ستاد رفع موانع ثبت جهانی اورامانات در کرمانشاه تشکیل می شود

به گزارش مجله کامپیوتر، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با اعلام اینکه اراده استانی برای تکمیل پرونده ثبت جهانی اورامانات شکل گرفته است، از تشکیل ستاد رفع موانع ثبت حریم منظری فرهنگی-تاریخی اورامانات در استان خبر داد.

ستاد رفع موانع ثبت جهانی اورامانات در کرمانشاه تشکیل می شود

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، امید قادری در چهارمین کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه که شامگاه شنبه 11 اسفند ماه به ریاست استاندار کرمانشاه و حضور شهاب نادری نماینده اورامانات در مجلس شورای اسلامی برگزار گشت، گفت: امروز جلسه کارگروه گردشگری استان با توجه به اهمیت موضوع پیگیری پرونده ثبت جهانی اورامانات به این موضوع اختصاص یافته است و این نشان از اهمیت این موضوع در آینده توسعه گردشگری استان کرمانشاه است.

او افزود: خوشبختانه عزم استانی برای تحقق ثبت جهانی اورامانات به عنوان برند گردشگری استان کرمانشاه شکل گرفته است و مدیریت ارشد استان با نگاهی ویژه خواستار تحقق این مهم است.

قادری ادامه داد: دستور استاندار کرمانشاه برای تشکیل ستاد رفع موانع ثبت جهانی اورامانات خود گواهی بر اهمیت و حساسیت این موضوع برای مجموعه مدیریتی استان کرمانشاه است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، با بیان اینکه مجمع نمایندگان استان و به ویژه نماینده مردم اورامانات در مجلس شورای اسلامی نیز از این موضوع حمایت کرده اند، گفت: امیدواریم با همراهی مجموعه مدیریتی استان، برنامه ریزی مناسب و تخصیص منابع اعتباری لازم و استفاده از ظرفیت نخبگان محلی و ملی در آینده نزدیک اورامانات به عنوان یکی از مواریث طبیعی و بشری به ثبت جهانی برسد.

قادری با بیان اینکه گردشگری نقش محوری در آینده توسعه استان کرمانشاه دارد، تاکید کرد: ثبت جهانی اورامانات می تواند گامی اساسی در راستای تحقق اهداف گردشگری استان باشد.

همچنین در این نشست امین قهرمانی مدیر پایگاه منظر فرهنگی- تاریخی اورامانات به ارائه گزارشی از عملکرد این پایگاه و برنامه های پیش رو پرداخت.

او با بیان اینکه پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامانات 29 اردیبهشت 96 تشکیل شده است، شرح داد: با وجود اینکه استان کردستان یک و نیم سال زودتر از ما کار تکمیل پرونده ثبت اورامانات را با تشکیل پایگاه آغاز کرده است، اما خوشبختانه توانسته ایم هم پای استان کردستان کارها را پیش ببریم و در حال حاضر در یک سطح هستیم.

قهرمانی با تاکید بر اینکه اورامانات ظرفیت و معیار های لازم برای ثبت جهانی را دارد، شرح داد: اگر پرونده در زمان مناسب تهیه و آماده شود امکان ثبت جهانی آن از شانس بسیار بالایی برخوردار است.

مدیر پایگاه منظر فرهنگی - تاریخی اورامانات با اعلام اینکه 295 اثر تاریخی، طبیعی و فرهنگی در این منطقه به ثبت ملی رسیده اند، گفت: در شهرستان های ثلاث باباجانب 200 اثر، روانسر 56 اثر، جوانرود 18 اثر و شهرستان پاوه 21 اثر تاکنون به ثبت ملی رسیده اند و 10 مورد نیز در نوبت ثبت هستند.

قهرمانی عملکرد این پایگاه را دو حوزه مطالعات پژوهشی، شامل تهیه و تدوین پرونده ثبت روستاهای هدف، مطالعات مردمشناسی، مطالعات بافت، تکمیل 14 پرونده به منظور ثبت در سال 96 و 97 و حفاظت، مرمت و ساماندهی شامل مرمت جداره های روستاهای دارای بافت با ارزش از جمله دو روستای شرکان و نجار عنوان کرد.

او همچنین از برنامه این پایگاه برای تکمیل پرونده ثبتی 30 روستای دیگر شهرستان های اورامانات در سال 98 خبر داد.

قهرمانی تخصیص اعتبارات استانی و ملی، همکاری سازمانها از جمله بنیاد مسکن، منابع طبیعی، راه و شهرسازی و شهرداری ها، بازنگری در طرح های هادی، بازنگری در طرح های تفصیلی و جامع شهری، در اختیار قراردادن مطالعات، جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز و ضرورت همکاری دادستان های شهرستان ها برای قلع بنای ساختمان های غیر مجاز را از جمله نیاز های ادامه روند تکمیل پرونده ثبت جهانی اورامانات عنوان کرد.

مدیر پایگاه منظر فرهنگی - تاریخی اورامانات در خاتمه تاکید کرد: رونق اقتصادی استان کرمانشاه در گرو ثبت جهانی اورامانات است و تحقق این مساله نیازمند حمایت و همکاری همه جانبه مدیریت ارشد استان و سایر دستگاه ها است.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: میراث آریا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 12162

به "ستاد رفع موانع ثبت جهانی اورامانات در کرمانشاه تشکیل می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاد رفع موانع ثبت جهانی اورامانات در کرمانشاه تشکیل می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید