روان شناسی حالت دست ها

به گزارش مجله کامپیوتر، آیا می دانید که نحوۀ حرکات دست می تواند حاوی پیغام هایی برای طرف مقابل باشد؟ افراد در حین برقراری ارتباط، اطلاعات بسیار زیادی را به صورت غیر کلامی به یکدیگر منتقل می نمایند. حرکات چشمی، بیانات چهره ای و حرکات بدنی مثل حرکت دست ها همگی انتقال دهنده پیغام های مهمی هستند. آن ها می توانند در خصوص میزان تمایل فرد به ارتباط، میزان اعتماد به نفس، شرایط خلقی و بسیاری از موارد این چنینی را به شما اطلاعات بدهند. کسب آگاهی درباره روانشناسی دست، برای ارتقای مهارت های ارتباطی تان به شما یاری بسیاری خواهد نمود.

روان شناسی حالت دست ها

توجه به روانشناسی حرکات دست چه فایده ای دارد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از حامی هنر زندگی، وقتی شما با دیگران ارتباط برقرار می کنید، مغزتان به صورت اتوماتیک از دست هایتان برای انتقال احساسات و افکارتان استفاده می کند. به این ترتیب دستان شما حتی نگفته هایتان یعنی آن قسمت از حرف هایی را که بیان ننموده اید را نیز به دیگران انتقال می دهد. افزایش آگاهی شما در خصوص زبان بدن و حرکات دست می تواند کلید برقراری ارتباط پیروز باشد.

حتی زمانی که طرف مقابل شما بخواهد افکار خود را پنهان کند، دست های او پیغام هایی به شما می فرستند که حقیقت را فاش می نمایند. با آگاهی از این پیغام ها می توانید واکنش و عکس العمل های بهتری را از خود نشان دهید. برای کسب مهارت بیشتر در این امر، ابتدا باید از خودتان آغاز نموده و در موقعیت های مختلف بیشتر به حرکات و حالت های دستتان توجه کنید.

حرکات دست را بشناسید

در ادامه به حالت ها و حرکت های رایج دست که افراد در موقعیت های مختلف از خود نشان می دهند، اشاره خواهیم کرد و در خصوص پیغام هایی که هر یک از این حالات منتقل می نمایند، بحث نموده ایم.

1. حرکات دست در زمان دست دادن

نحوه دست دادن دیگران می تواند احساسات آن ها را در خصوص شما آشکار کند. وقتی که طرف مقابل تان با کف دست خود به طور کامل دست شما را لمس کند، این پیغام را می رساند که به این رابطه علاقه مند است و احساس آشنایی می کند.

دست دادنی که در آن فرد تنها با انگشتان خود دست شما را لمس می کند، نشان دهندۀ علاقه کمتر و حتی در مواردی راحت نبودن در آن موقعیت است. همچنین دستان سرد و خمیده به شما می گویند که فرد مقابلتان تنش زیادی دارد که البته این لزوما به خاطر حضور شما نیست بلکه می تواند ناشی از مسائل مختلف در آن شرایط باشد.

2. دریافت کف دست ها رو به پایین

وقتی که فرد در حین صحبت کردن کف دست های خود را رو به پایین می گیرد، اعتماد به نفس بالای خود را به شما نشان می دهد. گرچه این حالت می تواند بیانگر خشکی و انعطاف ناپذیری او نیز باشد.

همچنین اگر کف دست ها رو به پایین و با انگشت های کشیده همراه باشد احساساتی نظیر قدرت طلبی، تسلط و نادیده انگاری را منتقل می کند. در حقیقت وقتی شما با فردی رو به رو هستید که در حین صحبت دست هایش را به این شکل نگه می دارد، به صورت غیر مستقیم می گوید که عقایدش را تغییر نخواهد داد و این شما هستید که باید رویکرد خود را عوض کنید.

3. دریافت کف دست ها رو به بالا

دریافت کف دست به سمت بالا معمولا اثر مثبتی بر دیگران دارد. افرادی که هنگام ملاقات با شما دست ها را رو به بالا می گیرند و با آغوش باز به سمتتان می آیند، میزان بالایی از پذیرش، اعتماد به نفس و تمایل به ارتباط را نشان می دهند.

4. گذاشتن دست روی قلب

وقتی فرد دستش را روی قلبش می گذارد در واقع به شما می گوید که تمایل به پذیرفته شدن یا مورد اعتماد قرار دریافت دارد. گذاشتن دست رو قلب لزوما نشان دهنده صداقت فرد نیست، بلکه تنها این پیغام را منتقل می کند که می خواهد حرف هایش را باور کنید. در واقع، او می خواهد بگوید که حرف هایش از قلبش نشات می گیرد.

5. قرار دادن دست در حالت اشاره

صحبت کردن در حالتی که فرد دستش را به حالت اشاره بگیرد، نمادی از قدرت نمایی محسوب می گردد. معمولا معلمان هنگام حرف زدن با دانش آموزان و والدین هنگام صحبت با فرزندان خود برای امر و نهی کردن از این حالت استفاده می نمایند.

دریافت دست در حالت اشاره معمولا به عنوان یک حالت تهاجمی و عصبی تعریف می گردد. به همین خاطر استفاده از آن مودبانه نیست. در شرایطی که می خواهید دیگران را قانع به انجام کاری بکنید به جای این حالت، بهتر است از کل دست خود بهره ببرید.

6. قرار دادن دست ها در پشت بدن

قرا دادن دست ها در پشت بدن معمولا بیانگر اعتماد به نفس بالاست. این حالت معمولا در مردان بیشتر دیده می گردد. با قرار دادن دست ها در این حالت، معمولا طرف مقابلتان کمتر احساس راحتی می کند. چرا که قرار دادن دست ها در پشت بدن به دیگران این حس را می دهد که در حال آنالیز شدن هستند.

7. معنای حرکات دست های بسته و شکستن انگشت ها

بستن دست ها و شکستن انگشتان از ژست های آرامش بخش برای خود فرد محسوب می گردد. فردی که این حرکت را انجام می دهد، معمولا در آن شرایط احساس راحتی ندارد، یا از چیزی می ترسد و عصبی است. او با این کار در واقع قصد آرام کردن خودش را دارد. دیدن فردی با انگشتان درهم تنیده به شما این هشدار را می دهد که او اضطراب زیادی دارد. با دیدن این نکات می توانید نحوه واکنش خود را به گونه ای ترتیب دهید که مقداری از اضطراب او کاسته گردد.

8. حرکات دست | گذاشتن دست ها در جیب

دست های در جیب گذاشته شده نشان دهنده عدم تمایل، عدم اعتماد و بی میلی فرد است. برای برقراری ارتباط خوب با این فرد، باید در ابتدا که اعتماد و علاقه او را جلب کنید.

9. گره کردن مشت ها

یکی از پیغام های بسیار مهم و رایجی که بیشتر افراد از مشت های گره نموده دریافت می نمایند، وجود خشم یا پرخاشگری قریب الوقوع در فرد مقابل است. با این حال استفاده به موقع از این حرکت، برای مثال در زمانی که در حال بیان کلام بسیار مهمی هستید، می تواند نشان دهنده اقتدار کافی در شما باشد.

10. کنار زدن پرده خیالی!

با کمی دقت می بینید که بعضی افراد هنگام صحبت کردن گاهی با دو دست خود حرکتی انجام می دهند که انگار در حال کنار زدن چیزی نظیر یک پرده خیالی هستند. این حرکت نشان دهنده این است که فرد می خواهد موضوعات گذشته را کنار بگذارد و از چیزهای جدیدی سخن بگوید. زمانی که می خواهید گذشته یا رویدادهای منفی را به دست فراموشی بسپارید و حرف های تازه ای را بیان کنید، استفاده از این حرکت می تواند تاثیر کلام شما را بیشتر نماید.

11. حرکات دست | حرکت رو به بالا و پلکانی دست ها

شاید شما هم به این موضوع دقت نموده اید که بعضی افراد به خصوص سخنرانانی که حول محور کارآفرینی یا مسائل انگیزشی حرف می زنند بیشتر اوقات دست های خود را به گونه ای به سمت بالا حرکت می دهند که انگار در حال ساخت یک پلکان هستند. این حرکت معمولا مفاهیمی نظیر رشد و ترقی را به ذهن دیگران متبادر می کند. پس اگر می خواهید به دیگران نشان بدهید که می توانند در جهت مورد انتظار خود پیش رفته و پیشرفت نمایند، استفاده از این نوع حرکت دست می تواند به تکمیل حرف های شما یاری نماید.

12. اشاره کردن با کف دست

اگر می خواهید هنگام صحبت یا سخنرانی کسی را مخاطب خود قرار دهید، باید دست خود را به طرف مقابل بگیرید. به طوری که کف دست باز باشد و با انگشت اشاره توجهات را به سمت او جلب نکنید. این کار باعث می گردد که فرد مقابل احساس بهتری داشته باشد و راحت تر با شما ارتباط برقرار نماید.

13. رو شدن دست ها

اگر دقت نموده باشید بیشتر افراد وقتی به موضوعی اعتراف می نمایند یا می خواهند بگویند که چیزی برای مخفی کردن ندارند، دست های خود را در زاویه ای حدود 45 درجه رو به بالا می گیرند. حتی با انجام ناخودآگاه این حرکت نیز این پیغام را منتقل می کنید که می خواهید رو راست باشید و با صداقت سخن بگویید.

14. حرکات دست | برج ساختن به یاری انگشتان!

بیشتر سیاست مداران یا سخنوران حرفه ای، در هنگام صحبت در خصوص ایده های خود، انگشتانشان را به گونه ای در مقابل و در اتصال با هم قرار می دهند که انگار در حال ساختن برج هستند. این حرکت نوعی هوش، ذکاوت و تسلط روی ایده های مطرح شده را منتقل می کند. با این حال هرگز در استفاده از حرکات این چنینی افراط نکنید. چرا که بسیاری از افراد در این زمینه آموزش دیده اند و به نوعی استفاده از آن ها نخ نما شده است.

15. تکان دادن سریع یا نامنظم دست ها در حین صحبت

بعضی افراد عادت دارند هنگام صحبت کردن دست های خود را با سرعت زیاد و بدون هدف خاصی دائما تکان دهند. این حرکات اضافی می تواند ذهن مخاطب را به هم بریزد یا احساس تنش و بی قراری را به او منتقل نماید. از همین رو اگر شما نیز عادت به چنین حرکاتی دارید، باید گاهی در خانه رو به روی آینه بایستید و صحبت کردن با طمانینه بیشتر و با حرکات هدفمند دست را تمرین نمایید.

16. داشتن حرکات پراکنده دست در حین گفت و گو

بسیار اهمیت دارد که به دامنه حرکات دست های خود دقت نموده و ببینید که در چه فضایی آن ها را تکان می دهید. بهتر است دامنه حرکات دست های شما در حین سخنرانی از بدنتان فراتر نرود. چرا که این کار معمولا ذهن مخاطب را دچار حواسپرتی نموده و اجازه نمی دهد دیگران تمرکز کافی روی حرف های شما داشته باشند.

17. دریافت کف دست ها رو به مخاطبین

افرادی که هنگام سخنرانی دست ها را از هم بازنموده و کف دست های خود را به سمت مخاطبین می گیرند، معمولا نوعی حس وقار، بزرگی و تسلط را منتقل می نمایند. برای اینکه احساس آرامش نموده و چنین پیغام هایی را به مخاطب منتقل کنید، یاری دریافت از این حرکت دست می تواند گزینه مناسبی باشد.

18. حرکات دست | باز کردن بازوها

زمانی که می خواهید حس وحدت و یگانگی را در میان خود تقویت نمایید، باز کردن بازوها به گونه ای که انگار در حال در آغوش دریافت مخاطبین خود هستید، بسیار تاثیرگذار است. این حرکت به دیگران نشان می دهد که آن ها را جزئی از خود می دانید و به دنبال افزایش حس همبستگی هستید.

19. دریافت کف یک دست رو به فرد مقابل

وقتی کسی در حین گفت و گو کف یک دستش را به سمت شما می گیرد به این معنی است که می خواهد شما را متوقف نموده یا کمی آرامتان کند. بهتر است این حرکت با ملایمت بیشتری انجام گردد تا فرد مقابل احساس نکند که مورد بی اعتنایی، طرد یا تهاجم قرار گرفته است.

20. زدن پشت دست به کف دست دیگر

بعضی مواقع افراد در حین صحبت با دیگری با پشت دست به کف دست دیگر می کوبند. این حرکت با ایجاد صدا به طور غیر مستقیم از فرد می خواهد که بیشتر گوش نموده یا دقت بیشتری به خرج دهد. با این حال در بسیاری از موارد این حرکت نوعی حس عصبانیت و تنش را به دیگران منتقل می کند. در نتیجه بسیار اهمیت دارد که برای استفاده از آن با احتیاط بیشتری عمل نموده و زیاد آن را به کار نبرید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 46223

به "روان شناسی حالت دست ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روان شناسی حالت دست ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید