فاز اول مرمت کاروانسرای البرز در استان قم شروع شد

به گزارش مجله کامپیوتر، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم گفت: فاز اول مرمت کارونسرای البرز واقع در بخش مرکزی استان قم شروع شد.

فاز اول مرمت کاروانسرای البرز در استان قم شروع شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، حمید یزدانی مدیرکل میراث فرهنگی این استان، امروز شنبه 15 دی 97 با اعلام این خبر گفت: فاز اول مرمت کاروانسرای البرز با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد و صد میلیون ریال از محل اعتبارت استانی شروع شد.

مدیرکل میراث فرهنگی قم ادامه داد: این عملیات شامل تخریب الحاقات غیر اصوالی، اجرای پوشش ها، پایه چینی آجری و سنگی، مرمت بام، و استحکام بخشی اضطراری است.

یزدانی با بیان ویژگی های این اثر اضافه نمود: کامل بودن مجموعه شامل کاروانسرا، مسجد، آب انبار، حمام، خانه اربابی و سر در وردی یک باغ مهمترین ویژگی این مکان تاریخی است و حضور این عناصر در کنار یکدیگر در منطقه منحصر بفرد است.

او گفت: مدرک مستندی برای تاریخ گذاری کاروانسرای البرز وجود ندارد اما با توجه به نوع ساخت و احتمال همزمانی آن با دیگر ساختمان های مجموعه می توان آن را به دوره قاجار نسبت داد.

مدیرکل میراث فرهنگی قم ادامه داد: اصلی ترین مصالح به کار رفته در این بنا آجر و در قسمت زیر سازی دیوارها از سنگ استفاده شده است. تخریب قسمتهایی از کاروانسرا، سیمای آن را مخدوش نموده که مرمت اضطراری در قسمت های از این بنا لازم است.

کاروانسرای البرز در تاریخ 16 شهریور 1383 با شماره ثبت 11081 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: میراث آریا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 3591

به "فاز اول مرمت کاروانسرای البرز در استان قم شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاز اول مرمت کاروانسرای البرز در استان قم شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید