شناسایی ژن های انسانی که با ویروس کرونا مقابله می کنند

به گزارش مجله کامپیوتر، پژوهشگران آمریکایی، گروهی از ژن های انسانی را شناسایی کرده اند که می توانند با ویروس کرونا مقابله کنند.

شناسایی ژن های انسانی که با ویروس کرونا مقابله می کنند

به گزارش خبرنگاران، دانشمندان موسسه پزشکی سنفورد برنهام پربیس (SBP) آمریکا، گروهی از ژن های انسانی را شناسایی کرده اند که با عفونت ناشی از کروناویروس مقابله می کنند.

دانستن این موضوع که کدام یک از ژن ها به کنترل عفونت ناشی از کروناویروس یاری می کنند، می تواند پژوهشگران را در درک عواملی که بر شدت بیماری اثر می گذارند، یاری دهد و گزینه های احتمالی درمان را پیشنهاد کند.

ژن های مورد نظر، با اینترفرون ها (Interferons) مرتبط هستند که از جنگجویان خط مقدم بدن در برابر ویروس به شمار می فرایند.

سامیت چاندا (Sumit Chanda)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: هدف ما این بود که درک بهتری در مورد واکنش سلولی نسبت به کروناویروس به دست بیاوریم؛ از جمله اینکه چه چیزی واکنش نسبت به عفونت را قوی یا ضعیف می کند. ما بینش های جدیدی در مورد نحوه بهره برداری ویروس از سلول های انسانی مورد حمله به دست آوردیم اما هنوز در جستجوی نقطه ضعفی هستیم که امکان ابداع داروهای مطلوب ضد ویروس را برای ما فراهم می کند.

پزشکان در مدت کوتاهی پس از آغاز همه گیری دریافتند که واکنش ضعیف اینترفرون نسبت به کروناویروس، ابتلای شدیدتر به بیماری کووید 19 را در پی دارد.

این کشف، چاندا و همکارانش را به بررسی ژن های انسان برانگیخت که اینترفرون ها محرک آنها هستند. این ژن ها با نام ژن های تحریک شده با اینترفرون (ISGs) شناخته می شوند که در محدود کردن عفونت ناشی از کروناویروس نقش دارند.

پژوهشگران با استفاده از داده های مربوط به کرونا توانستند بررسی های آزمایشگاهی مورد نیاز را برای شناسایی ISGs که تکثیر ویروس را در کووید 19 کنترل می کند، انجام دهند.

چاندا ادامه داد: ما دریافتیم که 65 ISGs، عفونت ناشی از کروناویروس را کنترل می کنند، برخی از آنها به مهار توانایی ویروس برای ورود به سلول ها می پردازند، برخی ساخت آر.ان. ای را سرکوب می کنند و گروهی از ژن ها نیز مانع تجمع سلول می شوند. نکته جالب این است که برخی از انواع ISGs، کنترل ویروس های غیر مرتبط مانند آنفلوآنزای فصلی، ویروس نیل غربی و HIV را نشان می دهند.

لائورا مارتین سانچو (Laura Martin-Sancho)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما هشت ISGs را شناسایی کردیم که تکثیر کروناویروس را مهار می کنند و نشان می دهند که از این قسمت آسیب پذیر می توان برای پاکسازی عفونت ویروسی بهره برد. این اطلاعات، مهم هستند اما ما هنوز باید اطلاعات بیشتری را در مورد زیست شناسی ویروس به دست بیاوریم و به بررسی این موضوع بپردازیم که آیا تنوع ژنتیکی در ISGs با شدت کووید 19 در ارتباط است یا خیر.

پژوهشگران قصد دارند در مرحله بعد، به بررسی زیست شناسی انواع کروناویروس بپردازند که همچنان در حال تکامل هستند و اثر واکسن را تهدید می کنند. به گفته مارتین سانچو، آنها در حال حاضر جمع آوری انواع کروناویروس را برای بررسی های آزمایشگاهی آغاز کرده اند.

منبع: ایسنا

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 55778

به "شناسایی ژن های انسانی که با ویروس کرونا مقابله می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی ژن های انسانی که با ویروس کرونا مقابله می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید