درد دور ناف چه علتی دارد و چقدر خطرناک است؟

به گزارش مجله کامپیوتر، دلایل زیادی برای درد دور ناف در افراد وجود دارد. بعضی از آن ها خطرناک و مرگبار هستند و باید جدی گرفته شوند در صورتی که بعضی دیگر مسائل ساده ی مربوط به شکم (معده و روده) بوده و به سادگی قابل حل هستند.

درد دور ناف چه علتی دارد و چقدر خطرناک است؟
دلایل زیادی برای درد دور ناف در افراد وجود دارد. بعضی از آن ها خطرناک و مرگبار هستند و باید جدی گرفته شوند در صورتی که بعضی دیگر مسائل ساده ی مربوط به شکم (معده و روده) بوده و به سادگی قابل حل هستند. بسیاری از اختلالات جزئی می تواند باعث ایجاد درد در اطراف ناف گردد و حتی به سایر نقاط بدن از جمله لگن، پا ها و قفسه سینه هم برسد. درمان این درد بستگی به دلیل اصلی آن دارد. در ادامه با اصلی ترین دلیل درد دور ناف و سایر دلایل آن آشنا خواهید شد.

اصلی ترین دلیل های درد دور ناف

علل شایع درد در اطراف ناف شامل سوء هاضمه، یبوست و بارداری است.

1. سوء هاضمه

سوء هاضمه که دیس پپسی یا ناراحتی معده نامیده می گردد؛ باعث درد، سوزش یا ناراحتی در قسمت بالای شکم می گردد و به درد در اطراف ناف می انجامد. سوء هاضمه را می توان با دارو های مهارنماینده اسید و آنتی اسید های بدون نسخه درمان کرد.

2. بارداری

اگر درد کمی در ناحیه ناف دارید جای نگرانی نیست. اما زنانی که دچار درد و ناراحتی شدید و مداوم هستند باید به دکتر مراجعه نمایند. فتق ناف هم می تواند دلیل درد دور ناف در بارداری باشد. با این حال، این نوع فتق بسیار نادر است و بیشتر در زنانی که چندقلو باردار هستند و یا در زمان بارداری بیش از حد چاق هستند ظاهر می گردد.

علائم فتق ناف شامل:

1- برآمدگی در نزدیکی ناف

2- تورم در اطراف ناف

3- درد در داخل، اطراف و نزدیک ناف

4- حالت تهوع و استفراغ

3. یبوست

یبوست یک شرایط شایع است که به عنوان داشتن حرکات روده ای (عمل دفع مدفوع) 3 بار یا کمتر در مدت یک هفته تعریف می گردد. تقریبا همه افراد هر از گاهی مبتلا به یبوست می شوند و یبوستی که مدت کوتاهی طول بکشد جدی نیست. یبوستی که گاهاً اتفاق می افتد، با استفاده از نرم نماینده های مدفوع و اضافه کردن فیبر فرآوری شده یا مصنوعی به رژیم غذایی درمان می گردد. کسی که بیشتر از 2 ماه به یبوست دچار باشد حتما باید به پزشک مراجعه کند.

چه دلیل های احتمالی دیگری برای درد دور ناف وجود دارد؟

سایر علل بالقوه درد ناف شامل درد بعد از جراحی، عفونت های دستگاه ادراری (UTIs)، عفونت های باکتریایی و گاستروانتریت می شوند.

4. درد بعد از جراحی

جراحی هم می تواند دلیل درد دور ناف باشد. بیشتر اوقات درد ناشی از عمل جراحی پس از بهبودی بدن برطرف خواهد شد. بسته به شدت درد، دارو های ضد درد می توانند به کاهش درد یاری نمایند. هر گونه درد و تورم شدید که شامل علائم زیر است نیازمند برسی بیشتر است:

1- تب

2- حالت تهوع

3- استفراغ

4- اسهال

افراد مبتلا به هر یک از این علائم باید به دکتر مراجعه نمایند، زیرا این ها علائم عفونت هستند.

5. عفونت های دستگاه ادراری

Urinary tract infection) UTIs) در زنان رایج تر از مردان است، اما هر کس از جمله بچه ها، می تواند عفونت ادراری داشته باشد. UTIs می تواند باعث درد شکم و ناف گردد. این بیماری بوسیله باکتری ها ایجاد می گردد و با آنتی بیوتیک ها معالجه می گردد.

6. عفونت های باکتریایی معده

عفونت معده هم می تواند دلیل درد دور ناف باشد. باکتری های بد روده می توانند وارد بدن شده و برای سال ها در دستگاه گوارش زندگی نمایند. با گذشت زمان، باکتری می تواند باعث زخم های دردناک در معده و روده کوچک گردد. گاهی اوقات این عفونت ها، افراد را در معرض خطر سرطان معده قرار می دهند. درمان عفونت های معده باکتریایی با آنتی بیوتیک ها امکان پذیر است. معمولاً هنگامی که آنتی بیوتیک ها آغاز به کار می نمایند، درد شکم و ناف برطرف می گردد.

7. گاستروانتریت

گاستروانتریت که به آنفولانزای معده معروف است با مصرف غذا یا نوشیدنی آلوده و یا تماس مستقیم با فرد مبتلا ایجاد می گردد. درد ناف، درد و گرفتگی عضلات معده از علائم گاستروانتریت است. گاستروانتریت به طور معمول، به خودی خود بهتر می گردد. هر فردی که دچار کمبود آب بدن ناشی از استفراغ و اسهال است، در مدفوع خود خون دارد، نمیتواند مایعات را در بدن حفظ کند و یا دارای علائمی است که بیش از 3 روز طول بکشد، باید به پزشک مراجعه کند.

8. سنگ کیسه صفرا

حملات کیسه صفرا به دلیل سنگ های صفراوی بسیار دردناک است و درد شدید معمولاً اولین نشانه یک مشکل است. درد معمولا از شکم آغاز می گردد و کم کم به سمت ناف ادامه پیدا می نماید. تنها راه درمان درد سنگ کیسه صفرا، جراحی برای برداشتن کیسه صفرا است. پس از برداشتن کیسه صفرا، درد برطرف خواهد شد.

9. آپاندیسیت

تقریباً اولین چیزی که مردم هنگام درد سمت راست ناف به یادش می افتند آپاندیس است. آپاندیسیت بیماری بسیار دردناکی است که ناشی از ملتهب شدن آپاندیس است. درمان نکردن آپاندیسیت موجب بروز پریتونیت می گردد که در صورت پاره شدن آپاندیس و توسعه عفونت در شکم رخ می دهد. این نوع درد معمولاً در اطراف ناف آغاز می گردد و در تمام بخش های شکم پخش می گردد. درد با هر حرکتی از جمله راه رفتن و سرفه، بدتر می گردد.

علاوه بر درد، آپاندیسیت علائم زیر را هم ایجاد می نماید:

1- حالت تهوع و استفراغ

2- از دست دادن اشتها

3- یبوست یا اسهال

4- تب

5- نفخ و یا تورم شکم

6- ناتوانی در دفع گاز

هرکسی که مشکوک به آپاندیسیت باشد (علائم گفته شده را داشته باشد) باید فوراً به اورژانس مراجعه کند.

10. پانکراتیت

پانکراتیت یک شرایط پزشکی است که در آن پانکراس (لوزالمعده) ملتهب می گردد. در پانکراتیت، آنزیم های گوارشی قبل از اینکه به روده کوچک رها شوند به سمت پانکراس حرکت نموده و به آن حمله می نمایند. دلیل درد دور ناف می تواند نشانگر لوزالمعده ملتهب باشد. پانکراتیت اغلب یک بیماری مزمن است و درد ناحیه ناف هرگز به طور کامل برطرف نمی گردد. اما درمان میتواند به مدیریت این اختلال یاری کند.

11. اختلالات روده کوچک

اختلالات روده کوچک مانند بیماری کرون، می تواند در داخل و اطراف ناف درد شدیدی ایجاد کند. این نوع شرایط مزمن و دردناک هستند، اما قابل درمان هستند.

چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم؟

احساس درد در اطراف ناف در شرایط زیر نیازمند توجه فوری پزشکی است و نباید در صورت داشتن این موارد دست نگه داشت:

درد شدیدی که بر فعالیت روزانه تأثیر می گذارد و مانع از انجام آن می گردد

دردی که موجب بیدار شدن در شب می گردد

دردی که همراه با استفراغ شدید باشد

درد با مدفوعی که خون در آن وجود دارد

دردی که ناشی از جراحت باشد

دلیل درد دور ناف می تواند ناشی از عوامل دیگری چون حساسیت غذایی و مسمومیت غذایی باشد. بعلاوه درد دور ناف در پریودی (سندروم پیش از قاعدگی) هم می تواند باعث بروز این درد گردد. بیشتر اوقات، درد اطراف ناف جدی نیست اما در بعضی موارد، می تواند جدی باشد. مشخص دلیل درد شکم می تواند به فرد یاری کند تا با درمان های مناسب آن را مدیریت کند. بنابراین، هر کسی درد بسیار دردناک یا غیر معمولی را در دور ناف تجربه می نماید، باید آن را با پزشک در میان بگذارد.

منبع: سایت ستاره

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: راسخون
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 66103

به "درد دور ناف چه علتی دارد و چقدر خطرناک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درد دور ناف چه علتی دارد و چقدر خطرناک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید