رابطه غذا خوردن دیر وقت و افزایش وزن

به گزارش مجله یک کامپیوتر، امروزه موضوع اضافه وزن به یکی از دغدغه های بسیاری از افراد تبدیل شده است.به همین علت داشتن دانش کافی در خصوص خوردن مواد غذایی و هم چنین زمان مناسب برای خوردن وعده های غذایی موضوعی حائز اهمیت است. در ادامه توضیحات بیشتری در این باره برایتان ارائه داده ایم.

رابطه غذا خوردن دیر وقت و افزایش وزن

آیا دیر غذا خوردن باعث چاقی می گردد؟

چاقی و از دست رفتن تناسب اندام ازجمله دغدغه هایی است که تقریبا همۀ ما داریم. قبول دارید؟

بعضی از افراد هم با جابه جاشدن وعده های غذایی شان و به تأخیر افتادن آنها وزن شان اضافه می گردد و مدام نگران اند که مبادا با تغییر زمان غذا خوردن دچار اضافه وزن شوند. یکی از پیشنهادهای مناسب برای این افراد این است که قبل از ساعت هشت شب شام بخورند.

البته نمی توان دربارۀ ساعت دقیقِ شام خوردن و وعده های غذایی نظری قطعی ارائه کرد. در این مقاله به این پرسش پاسخ می دهیم که آیا دیر غذا خوردن شما را چاق می نماید یا خیر.

غذا خوردن و ساعت زیستی بدن

این عقیده که دیر غذا خوردن باعث چاقی می گردد نتیجۀ مطالعاتی است که روی حیوانات اجرا شده بود. در این مطالعات، دانشمندان چکشف نموده بودند که ممکن است بدن بعد از ساعات تعیینی از شب به طور متفاوتی کالری ها را مصرف کند.

بعضی از دانشمندان معتقدند که غذا خوردن در شب خلاف ساعت زیستی و ریتم بدن است. منظور از ریتم و ساعت بیولوژیک بدن چرخه ای 24ساعته است که به بدن می گوید چه زمانی باید بخوابد، بیدار گردد و غذا بخورد. بنا بر ساعت زیستی بدن، شب ها مخصوص استراحت است نه غذا خوردن.

مطالعات و پژوهش های مختلفی که در این زمینه و درمورد حیوانات اجرا شده بر درستی عقیدۀ دانشمندان صحه می گذارد.

موش هایی که در شب غذا می خوردند و برخلاف ساعت زیستی بدن خود عمل می کردند نسبت به موش هایی که در روز غذا مصرف می کردند وزن بیشتری داشتند. حتی در زمانی که میزان غذای مصرفی هر دو گروه یکسان بود بازهم موش هایی که شب ها غذا می خوردند از موش های دیگر چاق تر می شدند.

البته تمام مطالعاتی که در این زمینه و درمورد انسان ها اجرا شده نتایجی مشابه نداشته است. درواقع، آنچه دربارۀ افزایش وکاهش وزن انسان ها مطرح است زمان مصرف غذا نیست بلکه میزان و میزان غذایی است که مصرف می نمایند.

برای مثال، مطالعه ای که روی 1600 کودک انجام شد هیچ ارتباطی را میان مصرف غذا بعد از ساعت هشت شب و چاقی نشان نداد. بنا بر این تحقیق، کسانی که دیرتر شام می خوردند مجموع کالری واردشده به بدن شان بیشتر نبود.

اما زمانی که، در پژوهشی دیگر، محققان روی 52 فرد بالغ تحقیق کردند به این نتیجه رسیدند که افرادی که بعد از ساعت هشت شب شام می خورند نسبت به کسانی که زودتر غذا می خورند کالری بیشتری دریافت خواهند کرد.

کالری اضافی دریافتی این افراد به مرورِزمان منجر به اضافه وزن می گردد. زمانی که کالری موردنیاز بدن در طول روز تأمین می گردد، نمی توان ساعت مصرف غذا را دلیلی برای چاق شدن دانست.

کسانی که دیر غذا می خورند بیشتر غذا می خورند

یکی از فرضیه هایی که دربارۀ چاق شدن به واسطه دیر غذا خوردن وجود دارد این است که وقتی دیر شام می خورید، میل بیشتری به غذا خوردن خواهید داشت.

فارغ از اینکه زمان مصرف غذا چه ساعتی است، میل به بیشتر خوردن باعث می گردد چاق شوید. برای مثال، محققان به رابطه میان مجموع کالری دریافتی و زمان مصرف غذا دقت نموده اند و 59 نفر را در این زمینه مورد آنالیز قرار داده اند.

در این پژوهش، تعیین شده است که دیر غذا خوردن باعث می گردد میل بیشتری به خوردن وجود داشته باشد و کالری بیشتری به بدن افراد وارد گردد. این موضوع در مطالعه درمورد افرادی روشن شده که غذای خود را زودتر میل می نمایند.

پژوهشی دیگر نشان می دهد، مصرف غذا از ساعت 11 شب تا 5 صبح نسبت به مصرف آن در طول روز 500 کالری بیشتر به بدن وارد می نماید.

در طول زمان، کسانی که شب ها غذا می خورند نسبت به کسانی که در طول روز غذا می خورند 4.5 کیلوگرم وزن بیشتری خواهند داشت.

این موارد نشان می دهد که آنچه باعث می گردد غذا خوردن در شب شما را چاق تر کند چیزی مرموز و پنهان در سیاهی شب ها نیست، بلکه عامل اصلی بیشتر خوردن و افزایش کالری ورودی است.

یعنی این عادت که دیروقت شام بخورید معمولا با جذب کالری بیشتر همراه است و، به طور طبیعی، هرقدر کالری مصرفی تان بیشتر باشد چاق تر می شوید.

دیر غذا خوردن و اثرات آن بر انتخاب نوع غذا

دیر غذا خوردن، علاوه بر اینکه باعث می گردد بیشتر بخورید، به انتخاب غذاهایی می انجامد که ارزش غذایی زیادی ندارند. اگر دقت نموده باشید، در شب ها بیشتر میل به مصرف مواد پرکالری و ناسالم وجود دارد.

نوشابه، بستنی و چیپس ازجمله گزینه هایی هستند که، به قولِ معروف، در شب هنگام بسیار می چسبند. اما متأسفانه ارزش غذایی بسیار اندکی دارند.

یکی از دلایلی که باعث می گردد در شب ها، میل به مصرف چنین غذاهایی وجود داشته باشد دسترسی آسان تر به آنهاست. مثلا تهیه یک سالاد مقوی و خوشمزه در ساعت 12 شب چندان مقدور نیست.

افرادی که در نوبت شب کار می نمایند معمولا میل بسیار به مصرف غذاهای ناسالم و تنقلات دارند. یکی از علل اصلی این انتخاب غذاییِ نامناسب دسترسی نداشتن به گزینه های بهتر و سالم تر است.

خوردن هیجانی هم دلیل دیگری است که می توان از آن یاد کرد. منظور از خوردن هیجانی مصرف غذا تحت تأثیر هیجاناتی نظیر اضطراب، نگرانی، خستگی یا ناراحتی است. خستگی میل به مصرف غذاهای پرکالری را در شما بیشتر می نماید. این پدیده احتمالا ریشه در تغییرات هورمونی دارد و به دلیل بی خوابی روی بیشترشدن اشتها هم اثر می گذارد.

زمانی که از اضافه وزن سخن می گوییم باید دقت داشته باشید که میزان غذایی که می خورید مهم تر از زمانی ست که آن میزان غذا را می خورید.

اگر مواد غذایی را به اندازۀ نیازهای بدنی روزانه تان مصرف کنید، حتی غذا خوردن در شب هم نمی تواند باعث چاقی بگردد.

اگر بعد از شام خوردن همچنان به طور جدی گرسنه بودید، باید به سراغ مصرف غذاها و نوشیدنی هایی بروید که مقوی و مغذی هستند.

در ادامه به تعدادی از آنها اشاره شده است که کالری اندک و ارزش غذایی مطلوبی دارند:

هویج و کرفس با خوراک حمص

تکه های سیب با اندکی کره بادام زمینی یا کره های دیگری که با مغزهای دیگر درست می شوند

ذرت بوداده ساده

چند حبه انگور

زمان بندی و دفعات مناسب غذا خوردن

اگرچه میزان کالری مصرفی درنهایت عامل اصلی چاقی یا لاغری است، اما پژوهش ها نشان می دهند که با تنظیم دفعات و زمان بندی مصرف غذا در طول روز می توان میزان کالری مصرفی را کنترل کرد. برای مثال، خوردن صبحانه مفصل باعث می گردد که مدت طولانی تری سیر بمانید و نیازی به غذا خوردن و مصرف تنقلات در شب هنگام نداشته باشید.

در یک تحقیق، افرادی که در هنگام صبحانه 600 کالری مصرف می کردند نسبت به کسانی که 300 کالری در صبح وارد بدن شان می شد، در طول روز، کمتر به خوردن تنقلات میل پیدا می کردند. با خوردن صبحانه ای مفصل، اشتها، به ویژه برای خوردن شیرینی جات، کاهش می یابد.

یادتان باشد که اگر دیر شام خوردید و صبح با احساس سیری بلند شدید، دیگر نیازی به مصرف صبحانه، دست ِکم در زمان معمول و همیشگی آن، نیست.

صبر کنید تا گرسنه شوید و بعد به غذا خوردن مشغول شوید.

بعضی از مطالعات هم حاکی از آن است که بیشتر کردن وعده های غذایی و در عوض مصرف میزان کمتر غذا در هر وعده باعث می گردد که میزان کالری مصرفی هم تحت کنترل تان باشد و از احساس گرسنگی تان در طول شبانه روز کاسته گردد. مدیریت کالری های مصرفی از این طریق ممکن و میسر می گردد.

سخن آخر

یادتان باشد که دیر غذا خوردن باعث چاقی نمی گردد، بلکه زیاد غذا خوردن و مصرف مواد بی ارزش و غیرمغذی در شب هاست که شما را چاق خواهد نمود.

پس، اگر شب ها به اندازۀ لازم از غذاهای سالم بخورید چاق نخواهید شد. اگر بعد از شام احساس گرسنگی کردید به سراغ مواد غذایی و نوشیدنی های مفید و کم کالری بروید.

بعلاوه خوردن صبحانه ای مفصل و بیشتر کردن وعده های غذایی با مصرف میزان کمتر غذا در هر وعده از راه کارهای کنترل کالری مصرفی در طول روز است.

منبع: سایت چطور

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت را به ما بسپارید.

منبع: راسخون
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 66593

به "رابطه غذا خوردن دیر وقت و افزایش وزن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رابطه غذا خوردن دیر وقت و افزایش وزن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید