دور جدید مذاکرات کمیسیون مشترک برجام و شرایط موجود در آن

به گزارش مجله کامپیوتر، خبرنگاران، گروه بین الملل؛ نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیأت های ایران و گروه 1+4 به منظور ارزیابی نتایج نشست های کارگروه ها در حوزه تحریم ها و هسته ای در وین شروع شد.

دور جدید مذاکرات کمیسیون مشترک برجام و شرایط موجود در آن

در همین رابطه مخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین اظهار داشت که در نشست امروز کمیسیون مشترک برجام، نتایج اقدامات انجام گرفته در روزهای اخیر جمع بندی می گردد.

نماینده دائم روسیه نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین در این رابطه اظهار داشت که دیپلمات ها و کارشناس های ایران و گروه چهار به علاوه یک در دو کارگروه برطرف تحریم و بازگشت ایران به تعهدات برجامی سرگرم رایزنی هستند.

اولیانوف همچنین در توئیتی از پیشنهاد هیات روس در جلسات کارشناسی اطلاع داد که به تعبیر او منجر به پیشرفت مذاکرات و بازگشت برجام به ریل اصلی خواهد شد.

موضع اتحادیه اروپا

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پنجشنبه در بیانیه ای در این خصوص اظهار داشت: کمیسیون مشترک برجام کارش را ساعت 10 صبح 9 آوریل (به وقت اروپای مرکزی) به صورت جلسه حضوری در وین از سر خواهد گرفت و نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و ایران در آن حضور خواهند داشت.

طبق بیانیه اتحادیه اروپا، شرکت کنندگان در این نشست به ارزیابی رایزنی های صورت گرفته در هفته جاری درباره بازگشت احتمالی آمریکا به برجام و حصول اطمینان از اجرای کامل و موثر این توافق از سوی همه طرف ها خواهند پرداخت.

اتحادیه اروپا پیشتر پیشنهاد برگزاری نشست غیر رسمی بین اعضای برجام و آمریکا را عنوان نمود که با مخالفت جمهوری اسلامی ایران روبرو شد. جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که مذاکرات با آمریکا زمانی منعقد خواهد شد که طرف های مقابل به اجرای تعهدات کامل خود برگردند؛ آنگاه در این باره صحبت می گردد که چگونه می توان تضمین کرد که اقدامات قبلی آمریکا دوباره تکرار نگردد.

ملاقات عراقچی با گروسی

سید عباس عراقچی رئیس هیأت ایرانی شرکت کننده در مذاکرات وین پنجشنبه شب بعد از ملاقاتش با رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره نشست های کارگروه هایی که در وین در جریان است، گفت: ظرف دیروز و امروز (چهارشنبه و پنج شنبه) کارگروه هایی که در حوزه تحریم ها و هسته ای ایجاد شد، به صورت فشرده کار کردند و کارشناسان همه کشورها دخیل و درگیر بودند و مسائل را خیلی جامع مدنظر قرار دادند. هدف آنها تنظیم اقداماتی است که دو طرف باید در یک مرحله انجام دهند.

عراقچی با اشاره به بعضی مسائل مطرح شده، توضیح داد: بحث گام به گام، اقدامات اولیه و اقدامات میانی و ... مدت هاست که کنار گذاشته است. کاری که ما الان انجام می دهیم، طبق مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران، بر این مبنا است که درباره برداشته شدن یک جای تحریم ها به صورت دقیق مذاکره می کنیم، چه تحریم هایی و چگونه و تعیینات آنها همه باید دقیق روشن گردد و کارگروه در این زمینه فعالیت می نماید. تحریم هایی که باید برداشته گردد از نظر ما شامل همه تحریم های برجامی و همه تحریم های دوران ترامپ می گردد.

این دیپلمات ارشد ایرانی گفت: از آن طرف هم درباره فعالیت های هسته ای ایران، مجموعه اقداماتی که ایران باید انجام دهد تا به پایبندی کامل برگردد، تعیین می گردد و بعد ما تنظیم و بحث خواهیم کرد که ترتیب و توالی اقدامات دو طرف چگونه باشد. از نظر ما آمریکا باید همه اقداماتش را یک جا انجام دهد و بعد ما راستی آزمایی می کنیم و بعد ایران هم اقداماتش را انجام خواهد داد.

عراقچی اینکه راستی آزمایی چگونه باید باشد را یک موضوع بحث برشمرد و اضافه نمود: دوره زمانی آن چقدر باشد و چه ابعادی دارد و چگونه صورت می گیرد نیز مورد بحث واقع خواهد شد و امیدوارم در ادامه مذاکرات درباره این موارد بتوانیم به یک جمع بندی برسیم.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت را به ما بسپارید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 54561

به "دور جدید مذاکرات کمیسیون مشترک برجام و شرایط موجود در آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دور جدید مذاکرات کمیسیون مشترک برجام و شرایط موجود در آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید