رئیس اتحادیه فناوران رایانه: میزان رشوه بالاست؛ قاچاق صرف می نماید

به گزارش مجله یک کامپیوتر، رئیس اتحادیه فناوران رایانه مدعی شد: هزینه پرداختی بابت رشوه به حدی افزایش پیدا نموده است که اگر بخواهیم کالا را به صورت قاچاق وارد کنیم ارزان تر تمام می گردد!

رئیس اتحادیه فناوران رایانه: میزان رشوه بالاست؛ قاچاق صرف می نماید

سید مهدی میرمهدی کمیجانی رئیس اتحادیه فناوران رایانه در گفت وگو با ایلنا در مورد آخرین وضعیت اتحادیه و فروش تجهیزات کامپیوتر گفت: می توانم این را به جرأت بگویم که رکود در صنف ما زودتر از سایر اصناف شروع شد. زمانی که کالای IT از سبد خانواده ایرانی خارج شد عملاً ما دوباره وارد بحران رکودی شدیم.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت دلار و کاهش قدرت خرید مردم، تجهیزات کامپیوتری و لوازم جانبی آن تبدیل به یک کالای لوکس شدند. وقتی قیمت یک لپ تاپ 3 میلیونی تبدیل به 13 میلیون تومان شد، کارمندی که برنامه ریزی می کرد برای فرزندش لپ تاپ خریداری کند اکنون با پس انداز یک سال خود نیز نمی تواند این کالا را خریداری کند. پس طبیعی است با این وضعیت ما وارد یک رکود طولانی مدت شویم.

کمیجانی ادامه داد: البته بحث شرکت های دولتی جدا است زیرا آنها از بیت المال بودجه می گیرند و هر طور باشد هزینه می نمایند. اما عملا ما دیگر مشتریان بخش خصوصی و مردم عادی خود را از دست داده ایم و فقط بخش دولتی باقی مانده که آنها هم هرچند وقت یکبار خریداری می نمایند.

وی با اشاره به میزان کاهش فروش نسبت به سال قبل گفت: اگر بخواهیم با وضعیت قبل از افزایش قیمت دلار محاسبه کنیم ما بیش از 80 درصد کاهش فروش داشتیم اما پس از افزایش قیمت دلار می توانم این را با صراحت بیان کنم که تا سه ماه من و همکارانم اصلاً فروشی نداشتیم، زیرا کسی که جنس داشت نمی دانست آن را با چه قیمتی به مشتری عرضه کند، در واقع همه سردرگم بودند و پس از چند ماه وضعیت بهتر شد، بازار تکان خورد.

کمیجانی ادامه داد: همین اتفاقات باعث شد که ما بیشترین ریزش را در بین اعضا در طول حیات این اتحادیه داشته باشیم به طوریکه بسیاری از همکاران ما مغازه و فروشگاه های خود را تعطیل کردند و سرمایه خود را به کار دیگری انتقال دادند. شرکتی که 50 کارمند در ایران داشت و تا همین سه ماه پیش هم فعالیت می کرد در حال حاضر همه فعالیت خود را تعطیل نموده و مالک آن به کانادا مهاجرت نموده است. بیشتر مهاجرت و فعالیت موازی در صنف ما به ترکیه است، یعنی همان فعالیتی که در ایران داشتند اکنون در ترکیه انجام می دهند و فقط سرمایه خود را به آنجا بردند.

وی با اشاره به دلایل مهاجرت به ترکیه گفت: با توجه به اینکه با سرمایه گذاری و خرید ملک می توان اقامت ترکیه را گرفت این کشور بهترین گزینه برای همکاران ما جهت مهاجرت بوده است.

میرمهدی متذکر شد: بیشترین ضربه را در این صنف فراورینمایندگان متحمل شدند، آنهایی که به صورت سی کی دی قطعه می آوردند و در ایران مونتاژ می کردند.

وی با اشاره به درگیری های اصناف با تامین اجتماعی و سازمان مالیاتی گفت: با تمام این مسائل، سازمان تامین اجتماعی و بحث مالیات بر ارزش اضافه کرده برای خود داستانی دارد. الان استراتژی جدید اخذ مالیات اینگونه است که دیگر برای همه برگه مالیاتی در یک ماه صادر نمی نمایند مثلاً در هر پاساژ تنها برای دو نفر برگه مالیات و صورت وضعیت صادر می گردد تا با یکدیگر مقایسه ننمایند که این نیز یک نوع راه دور زدن است. اما سوال این است که چرا کسی که سال گذشته 100 میلیون تومان مالیات پرداخت نموده، برای این دوره 150 میلیون مالیات برایش تعیین شده است؟ آن هم در شرایطی که همه اذعان دارند ما با رکود روبرو هستیم.

وی ادامه داد: همین تصمیم گیری ها و رفتارها است که باعث می گردد تا فعال این صنف اینگونه برداشت کند که اگر دو سال دیگر ادامه دهد باید سرمایه و زندگی خود را به اداره مالیات بدهد، پس بهتر است زودتر کار خود را تعطیل کند.

کمیجانی با اشاره به مکاتبات و جلسات خود با مقامات مختلف گفت: دیگر کار به جایی رسیده است که به همکاران التماس می کنیم که فعالیت خود را تعطیل ننمایند به آنها قول می دهیم که امروز و فردا و در جلسه با معاون وزیر یا فلان مدیر کل مسائل را مطرح و وضعیت بهتر می گردد اما نهایت امر مشاهده می گردد که شرایط تغییر نمی کند.

وی اضافه کرد: هفته پیش یکی از مدیران بازنشسته سازمان دارایی را جهت مشاوره به اتحادیه آوردیم، ایشان دو ماه است بازنشسته شده اند که ناگهان تمام مواضعش به نفع ما تغییر کرد. به ایشان گفتیم شما چرا اکنون اذعان دارید حق با ماست و آن زمان حرف ما را قبول نمی کردید و پاسخ دادند که به ما فشار می آوردند تا مالیات به هر قیمتی اخذ گردد و کاری به استدلال ها نداشته باشیم.

کمیجانی با بیان اینکه هیچ تاجر و بازرگانی مخالف پرداخت مالیات نیست، اضافه کرد: ما همه به این بلوغ رسیده ایم که با پرداخت مالیات می توانیم زندگی اجتماعی بهتری داشته باشیم. اما بحث این است که باید فروش داشته باشیم تا مالیات نیز پرداخت کنیم، نباید هر سال مالیات افزایش پیدا کند آن هم بدون در نظر دریافت تغییر در میزان فروش، از سوی دیگر با توجه به اختیاراتی که قانون به اداره دارایی داده است مبنی بر اینکه شخصی که از پرداخت مالیات خود اجتناب کند را می تواند بلافاصله ممنوع الخروج کند و تلفن، حساب های بانکی و حتی مغازه را مصادره کند. با این شرایط تعداد زیادی از اعضای ما منتظر هستند تا تسویه حساب مالیاتی خود را بگیرند و فعالیت خود را تعطیل نمایند.

وی با انتقاد از روند تخصیص ارز و واردات کالا گفت: تجهیزات کامپیوتری در کشور ما فراوری نمی گردد و بخش عمده ای از آن وارداتی است و متاسفانه اگر چیزی به عنوان زیرمیزی ندهیم هیچ کاری صورت نمی گیرد این را من با صراحت بیان می کنم. هزینه پرداختی بابت رشوه به حدی افزایش پیدا نموده است که اگر بخواهیم کالا را به صورت قاچاق وارد کنیم ارزان تر تمام می گردد.

کمیجانی مدعی شد: قاچاقچی اطمینان می دهد که کالا را در دبی گرفته و در تهران درب منزل تحویل دهد. وقتی 7 هزار دستگاه ماینر که هر کدام 18 میلیون تومان ارزش دارد در تهران تخلیه می گردد یعنی تونل قاچاق داریم وقتی یک کارمند ساده چند خودرو و خانه چند صد میلیونی دارد یا حساب بانکی اعضای خانوده اش میلیاردی است در حالی که وزیر این مملکت که کارمند دولت است بنا به گفته خودش حداکثر 10 میلیون تومان حقوق می گیرد، تعیین است این پول ها از کجا آورده است.

وی در انتها گفت: آمریکا نتوانست ما را تحریم کند اما ما خودمان، خودمان را تحریم کردیم، خود تحریمی دارد پدر کشور را در می آورد، ترامپ باید تحریم را از بعضی مدیران رده بالای ما یاد بگیرد که چگونه تحریم کند تا فراورینماینده و کاسب نتوانند کمر راست کند.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی و گردشگری

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 11500

به "رئیس اتحادیه فناوران رایانه: میزان رشوه بالاست؛ قاچاق صرف می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس اتحادیه فناوران رایانه: میزان رشوه بالاست؛ قاچاق صرف می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید