سرتان گیج نرود؛ ویلموتس، ساعتی 51 میلیون!

به گزارش مجله یک کامپیوتر، این روز ها که افشای مکالمات خصوصی آدم ها در هیئت مدیره باشگاه های ورزشی و بردن آبروی دیگران به یک کار ارزشمند برای زدن رقبا تبدیل شده، موضوع مهم دیگری هم هست که ذهن ورزش دوستان را مشغول کرده است: قرارداد مارک ویلموتس.

سرتان گیج نرود؛ ویلموتس، ساعتی 51 میلیون!

مهدی تاج گفته وزارت ورزش این مربی بلژیکی را به فدراسیون فوتبال معرفی کرده و وزارت ورزش هم بیانیه داده ما فقط توصیه کردیم و دستور ندادیم، اما در این میان کسی از این نمی گوید که سرنوشت پول هایی که در این قرارداد به باد فنا رفت چه می شود؟ کسی از این نمی گوید که مقصر اصلی این قرارداد زشت کیست و چرا قبل از آنکه قرارداد ها امضا شود، نظارتی بر آن نمی شود؟ چرا باید بعد از گذشت زمانی طولانی متوجه اصل حقیقت بشویم و فقط حسرت و حرص بخوریم؟

ویلموتس روز اول خرداد 98 با تأیید دفتر نمایندگی ایران در بروکسل، رسماً سرمربی تیم ملی ایران شد. مذاکره با این مربی بی خاصیت، اما پرادعا در بلژیک انجام شد، اما رونمایی از قرارداد و تبادل توافقنامه بین رئیس فدراسیون و سرمربی جدید، در حضور خبرنگاران و عکاسان ایرانی در تهران صورت گرفت.

او 4 روز برای آن برنامه مهمان ویژه فدراسیون بود. بعد از آن او را ندیدیم تا 12 خرداد 98 که باید برای دو بازی تدارکاتی به اردوی تیم ملی می آمد: بازی 16 خرداد 98 مقابل سوریه در تهران (پیروزی 5 بر صفر که برایش 6 هزار یورو پاداش گرفت) و بازی 21 خرداد مقابل کره جنوبی در سئول (تساوی یک- یک که 3 هزار یورو هم برای این دیدار پاداش گرفت).

ویلموتس بلافاصله بعد از بازی با کره جنوبی و از همان سئول راهی بلژیک شد. 15 شهریور 98 او به تهران آمد و همراه تیم به هنگ کنگ رفت تا اولین بازی تیم ملی در چارچوب مقدماتی جام جهانی 2022 مقابل هنگ کنگ در آن کشور برگزار شود. آن بازی را با دو گل بردیم و ویلموتس 6 هزار یورو دیگر پاداش گرفت و به بلژیک برگشت. 15 مهر سرمربی تیم ملی به تهران برگشت تا تیم ملی را در بازی با کامبوج هدایت کند. آن دیدار را با 14 گل به سود خود تمام کردیم تا 6 هزار یورو دیگر به حساب آقای سرمربی واریز شود... و باز هم ویلموتس به بلژیک برگشت. 19 مهر 98 او به تهران آمد و همراه تیم به بحرین رفت. بازی تلخ 23 مهر مقابل بحرین و شکست یک بر صفر. ویلموتس از همان منامه راهی بلژیک شد... و خاتمه یک اتفاق فاجعه بار. فدراسیون فوتبال در خفا و کاملاً پنهانی مشغول تهیه پول برای آقای سرمربی شد. روابط اسلامیان موجب شد پتروشیمی فناوران ماهشهر مبلغ دو میلیون یورو پول به حساب آقای ویلموتس واریز کند. فدراسیون فوتبال پس از این ماجرا تمام تلاش خود را به کار گرفت تا ویلموتس را راضی به سفر کند. ویلموتس اعلام کرده بود دیگر سرمربی تیم ملی ایران نیست، اما فدراسیون ویلموتس را به هر قیمتی می خواست. او خاتمه 20 مهر به تهران آمد و بلافاصله با تیم راهی امان پایتخت اردن شد. ویلموتس در حالی تیم ملی ایران را در بازی حساس مقدماتی جام جهانی هدایت کرد که هم خودش، هم بازیکنان و هم مدیران فدراسیون می دانستند دیگر سرمربی تیم ملی ایران نیست! این حقیقت تلخ را، اما هیچ یک از مردم عادی ایران و حتی اهالی رسانه نمی دانستند. فردی که 5 روز قبل اعلام کرده بود قراردادش را با فدراسیون فوتبال ایران فسخ کرده روی نیمکت تیم ملی نشست و یک شکست دیگر برای ما به ارمغان آورد: 23 آبان 98.

ویلموتس در مجموع 6 ماه و 23 روزی که سرمربی تیم ملی بود فقط 29 روز کنار تیم ملی و 4 روز کنار مدیران فدراسیون فوتبال بود، یعنی فقط 33 روز. در باقی روز های قرارداد او در بلژیک و کنار خانواده اش بود و برای این حضور مقدس خانوادگی هم از مدیران فوتبال ایران پول می گرفت. او جدا از پول هایی که برای پاداش برد و مساوی از ما گرفت، جدا از هزینه هایی که برای سفر گران قیمتش به ایران و بلژیک روی دست ما گذاشت و غیر از هزینه اقامت گران قیمتش در تهران، 2/2 میلیون یورو از ما گرفت: 40 میلیارد و 920 میلیون تومان که 37 میلیارد و 200 میلیون آن را پتروشیمی ماهشهر (از زیرمجموعه های شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی یا به صورت اختصار همان شستا) پرداخت کرد و هنوز هم در میان دیون فدراسیون واقع شده است.

او برای 33 روز حضور کنار فوتبال ما 40 میلیارد و 920 میلیون تومان گرفت. شاید باورش برای همه سخت باشد، اما او برای هر روز حضور کنار فوتبال ما یک میلیارد و 240 میلیون تومان گرفت. یعنی ساعتی 51 میلیون و 666 هزار تومان. کدام متخصص و تاجری در کشورمان چنین پولی به دست می آورد و چرا و چگونه این پول را پرداخت کردیم؟

ماجرا وقتی تأسف بارتر می شود که بدانیم او شکایت کرده و غرامت 6 میلیون یورویی می خواهد، یعنی همه این مبالغ را باید در 4 ضرب کنیم؛ چون دریافتی او از حدود دو میلیون یورو به 8 میلیون یورو افزایش پیدا می کند.

سرنوشت این پول ها چه می شود و آن ها که باعث نابود کردن این سرمایه بزرگ شده اند چه عاقبتی خواهند داشت و آیا اصلاً مجازاتی در کار خواهد بود؟

منبع: خبرورزشی

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرارو
انتشار: 28 مهر 1400 بروزرسانی: 28 مهر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 33731

به "سرتان گیج نرود؛ ویلموتس، ساعتی 51 میلیون!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرتان گیج نرود؛ ویلموتس، ساعتی 51 میلیون!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید