صادرات 5میلیون دلاری محصولات صنایع دستی خوزستان

به گزارش مجله کامپیوتر، معاون صنایع دستی استان خوزستان با تشریح عملکرد این معاونت در سال 1398، از صادرات بیش از 5میلیون دلار محصولات صنایع دستی استان طی سال گذشته اطلاع داد.

صادرات 5میلیون دلاری محصولات صنایع دستی خوزستان

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، شکرالله قاسمی با اشاره به عملکرد این معاونت در سال 1398 گفت: در بُعد نمایشگاهی، سال گذشته حضور صنعتگران استان را در 15 نمایشگاه ملی در سراسر کشور داشتیم؛ این در حالی بود که در فرودگاه های بین المللی اهواز و آبادان نیز یک غرفه نمایشگاهی دائمی راه اندازی شد.

او اضافه نمود: همچنین به دلیل شیوع بیماری کرونا، نمایشگاه سراسری صنایع دستی که در تقویم نمایشگاهی برای تاریخ 13 تا 16 اسفندماه 1398 برنامه ریزی شده بود، لغو شد.

معاون صنایع دستی خوزستان درخصوص آمار مجوزهای صنایع دستی در سال 98 نیز گفت: طی این سال، 321 مورد صدور پروانه فراوری انفرادی، 185 مورد تمدید پروانه فراوری انفرادی، 13 مورد صدور پروانه فراوری کارگاهی، هفت مورد تمدید پروانه فراوری کارگاهی، هفت مورد صدور مجوز تأسیس کارگاهی و 237 مورد صدور کارت شناسایی صنعتگران در عملکرد این معاونت به ثبت رسید.

او در ادامه به بیمه صنعتگران و شاغلان صنایع دستی در سال 98 اشاره نمود و اضافه نمود: در این سال تعداد 10 نفر بیمه شده تأمین اجتماعی و 40 نفر نیز صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، عشایری و روستایی در معاونت صنایع دستی استان به ثبت رساندیم.

قاسمی با اشاره به بازدید فنی از کارگاه های صنایع دستی به منظور صدور گواهی کیفیت کارگاهی نیز بیان نمود: در سال 98، 45 مورد بازدید انجام شد که از این تعداد بازدید تعداد 12 گواهی کیفیت کارگاهی صادر کردیم.

او درباره اعطای تسهیلات به شاغلان صنایع دستی باتوجه به اعتبار تخصیصی و تصویبی از سوی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صندوق ملی توضیح داد:در حوزه مشاغل خانگی، مبلغ 26 میلیارد و 846 تومان به 78 نفر اعطا شد؛ این در حالی بود که 52 نفر نیز از سوی اداره کل برای تسهیلات با اعتبار سه هزار و 210 میلیون ریال معرفی شدند که از این تعداد تا به امروز پرداخت تسهیلات به 37 نفر به مبلغ 24 میلیارد ریال توسط بانک تأیید و تعدادی از افراد وام خود را دریافت و بعضی دیگر نیز در انتظار دریافت وام هستند.

معاون صنایع دستی خوزستان اعلام کرد: در حوزه آموزش نیز اقدامات خوبی در سال 1398 انجام شد که در میان آن ها می توان به ساخت فیلم 30 دقیقه ای مستند آموزشی کپوبافی، استانداردسازی آموزشی کاردانش در رشته مینای صُبی و کپوبافی و استانداردسازی کارگاه های آموزشی مستقر در بازارچه دائمی اهواز اشاره نمود.

او با اشاره به دریافت نشان مرغوبیت ملی در سال 1398 نیز مطرح نمود: معیارهای ارزیابی محصولات برای دریافت نشان ملی، مرغوبیت، اصالت، نوآوری، قابلیت بازاریابی و دارا بودن دو پیش شرط احترام به ارزش های محیط زیست در بکارگیری مواد و تکنیک های فراوری و مسئولیت اجتماعی است.

قاسمی اضافه نمود: اهداف نشان مرغوبیت، ترویج و نوآوری، اراِئه خدمات آموزشی و پشتیبانی، ایجاد استانداردهای دقیق مرغوبیت در صنایع دستی و ایجاد فرصت های جدید به منظور تأمین پایداری صنایع دستی است که بر این اساس استان خوزستان 17 نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی در سال 98دریافت کرد.

او اظهار کرد: در سال 1398 پیروز شدیم دزفول را به عنوان شهر ملی کپوبافی و اهواز را به عنوان شهر ملی مینای صبی معرفی کنیم که این در حالی بود که شهر رفیع را نیز به عنوان شهر ملی بوریابافی و شوشتر را به عنوان شهر ملی احرامی بافی به ثبت مشروط رساندیم و پیشنهاد انعقاد قرارداد برای ثبت بین المللی دزفول به عنوان شهر جهانی کپو را نیز ارائه دادیم.

معاون صنایع دستی مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان در ادامه از پروژه های توسعه و ترویج سال 98 نام برد و گفت: درخصوص مستندسازی رشته های بومی، تهیه فیلم مستند احرامی بافی به مدت 30 دقیقه، طراحی و نمونه سازی محصولات صنایع دستی شامل حصیربافی، احرامی بافی، خراطی چوب، کپوبافی، سفالگری، بوریابافی و ترکه بافی و همچنین تهیه بسته های ترویجی صنایع دستی استان با هدف معرفی رشته های بومی و اولویت دار استان از این دست پروژه ها بودند.

او در سرانجام آمار صادرات صنایع دستی در سال 1398 را 5.15 میلیون دلار مطرح نمود و اضافه نمود: در این سال، صادرات صنایع دستی در رشته های گلیم، زیلو، حصیر بوریا، زیورالات سنتی، سفال، شیشه دست ساز و مصنوعات مسی به حاشیه خلیج فارس (پاکستان، چین و عراق) از راه گمرکات آبادان، خرمشهر و شلمچه انجام شد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 14 شهریور 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 35817

به "صادرات 5میلیون دلاری محصولات صنایع دستی خوزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات 5میلیون دلاری محصولات صنایع دستی خوزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید