صادرات کالاهای اساسی از مرز مهران ممنوع است

به گزارش مجله کامپیوتر، مدیرکل گمرک استان ایلام گفت: صادرات کالاهای اساسی و اقلام ضروری که به طور مستقیم با سفره مردم ارتباط دارد، از مرز بین المللی مهران ممنوع است.

صادرات کالاهای اساسی از مرز مهران ممنوع است

روح الله غلامی گفت: این ممنوعیت شامل کالاهای اساسی از جمله برنج، گوشت، مرغ، قند و شکر و دیگر کالاهای ضروری است که ارتباط مستقیم با سفره و معیشت مردم دارد.

وی افزود: روزانه به طور متوسط 300 کامیون حامل کالای صادراتی و بازرگانی از مرز بین المللی مهران پس از تشریفات گمرکی به کشور عراق صادر می شود که تمامی این کامیون ها قبل از خروج از مرز بازرسی شده در صورت برخورد با موارد مشکوک این موضوع در دست بررسی قرار خواهد گرفت.

مدیرکل گمرک استان ایلام با اشاره به میزان صادرات محصولات کشاورزی از مرز مهران یادآور شد: از ابتدای سال جاری تا به امروز 48 هزار و 169 تن انواع محصولات کشاورزی(صیفی جات) به ارزش بیش از 24 میلیون و 780 هزار دلار از مرز بین المللی مهران به عراق صادر شده است.

به گفته غلامی صادرات این میزان محصولات کشاوررزی پس از حدود سه ماه و نیم تعطیلی مرز مهران اجرا شده است.

مدیرکل کل گمرک استان ایلام ادامه داد: اقلام خوراکی، مصنوعات پلاستیکی، شیشه جات، قطعات و محصولات خودرویی، فولاد، سرامیک، کاشی و مصالح ساختمانی از جمله موارد صادارتی تجار ایرانی از گمرک مهران به آنسوی مرز است.

صادرات 183 میلیون دلار کالا در نیمه نخست سال از مرز مهران

غلامی گفت: این میزان کالا با بیش از 329 هزار تن از طریق مرز بین المللی مهران به عراق صادر شده است.

وی با اشاره به اینکه در عمل تا 21 خردادماه هیچ فعالیت صادراتی از مرز مهران صورت نگرفت، تاکید کرد: پیش از این فعالیت تجاری مرز مهران به مدت سه ماه از زمان شیوع کرونا متوقف شد که با موافقت طرف عراقی، این مرز به مدت 2 ماه فعالیت خود را دو روز در هفته و سپس به چهار روز افزایش داد.

غلامی یادآور شد: با رایزنی های استاندار ایلام و موافقت مقامات عراقی هم اکنون مرز بین المللی مهران به روال عادی(تمام روزهای کاری هفته) بازگشته و تجار و بازرگانان در تمام روزهای هفته مراودات تجاری خود با طرف عراقی را انجام می دهند.

مدیرکل گمرک ایلام با اشاره به میزان صادرات کالا از مرز مهران در سال گذشته گفت: سال گذشته 2 میلیون و 79 هزار تن کالا از کمرک مهران به عراق صادر شد که از لحاظ حجمی 24 درصد رشد را نشان می دهد.

غلامی افزود: ارزش دلاری کالاهای صادر شده طی سال گذشته با توجه به کاهش 30 درصدی ارزش پایه صادراتی در گمرک یک میلیارد و 182 میلیون دلار بود درحالیکه این مقدار در سال 97 بر اساس ارزش پایانه صادراتی سال 97، یک میلیارد و 500 میلیون دلار بوده است.

مدیرکل گمرک استان ایلام تاکید کرد: ارزش ریالی صادرات کالا از مرز مهران با ارز نیمایی سال گذشته 130 هزار میلیارد ریال بوده است که 48 درصد رشد را به صورت ریالی نشان می دهد

غلامی تاکید کرد: پارسال تعداد کامیون های ورودی به پایانه مهران 23 هزار از سال 97 بیشتر بود که افزایش 27 درصدی را نشان می دهد، ضمن اینکه پارسال 20 هزار و 419 فقره اظهارنامه در این مرز ارائه شده که 6 درصد به نسبت سال 97 افزایش یافته است.

مجله شرقیا

مجله شرقیا | مجله آموزشی و اطلاع رسانی تحصیلی
منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 43864

به "صادرات کالاهای اساسی از مرز مهران ممنوع است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات کالاهای اساسی از مرز مهران ممنوع است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید