رئیس جمهور لبنان قول داد با فساد بجنگد

به گزارش مجله کامپیوتر، رئیس جمهور لبنان که کشورش شاهد تظاهرات مردمی علیه دولت است، متعهد شد که در نیمه دوم ریاست جمهوری خود با فساد مقابله کند و اصلاحات لازم را پیش ببرد.

رئیس جمهور لبنان قول داد با فساد بجنگد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، میشل عون رئیس جمهوری لبنان طی سخنانی به مناسبت سومین سال از تصدی پست ریاست جمهوری گزارشی از عملکرد ریاست جمهوری خود ارائه داد.

او گفت که در دوران ریاست جمهوری خود بر لبنان خود را ملزم به اجرای سند وحدت ملی و برگزاری انتخابات عادلانه و مبارزه با فساد و بازگشت آوارگان سوری به کشورشان نموده بود.

میشل عون گفت که از گام های مثبتی که دولت لبنان در زمان تصدی راست جمهوری او محقق شده، تصویب بودجه س2020 با کسری بسیار کم بود.

او گفت که در دوران ریاستش در لبنان، برای تحقق و اجرای اقدامات و اصلاحات مالی کوشش های زیادی صورت گرفت ولی نتایج مطلوب و مورد انتظار را در پی نداشته است.

به گزارش شبکه المیادین، رئیس جمهوری لبنان گفت که پرونده اقتصاد لبنان در انتظار دولت جدید است. سعد الحریری، نخست وزیر فعلی لبنان سه شنبه این هفته بعد از دو هفته از شروع تظاهرات مردمی، استعفای خود را تقدیم میشل عون کرد. عون به رغم موافقت با این درخواست حریری، از او خواسته نخست وزیر دولت پیش برد امور را تا تشکیل دولت و کابینه جدید برعهده بگیرد.

میشل عون جوانان معترض لبنان را خطاب قرار داد و گفت: به شما می گویم که توانستید صدایتان را که خواستار دولت مورد اعتماد است، گوش دولتمردان برسانید.

رئیس جمهور لبنان از نحوه تشکیل دولت ها در این کشور انتقاد کرد و گفت که تشکیل دولت های لبنان عمدتاً بر اساس بعضی ملاحظات و موازنه های سیاسی است که در بیشتر مواقع یکی از اصلی ترین دلایل شکست مداوم این دولت هاست.

او گفت که در جریان اتخاذ تصمیم های ضروری آنچه که مانع این مسئله می شد، نبود اجماع بوده است. عون بار دیگر تأکید کرد که تشکیل دولت آینده باید مبتنی بر انتخاب وزیران تکنوکرات و متخصص باشد نه بر اساس وابستگی های حزبی و جناحی.

رئیس جمهور لبنان از نبود قوه قضائیه مستقل و پاک دست در لبنان انتقاد کرد و گفت که تاز زمانی که چنین مرجع قضایی در لبنان نباشد، نمی توان حقوق ضایع شده و اموال چپاول شده را برگرداند.

میشل عون با بیان اینکه فرقه گرایی در لبنان بیماری کشنده ای است که دشمنان لبنان از آن برای ضربه زدن استفاده می نماید، تأکید کرد که از جمله ویژگی های دولت مدنی آینده مقبولیت مردمی باید باشد؛ چرا که در غیر این صورت، نتیجه باز شکست خواهد بود.

او به لبنانی ها قول داد که در دوره دوم ریاست جمهوری شش ساله اش، تداوم جنگ با فساد را به دور از هرگونه رفتار گزینشی ادامه یابد.

میشل عون از فراکسیون های پارلمانی خواست زمینه را برای تسهیل تشکیل دولت جدید فراهم نموده و از مردم لبنان نیز درخواست کرد که در این زمینه به دولت یاری نمایند.

او در انتها سخنان خود با اذعان به این که لبنان این روزها با بحران شدیدی روبه رو است، گفت که به رغم همه موارد، مردم لبنان با بحران ها تضعیف نمی شوند بلکه بر اصرار خود در رویارویی با این چالش ها و بحران ها تأکید دارند.

شهرهای لبنان از دو هفته پیش در اعتراض به اوضاع معیشتی و مالی و اعمال مالیات بر بعضی از خدمات دولتی، به عرصه برگزاری تظاهرات مردمی تبدیل شده است. معترضان خواستار اصلاحات جدی و برکناری مسئولان فاسد و فاقد صلاحیت هستند.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 16842

به "رئیس جمهور لبنان قول داد با فساد بجنگد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهور لبنان قول داد با فساد بجنگد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید