روسیه: درباره پیاده سازی نیروهای متفقین در جنگ جهانی دوم اغراق نکنید

به گزارش مجله کامپیوتر، روسیه می گوید پیاده سازی نیروهای متفقین در سواحل نرماندی نقطه اصلی خاتمه جنگ جهانی دوم نبوده و بنابراین نباید روی این واقعه تاریخی اغراق کرد.

روسیه: درباره پیاده سازی نیروهای متفقین در جنگ جهانی دوم اغراق نکنید

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه این سخنان را روز پنج شنبه 16 خرداد در حالی اعلام نمود که هفتاد و پنجمین سالروز مراسم پیاده سازی نیروهای آمریکا و متفقین با حضور دونالد ترامپ در فرانسه در حال برگزاری بود. وی گفت: قطعا درباره این رویداد تاریخی نباید اغراق کرد و نیز نباید تلاش مثال زدنی نیروهای شوروی را نادیده گرفت که بدون آن پیروزی ای در کار نمی بود.

25 میلیون روسی در جریان جنگ جهانی دوم که روس ها آن را جنگ بزرگ وطن پرستانه می خوانند، کشته شدند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه همه ساله با برگزاری مراسم ویژه و رژه نظامی در میدان سرخ مسکو تلاش می کند تا یاد این پیروزی را زنده نگاه دارد.

شبیه سازی نبرد نیروهای ارتش سرخ با نازی ها - رویترز

خانم زاخارووا در این زمینه همچنین گفت: از نظر تاریخی باید گفت که پیاده سازی نیروهای متفقین در نرماندی فرانسه در واقع پیامد پیروزی های ارتش سرخ به ویژه در استالینگراد بود.

پیاده سازی نیروهای آمریکایی و متحدانش در روز موسوم به موعود یا روز دی (D-Day) بزرگ ترین عملیات انتقال نیروهای نظامی با کشتی در تاریخ بود. از این رویداد به عنوان آغازی بر شکست قطعی آلمان نازی و خاتمه اشغال کشورهای اروپای غربی همراه با خاتمه جنگ جهانی دوم یاد می شود.

پیش از سخنگوی وزارت خارجه، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز در مقاله ای که در مجله امور خارجه این کشور چاپ شد عملیات روز دی را بخشی از یک نظریه شبه تاریخی خوانده بود که غربی ها با هدف تقلیل اهمیت تلاش های شوروی در جریان جنگ جهانی دوم مطرح کرده اند.

مراسم بزرگداشت روز پیروزی در جنگ جهانی دوم در روسیه - رویترز

سفارت روسیه در واشنگتن با انتشار چند توییت نقش ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی پیشین را یادآور شده و نوشته است که این کشور در زمان پیاده شدن نیروهای متفقین در فرانسه، تکلیف نازی ها را یکسره کرده بود.

روزی که نیروهای متفقین به سواحل فرانسه رسیدند، سه سال بود که روسیه در شرق اروپا با نیروهای آلمانی نبرد می کرد و از سال 1943 به بعد به تدریج آنها را عقب رانده بود. ایده گشودن جبهه ای در غرب اروپا علیه آلمان نیز در ماه اوت سال 1942 از سوی وینستون چرچیل، نخست وزیر بریتانیا مطرح شده بود.

مراسم بزرگداشت روز پیروزی در جنگ جهانی دوم در روسیه - رویترز

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 8408

به "روسیه: درباره پیاده سازی نیروهای متفقین در جنگ جهانی دوم اغراق نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: درباره پیاده سازی نیروهای متفقین در جنگ جهانی دوم اغراق نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید