سه هشدار هواشناسی درباره بارش در بیشتر مناطق کشور

به گزارش مجله یک کامپیوتر، تهران(پانا) - سازمان هواشناسی کشور با صدور سه هشدار زرد رنگ از فعالیت سامانه بارشی در بیشتر مناطق کشور همراه با وقوع رگبار و رعد و برق، بارش باران، وزش باد موقت و کاهش دما خبر داده و به کشاورزان مناطق مختلف کشور توصیه هایی را نموده است.

سه هشدار هواشناسی درباره بارش در بیشتر مناطق کشور

به گزارش سازمان هواشناسی، در هشدار زرد رنگ سازمان هواشناسی آمده است که وقوع رگبار و رعد و برق، بارش باران، وزش باد موقت و کاهش دما امروز (21 آبان) در استان های گیلان، گلستان، خراسان شمالی، خوزستان، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، فارس، بوشهر، یزد، کرمان، خراسان جنوبی و همدان پیش بینی می گردد و طی فردا (22 آبان) در استان های گیلان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، یزد، فارس و کرمان دور از انتظار نیست.

بر اساس این هشدار طی روز آدینه (23 آبان) در استان های همدان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، فارس، یزد، گیلان، کرمان، هرمزگان، خراسان جنوبی و اصفهان وقوع رگبار و رعد و برق همراه با کاهش دما خواهیم داشت و این شرایط طی روز شنبه (24 آبان) در استان های البرز، تهران، قزوین، قم، مرکزی، لرستان و چهارمحال و بختیاری ادامه دارد.

سازمان هواشناسی در ادامه این هشدار خود آورده است که فعالیت سامانه بارشی در کشور کماکان تا روز یکشنبه (25 آبان) ادامه دارد و طی این روز بارش هایی را در استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، هرمزگان و یزد خواهیم داشت.

سازمان هواشناسی در ادامه هشدار داده است که با توجه به بارش باران و کاهش دما در کشور احتمال خسارت به محصولات کشاورزی وجود دارد. از این رو در استان گیلان تی بارهای باغات کیوی با توجه به وزش باد آنالیز شوند و از توقف دام ها در حاشیه رودخانه و مسیل ها تا سه ساعت پس از بارندگی جلوگیری گردد. در استان خراسان شمالی نیز در برداشت سیب و زمینی و پیاز تسریع و برداشت زعفران به خصوص در شهرستان فاروج انجام گردد.

تسریع در برداشت برنج، انتقال خرما و برنج از فضای باز به انبارها و عدم آبیاری ذرت از توصیه های سازمان هواشناسی برای استان خوزستان است. این سازمان توصیه نموده است که در استان همدان نیز برداشت چغندر قند بعد از بارش ها صورت گیرد و گلخانه ها و انبارها به دلیل افزایش رطوبت کشت محصولات پاییزه بعد از اتمام بارش ها تهویه شوند.

تسریع در برداشت برنج در مناطق سردسیر، عدم آبیاری مزارع ذرت به دلیل بارش و وزش باد در استان ایلام، تسریع در برداشت چغندر قند در استان لرستان، تسریع در برداشت سیب زمینی و چغندرقند و استفاده از کود سولوپتاس در مزارع کلزا جهت مقاومت به سرما در استان چهار محال و بختیاری، تسریع در برداشت کدو و چغندر قند در مناطق مرکزی و شمالی استان فارس ازجمله توصیه های سازمان هواشناسی است.

بر اساس هشدار سازمان هواشناسی در استان بوشهر کشاورزان اقدام به پوشش دهی کنجدها یا انتقال آن ها به انبار نمایند و دراستان خراسان شمالی نیز زرشک ها جمع آوری و به انبار انتقال داده شوند. در استان خراسان رضوی نیز در برداشت محصولات باغی و صیفی جات، پنبه، سیب زمینی و کودپاشی مزارع چغندر قند جهت کاهش خطر سرمازدگی تسریع گردد.

سازمان هواشناسی به کشاورزان کرمانی توصیه نموده است که در انار، سیب و خرمالو را برداشت نمایند محصولات پسته را نیز یا پوشش دهی و یا به انبار منتقل نمایند.

طی این مدت دامداران و عشایر استان چهارمحال و بختیاری از عبور در ارتفاعات و توقف در مسیل ها و حاشیه رودخانه ها خودداری نمایند. در استان سیستان و بلوچستان نیز دمای مرغداری ها و گلخانه ها با توجه به کاهش ناگهانی دما کنترل گردد.

افزایش دور آبیاری صیفی جات به دلیل بارندگی و کاهش دما در شهرستان بشاگرد هرمزگان، عدم محلول پاشی مرکبات و تسریع در برداشت برنج راتون و برنج کشت مجدد در استان مازندران و تسریع در برداشت چغندرقند و انتقال به انبار در استان مرکزی از دیگر توصیه های سازمان هواشناسی است.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ دیگری از ادامه فعالیت سامانه بارشی، بارش باران، وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد به نسبت شدید همراه با تگرگ در بعضی مناطق کشور خبر داده است.

بر این اساس امروز (21 آبان) این شرایط در استان های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، ایلام، کرمانشاه، همدان، مرکزی، قم، اصفهان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، یزد نیمه شمالی فارس، شمال کرمان، زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان پیش بینی می گردد.

تداوم بارش ها طی فردا (22 آبان) نیز در استان های گیلان، غرب مازندران، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، اردبیل، همدان، مرکزی، قم، اصفهان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، یزد، نیمه شمالی فارس، نیمه شمالی کرمان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، ایلام، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی در ادامه هشدار داده است که رگبار و رعد و برق همراه با کاهش دما طی روز آدینه (23 آبان) در استان های گیلان، مازندران، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، کرمان، شمال سیستان و بلوچستان، غرب و شمال هرمزگان، بوشهر، فارس، اصفهان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، همدان، مرکزی، قم، قزوین، البرز، تهران و سمنان پیش بینی می گردد و این شرایط جوی طی روز شنبه (24 آبان) در استان های گیلان، جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، کرمان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان و هرمزگان ادامه دارد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه ها و جاری شدن روان آب، لغزندگی جاده ها، احتمال بارش برف در ارتفاعات، احتمال آبگرفتگی معابر و در مناطق جنوبی احتمال وقوع تگرگ وجود دارد. از این رو از توقف و تردد در حاشیه رودخانه ها خودداری و درانجام فعالیت های کوهنوردی احتیاط گردد. اطمینان از وسایل ایمنی و گرمایشی خودروها به ویژه هنگام عبور از جاده های کوهستانی و کنترل و بازگشایی آبراه ها از توصیه های دیگر هواشناسی است.

این سازمان در هشدار زرد رنگ دیگری از وزش باد و افزایش ارتفاع موج بین یک تا 1.5 متر در مناطق مرکزی و شرقی خلیج فارس خبر داده است. از این رو از بعد ازظهر روز آدینه (23 آبان) با افزایش ارتفاع موج و وزش باد در این مناطق روبرو خواهیم بود.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که احتمال پاره شدن تورهای صیادی، غرق شدن قایق های کوچک و شناورهای سبک وجود دارد. از این رو در تردد با قایق های سبک و تفریحی و انجام فعالیت شیلاتی احتیاط گردد و تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان در پشتیبانی صنایع فراساحل اتخاذ گردد.

زمانی که سازمان هواشناسی هشدار زرد رنگ صادر می نماید به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای روبروه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

گروه ساختمانی ابان

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.
منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 مرداد 1400 بروزرسانی: 22 مرداد 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 44688

به "سه هشدار هواشناسی درباره بارش در بیشتر مناطق کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه هشدار هواشناسی درباره بارش در بیشتر مناطق کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید