدیدی برای تشدید نظارت و بازرسی ها در گذرگاه های دریایی صادر کرده است. در عین حال وزارت خارجه کویت از مقامات لبنانی خواست تا درباره نحوه صادرات محصولات کشاورزی و اینکه مواردی شبیه قاچاق در آن صورت نگیرد اطمینان حاصل کنند.

روز جمعه عربستان سعودی گفت، واردات میوه و صیفی جات لبنان به این کشور ممنوع شده است. این تصمیم عربستان به بهانه افزایش قاچاق مواد مخدر گرفته شده است.

اما برخی منابع لبنانی با تاکید بر اینکه سند موثقی مربوط به اینکه منبع مواد مخدر کشف شده در عربستان، لبنانی بوده است وجود ندارد، این اقدام عربستان را ناشی از یک برنامه سیاسی دانستند، آن هم در حالی که لبنان از یک بحران عمیق اقتصادی بی سابقه رنج می برد و ممنوعیت ورود تولیدات کشاورزی لبنان به عربستان ضرر بزرگی برای لبنانی ها خواهد بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 57254

به "حمایت بحرین از تصمیم ضد اقتصادی عربستان علیه لبنان، سفر بی نتیجه حریری به ایتالیا و تداوم بحران سیاسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت بحرین از تصمیم ضد اقتصادی عربستان علیه لبنان، سفر بی نتیجه حریری به ایتالیا و تداوم بحران سیاسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید