خبرنگاران از مشخص شدن میزان خسارت هنرمندان تا اجرای تعزیه اربعین حسینی

به گزارش مجله کامپیوتر، تهران- خبرنگاران- حوزه فرهنگ و هنر؛ از جمله تئاتر طی هفته جاری مانند دیگر شاخه ها با اتفاقات متعدد روبرو بود که از مهمترین اخبار آن می توان به اعلام نظر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر خسارت 60 تا 80 درصدی هنرمندان به سبب شیوع ویروس کرونا و اجرای نمایش های تعزیه به مناسبت اربعین حسینی در برج آزادی اشاره کرد.

خبرنگاران از مشخص شدن میزان خسارت هنرمندان تا اجرای تعزیه اربعین حسینی

با پشت سر گذاشتن نیمه دوم شهریور هر چند از طرفی شاهد انتشار اخبار شیوع موج سوم کرونا در پایتخت و ادامه حضور این ویروس با فراز و نشیب های مختلف در دیگر استان ها و شهرستان ها بودیم و هستیم، اما در روی دیگر سکه با تلاش مدیران و مسئولان فرهنگی از یک سو و از سوی دیگر هنرمندان و مخاطبان در راستای رعایت شیوه نامه های بهداشتی بیش از دو ماه نخست تابستان 1399 شاهد رونق دریافت فعالیت و فصل اجراهای تئاتری در تهران و دیگر نقاط کشور هستیم.

همچنین قراردریافت در هفته بزرگداشت 40 سالگی دفاع مقدس، هنرمندان تئاتر را مانند فعالان عرصه فرهنگ و هنر کشور در دیگر رشته ها بیش از پیش به تکاپو و جنب وجوش برای ادای رسالت و تکلیف خود در حوزه فعالیت هنر نمایش وا داشته اشت.

در کنار این امر حوزه هنرهای نمایشی نیز خالی از اتفاق نبود و از مهمترین آنها می توان به اعلام نظر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر خسارت 60 تا 80 درصدی هنرمندان به سبب شیوع ویروس کرونا، اجرای نمایش های تعزیه به مناسبت اربعین حسینی در برج آزدی، انتشار ویژه نامه نقش صحنه به مناسبت 40 سالگی دفاع مقدس، اجرای نمایش مِرفی در تالار سایه مجموعه تئاترشهر، تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره تئاتر وقفه، سالروز تولد زنده نام اکبر رادی و انتشار پیام هیات مدیره بنیاد رادی، تماشای نوستالژی های طهران قدیم در نمایش یاماها، درگذشت سرپرست گروه تئاتر هنر ملی، افتتاح سالن نمایش تئاتر آبان با نمایش کودک، انتشار تریلوژی های جنگ به قلم ایوب آقاخانی و رویدادهای دیگر اشاره کرد.

اگر پیگیری بی وقفه اخبار ویروس کرونا کمتر زمانی برای رصد اخبار تئاتر برای شما باقی گذاشته در گزارش پیش رو مهمترین اخبار این حوزه را در بازه زمانی اول تا ششم مهرماه 1399 مرور کنید.

میزبانی برج آزادی از مجالس تعزیه در اربعین حسینی

مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی از 14 تا 17 مهر همزمان با اربعین سید و سالار شهیدان میزبان برگزاری چند مجلس تعزیه می شود.

گروه تعزیه سیدالشهدا (ع) به سرپرستی مجید خسروان از روز دوشنبه 14 مهر به مدت چهار شب در فضای باز برج آزادی به ترتیب زیر برنامه های خود را اجرا می کنند.

مجلس حضرت شاهچراغ(ع) و برادران، مجلس حضرت علی اکبر(ع)، مجلس حضرت قاسم(ع) و مجلس حضرت امام حسین(ع)، چهار تعزیه اجرا شده در این ویژه برنامه خواهد بود.

در این تعزیه ها مجیدخسروان، مهدی کلانتری، سید حسن گلختمی، محمد محسین معینیان، امیر عباس باقری، علی رضا تحش، میثم شکری، رضا احمد بیگی، رضارجبی، مهدی اعرابی، علی سعیدی، سید امیر صالحی، سیروس محمدی، مهدی احمدی، محسن دانشی و امیر محبی حضور دارند. ضمن اینکه در مدت اجرای هر مجلس تعزیه، دستورالعمل و پروتکل های بهداشتی نیز به صورت جدی رعایت خواهد شد.

زمان اجرای این تعزیه ها بعد از نماز مغرب و عشا از ساعت 18:30 به مدت 75 دقیقه است و حضور در این برنامه برای تمامی علاقه مندان آزاد است.

میزان خسارت کرونا به اصحاب هنر 60 تا 80 درصد اعلام شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه شورای هنر از خسارت 60 تا 80 درصدی کرونا به اصحاب هنر سخن گفت.

سیدعباس صالحی در حاشیه جلسه شورای هنر که در محل شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار گشت با اشاره به بررسی میزان خسارت کرونا به اصحاب هنر در شورای هنر گفت: در این شورا به موضوعات مختلف از جمله تاثیر کرونا بر هنر توجه شد که فعالیت تعدادی از هنرمندان در این شرایط تحت تاثیر قرار گرفت. البته فرصت های کرونایی نیز در این ایام در عرصه های مختلف وجود داشت و برخی هنرمندان در این شرایط برای انتقال هنرشان بهره دریافتد.

وی با اشاره به اینکه خسارات ایام کرونا در برخی موارد به اصحاب هنر بین 60 تا 80 درصد بوده است، گفت: البته دولت اقداماتی را در این زمینه داشته است ولی طبیعتا نیازمند توجه مضاعف هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره تسهیلات در نظر گرفته شده برای جبران خسارات کرونا به عرصه هنر نیز توضیح داد: رقم 12 میلیارد تومانی نیز برای 75 هزار عضو صندوق هنر در نظر داریم، سامانه کارا هم به کسانی که خسارت دیدند، تسهیلات می دهد که در این زمینه ثبت نام تا انتها مهر ادامه دارد. علاوه بر اینها تسهیلات 4 درصد اشتغال را نیز داشتیم که تخصیص 200 میلیارد تومان آن محقق شد.

انتشار ویژه نامه نقش صحنه به مناسبت 40 سالگی دفاع مقدس

چهارمین شماره از ماهنامه تخصصی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس تحت عنوان نقش صحنه، به چهلمین سالگرد تئاتر دفاع مقدس اختصاص پیدا کرد.

دریچه ای جدید بر هشت سال دفاع مقدس؛ حمید نیلی، نباید دست روی دست بگذاریم؛ گفت وگوی مرجان سمندری با توحید معصومی، تئاتر دفاع مقدس، تئاتری که نباید مناسبتی باشد به روایت یک نمایش نامه نویس و رمان نویس؛ چرا اینجاییم! سعید تشکری، امروز و فردای تئاتر دفاع مقدس-مقاومت؛ مهرداد رایانی مخصوص و تئاتر مقاومت و چهار مسئله بسیار مهم؛ مهدی نصیری بخش هایی از این شماره نشریه نقش صحنه را تشکیل می دهند.

مِرفی در تالار سایه به صحنه می رود

نمایش مِرفی به نویسندگی سپیده ضیایی و کارگردانی نگین ضیایی از روز جمعه هجدهم مهر در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر میزبان مخاطبان خواهد بود.

در نمایش مرفی، حامد ادوای، نیما انصافیان، ساجده حمیدی، شادی ضیایی، رضا مرشد، امین موحدی پور به عنوان بازیگر حضور دارند.

گروه اجرایی در خلاصه داستان نمایش که از رمان مرفی نوشته ساموئل بکت اقتباس شده، آورده است: در عین حال که نمیشه انتظار داشت اوضاع بهتر بشه، دست کم لزومی نداره واهمه داشته باشیم که چیزی بدتر بشه. اوضاع همیشه همون طور که هست باقی میمونه. به این ترتیب، خارج از وجود خودِ مِرفی، دست کم پنج نفر به مرفی نیاز دارند.

نمایش مرفی ساعت 19 با مدت زمان 60 دقیقه و قیمت بلیت 30 هزار تومان به صحنه می رود و علاقه مندان برای تهیه بلیت این این اثر نمایشی می توانند به سامانه تیوال مراجعه کنند.

تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره تئاتر وقفه

دبیرخانه نخستین جشنواره مجازی تئاتر وقفه به دلیل درخواست علاقه مندان بر آن شد تا مهلت زمانی متناسب با تولیدات تئاتری برای علاقه مندانی که هنوز امکان ثبت نام نداشته اند و یا زمان کمی برای تولید یک اثر داشته اند، در نظر بگیرد.

بر همین اساس مهلت انتها فراخوان اولیه جشنواره که روز 10 مهر ماه 1399 بود به مدت 20 روز تمدید شده و آخرین زمان ارسال آثار به دبیرخانه از طریق سایت رسمی جشنواره به نشانی https://vaghfeh.soore.ac.ir، روز 30 مهر ماه 1399 خواهد بود.

سالروز تولد زنده نام اکبر رادی و پیام هیات مدیره بنیاد رادی

هیات مدیره بنیاد اکبر رادی به مناسبت فرارسیدن هشتادو یکمین زادروز اکبر رادی که دهم مهرماه است متن پیامی را منتشر کرد.

در متن این پیام آمده است: اکنون هشتاد و یک سال از زادروز استاد اکبر رادی گذشته است؛ نمایشنامه نویسی که با قلمش افق های دور را جست و جو می کرد و در هر لمحه، بر آن بود که در آثارش انسانیت، عدالت و آرامش را به ما هدیه دهد و در هر اثرش درام معاصر ایرانی- ملی را برای ما تصویر و تعریف کند. بنیاد اکبر رادی همچون سال های پیشین دهم مهر ماه زادروز استاد نمایشنامه نویسی ایران را گرامی می دارد و این روز فرخنده را به به خانواده تئاتر و دوستداران ادبیات نمایشی ایران تبریک می گوید.

تماشای نوستالژی های طهران قدیم در نمایش یاماها

نمایش یاماها به نویسندگی و کارگردانی کهبد تاراج از روز 14 مهر ماه در تالارقشقایی مجموعه تئاتر شهر به صحنه خواهد رفت.

کهبد تاراج درباره ویژگی های این اثر نمایشی گفت: نمایش یاماها دربرگیرنده ویژگی های متفاوتی است که ترجیح می دهم تا روز اجرا درباره آن توضیحی ندهم. اما آنچه می توانم اشاره کنم این است که اثر در قالب مونولوگ طراحی و نوشته شده که طی سه دوره زمانی بخشی از زندگی سه شخصیت را به صورت جداگانه روایت می کند. شخصیت هایی که در عین حال با یکدیگر آشنایی دارند.

نمایش یاماها از چهاردهم مهر تا 9 آبان با بازی پاوان افسر، لبخند بدیعی و مازیار سیدی ساعت 19 با مدت زمان 60 دقیقه و قیمت بلیت 35 هزار تومان در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر به صحنه می رود.

سرپرست گروه تئاتر هنر ملی چشم از جهان فروبست

عباس جوانمرد از چهره های مطرح کارگردانی تئاتر ایران هشتم مهر ماه بر اثر ایست قلبی چشم از جهان فروبست.

روح الله جعفری نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر با تأیید خبر درگذشت عباس جوانمرد، گفت: استاد عباس جوانمرد کارگردان و نمایشنامه نویس مطرح تئاتر ایران و سرپرست گروه هنر ملی بر اثر ایست قلبی در کشور کانادا دار فانی را وداع گفت.

وی درباره مراسم خاکسپاری این هنرمند مطرح تئاتر ایران اظهار کرد: طبق گفتگویی که با خانواده ایشان داشتم قرار است پیکر استاد جوانمرد در کشور کانادا به خاک سپرده شود.

عباس جوانمرد متولد سال 1307 و پس از سال ها تأثیرگذاری در زمینه تدریس، کارگردانی و نمایشنامه نویسی تئاتر در سن 92 سالگی چشم از جهان فرو بست.

وی در کارنامه کاری خود در مقام کارگردان آثار متعددی از جمله غروب در دیاری غریب، قصه ماه پنهان، تامارزوها، قصه طلسم حریر و ماهیگیر و شهر طلایی را روی صحنه برده است.

افتتاح سالن نمایش تئاتر آبان با نمایش کودک

سالن تئاتر آبان که به تازگی به چرخه تئاتر کشور افزوده شده است، از تاریخ 11 مهرماه با نمایش کدو قل قله زن به کارگردانی سینا نورائی با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی افتتاح خواهد شد.

نورائی که پیش ازاین نمایش های متعددی در زمینه تئاتر کودک و نوجوان به روی صحنه برده است ، این بار نمایش شاد و موزیکال بچگانه کدو قل قله زن را در تماشاخانه تازه تاسیس تئاتر آبان به صحنه خواهد برد.

آنا نمکچیان، مینا ابراهیمی تنها، حانیه رستگاری، سینا نورائی و اشکان رحیمی بازیگران این اثر نمایشی هستند.

نمایش شاد و موزیکال کدو قل قله زن 11 مهرماه اجرای آغازین خود را بر صحنه خواهد داشت وادامه اجراهای خود را پس از ایام شهادت ، مجددا درتئاتر آبان از سر خواهد گرفت.

تئاتر آبان واقع در خیابان کریم خان زند، خیابان عضدی (آبان جنوبی) ، خیابان سپند پلاک 72 است.

انتشار تریلوژی های جنگ

مجموعه کتاب تریلوژی های جنگ به قلم ایوب آقاخانی که اختصاص به نمایشنامه هایی درباره دفاع مقدس و فرماندهان شهید این دوران دارد، رونمایی شد.

این کتاب شامل سه نمایشنامه درباره محمد جهان آرا، مصطفی چمران و احمد کشوری با عنوان های هفت عصر هفتم پاییز، تکه های سنگین سرب و کابوس شب نیمه پاییز است که هر سه از فرماندهان شهید دوران دفاع مقدس هستند. همچنین سه نمایشنامه دیگر با عناوین فصل خون، آسمان و زمین و اروندخون نیز در این مجموعه به چشم می خورد که درباره وقایع نگاری هشت سال دفاع مقدس هستند.

ایوب آقاخانی نیز در انتها این نشست در سخنانی مطرح نمود: در طول سال های فعالیتم 2 دغدغه جنگ و مهاجرت هیچگاه من را رها نکرده است. در سه نمایشنامه ای که به صورت واقع نگاری نوشتم شعر را به عنوان یک عنصر نمادین در مقوله جنگ وارد کردم. در پرتره نگاری ها نیز بسیار کوشیدم درباره چهره های متمایزی از جنگ که نقش تاریخی داشتند، حرف بزنم اما مهمترین مساله برای من این بود که در آثاری که به نگارش در می آورم پای این قهرمانان روی زمین باشد چون ما آنها را همیشه فرشته های بالدار و دست نیافتنی ترسیم می کنیم که پر بیراه هم نیست اما کوشیدم به وجوهی از آنها بپردازم که مردم کمتر از آن مطلع هستند و این افراد را یکی از خود مردم به تصویر بکشم.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

مجله کامپیوتر: از کامپیوتر و IT کلی مقاله و ترفند جالب اینجا داریم

منبع: ایرنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 41376

به "خبرنگاران از مشخص شدن میزان خسارت هنرمندان تا اجرای تعزیه اربعین حسینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران از مشخص شدن میزان خسارت هنرمندان تا اجرای تعزیه اربعین حسینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید