سرانه مصرف گوشت به 3 کیلوگرم در سال رسید!

به گزارش مجله یک کامپیوتر، مسعود رسولی٬ دبیر انجمن صنعت بسته بندی گوشت و مواد پروتئینی کشور از کاهش مصرف سرانه گوشت ایرانیان نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: مرکز آمار ایران سرانه مصرف گوشت قرمز در سال را 4 کیلوگرم در سال به ازای هر نفر اعلام کرده است. اما آنچه واقعیت دارد و من به شما اعلام می کنم چیزی حدود 3 کیلوگرم است که باید گفت این آمار برای هر جامعه ای نگران کننده است.

سرانه مصرف گوشت به 3 کیلوگرم در سال رسید!

به گزارش دیده بان ایران، دبیر انجمن صنعت بسته بندی ادامه داد: این مشکل در حالی گریبان مردم را گرفته است که به عنوان مثال در سال 1993 سرانه کشور گوشت قرمز مردم چین 5 کیلوگرم بود که الان این عدد به 53 کیلوگرم رسیده است. این نشان می دهد که جامعه ایرانی از این نظر چه شرایط وخیمی را در حال تجربه کردن هستیم.

سرانه گوشت در کشور از 12 کیلوگرم در سال به 6 کیلوگرم رسیده و به عبارتی با 50 درصد کاهش مصرف روبرو شده است این خبری بود که مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور در مهرماه سال گذشته به رسانه ها داد. در شرایطی که توقع می رفت، دست اندرکاران برای حل این معضل که ارتباط مستقیمی با سلامت خانواده ها دارد٬ چاره ای بیاندیشند شاهد این هستیم که پس از 7 ماه٬ نه تنها مشکل حل نشده است٬ بلکه سرانه مصرف از 6 کیلو به 4 کیلوگرم رسیده است.

مسعود رسولی دبیر انجمن صنعت بسته بندی گوشت و مواد پروتئینی کشور درباره کاهش مصرف سرانه گوشت به سبب شرایط اقتصادی جامعه گفت: مرکز آمار ایران سرانه مصرف گوشت قرمز در سال را 4 کیلوگرم در سال به ازای هر نفر اعلام کرده است. اما آنچه واقعیت دارد و من به شما اعلام می کنم چیزی حدود 3 کیلوگرم است که باید گفت این آمار برای هر جامعه ای نگران کننده است.

دبیر انجمن صنعت بسته بندی ادامه داد: این مشکل در حالی گریبان مردم را گرفته است که به عنوان مثال در سال 1993 سرانه کشور گوشت قرمز مردم چین 5 کیلوگرم بود که الان این عدد به 53 کیلوگرم رسیده است. این نشان می دهد که جامعه ایرانی از این نظر چه شرایط وخیمی را در حال تجربه کردن هستیم.

مسعود رسولی درباره کاهش قدرت خرید مردم گفت: این کاهش قیمت در شرایطی است که قیمت گوشت برخلاف سایر اقلام مصرفی با افزایش قیمت قابل توجهی روبرو نشده است. اما به هم ریختگی اقتصادی قدرت خرید مردم را به شدت کاهش داده است. این شرایط بد در حالی است که استاندارد جهانی مصرف برای هر نفر در روز 100 گرم گوشت است که با آمار فعلی فاصله ای بسیار زیاد دارد. حتی در شرایط بد هم هر نفر باید در سال 20 کیلوگرم گوشت مصرف کند که 3 برابر مصرف فعلی است.

دبیر انجمن صنعت بسته بندی گوشت و مواد پروتئینی با اشاره به شرایط سخت شرکت های فعال در صنعت گوشت گفت: تا به امروز موردی مبنی بر تعطیلی شرکت ها نداریم. اما اگر شرایط رو به بهبودی نرود و مصرف کم شود یا در همین آمار بماند، حتما شاهد تعطیل و یا تعدیل نیرو در شرکت ها خواهیم بود.

منبع: فرارو
انتشار: 28 خرداد 1401 بروزرسانی: 28 خرداد 1401 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 76286

به "سرانه مصرف گوشت به 3 کیلوگرم در سال رسید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرانه مصرف گوشت به 3 کیلوگرم در سال رسید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید