فاصله جمهوری خواستار از ترامپ

به گزارش مجله کامپیوتر، گرچه رئیس جمهوری آمریکا به بازگشت شرایط زندگی عادی به کشورش اصرار دارد، اما جمهوری خواستار از بابت تهدید مربوط به تداوم شیوع بیماری و خشمگین شدن رای دهندگان از این شرایط نگران هستند.

فاصله جمهوری خواستار از ترامپ

به نقل از روزنامه نیویورک تایمز، شکست دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مهار شیوع کرونا ویروس و خودداری وی از حمایت از خط مشی هایی برای حمایت از سلامت عمومی این پرسش را برای بسیاری از جمهوری خواستار ارشد به وجود آورده که آیا او بالاخره آغاز به ایفای نقشی سازنده برای رسیدگی به این بحران خواهد نمود یا خیر.

عده ای از این جمهوری خواستار به این نتیجه رسیدند که آنها باید صرف نظر از دیدگاه های دونالد ترامپ کار خودشان را انجام دهند و آنچه را که او اعلام می نماید نادیده گرفته و یا حتی متناقض با آن عمل نمایند. در روزهای اخیر بعضی از برجسته ترین چهره های حزب جمهوری خواه در بیرون از کاخ سفید صحبتها و مواضعی برخلاف مواضع ترامپ از جمله در قبال ارزش زدن ماسک در مکانهای عمومی و تبعیت از توصیه های کارشناسان بهداشت عمومی همچون دکتر آنتونی فائوچی که مورد انتقاد رئیس جمهور آمریکا و بعضی از چهره های راستگرای تندرو در داخل دولتش قرار گرفته، اتخاذ نموده اند.

به نظر می رسد آنها تحت فشار یک سری شرایط شامل وخیم تر شدن شرایط مربوط به شیوع بیماری در ایالت هایشان، بی تفاوتی ظاهری ترامپ به مسئله و نزدیک تر شدن هر چه بیشتر به موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری که در نظرسنجی های مربوط به آن ترامپ به میزان زیادی از رقیب مفروضش جو بایدن عقب است، قرار گرفته اند.

فرمانداران جمهوری خواهی که زمانی از سرخود عمل کردن اکراه داشتند حالا دارند دستور به تدابیری برای الزام به زدن ماسک و اعمال محدودیت های تجاری بر خلاف توصیه های دونالد ترامپ می دهند. بعضی از این فرماندارها اخیراً گفتگوهای تلفنی تا پاسی از شب بین خودشان با هدف تبادل ایده ها و شکایت هایشان داشتند. آنها برای پیدا کردن شرکایی در دولت غیر از خود رئیس جمهور کوشش نموده اند؛ شرکایی که شامل مایک پنس، معاون رئیس جمهور که به رغم موافقت علنی با مواضع ترامپ، از نظر بعضی فرمانداران خیلی بیشتر از این رئیس جمهور آمریکا به تداوم فاجعه توجه دارد، بوده اند.

دیوید کارنی، یک مشاور گرگ ابوت، فرماندار تگزاس درباره نظر ترامپ در مورد شرایط همه گیری بیماری گفت: به نظر می رسد رئیس جمهور آمریکا حوصله اش از آن سر رفته است.

او متذکر شد که ابوت جمهوری خواه در هفته دو تا سه بار با مایک پنس صحبت می نماید و درخواست هایش را به او حواله می دهد.

تعدادی از قانونگذاران جمهوری خواه در مجلس سنا اخیراً به طور خصوصی دولت را تحت فشار قرار دادند تا مجددا گزارش هایی درباره شرایط سلامت عمومی تحت رهبری چهره هایی همچون دکتر فائوچی و دکتر دبورا بیرکس که در فصل بهار برای مدتی به ارائه چنین گزارش هایی برای اطلاع عمومی پرداخت، ارائه دهد.

سناتور میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوری خواه سنا اخیراً در ایالت زادگاهش یعنی کنتاکی تقریباً در مورد هر مسئله مهم مربوط به کرونا ویروس مواضعی مغایر با مواضع ترامپ اتخاذ کرد. به همین دلیل مک کانل بر اهمیت پوشیدن ماسک و داشتن اعتماد کاملش به دکتر فائوچی تاکید نمود. او همچنین به آمریکایی ها توصیه کرد، از خط مشی های مرکز پیشگیری و کنترل بیماری که معمولاً مورد بی توجهی ترامپ قرار گرفته اند، پیروی نمایند. مک کانل در صحبتهای روز چهارشنبه اش که عمدتا مغایر با مواضع ترامپ مطرح شدند، گفت: صحبت علنی در این مورد که همه باید آن را درک نمایند این است که این بحران قرار نیست تا زمانی که ما به واکسن دست پیدا کنیم، از بین برود.

نتیجه این شرایط یک فاصله رو به افزایش اما بی سر و صدا میان ترامپ و چهره های ارشد در حزبش همزمان با بدتر شدن بحران شیوع ویروس در ایالت های مهم محل رقابت انتخاباتی در جنوب و غرب آمریکا همچون ایالت های آریزونا، تگزاس و جورجیا بوده است.

دونالد ترامپ معمولاً در پاره ای از مواقع برخلاف آنچه که در مقام عمل مشاهده شد، پیش بینی می کرد که بحران شیوع ویروس سریعاً فروکش نموده و این ادعای غلط را مطرح می کرد که آمار مربوط به تشدید شیوع ویروس ناشی از افزایش آمار آزمایشگیری است. ترامپ با درخواست ها و احکام عجولانه اش باعث اخلال در کوشش ها برای فروکاستن از بحران شیوع بیماری شده و عملاً خودش را از مشارکت در این کوششها کنار کشیده است.

اختلافات نوظهور در حزب ترامپ گرچه به کندی و به تدریج در حال افزایش هستند اما از زمان ظهور موج جدید تشدید شیوع کرونا در آمریکا در ماه گذشته میلادی شتاب بیشتری پیدا کردند. بعضی از ایالت هایی که در هفته های اخیر شدیدتر از بقیه شاهد شیوع بیماری بوده اند، تحت رهبری جمهوری خواستاری هستند که عمدتا نمی خواستند تدابیر قرنطینه ای سفت و سخت را به خاطر عدم تمایلشان برای ایجاد فاصله بین خود و رئیس جمهوری که این گام ها را رد می نماید، اتخاذ نمایند.

این تحول به طور ویژه در ایالت هایی در جنوب آمریکا همچون می سی سی پی، آلاباما و فلوریدا مشاهده شد. فرمانداران این ایالتها یا همچنان در برابر اعمال محدودیت ها با هدف مقابله با بحران سلامت عمومی مقاومت نموده و یا به تازگی و آن هم به طور مقطعی آنها را اجرا کردند. تعداد کمی از جمهوری خواستار اخیراً به طور علنی تری حرفهایی بر خلاف رویکرد ترامپ مطرح نموده اند. از جمله آنها آسا هاچینسون، فرماندار آرکانزاس است که در ماه جاری میلادی گفت از مردم ایالتش می خواهد در تجمعات مربوط به حمایت از ترامپ در این ایالت به طور الزامی ماسک بزنند.

جمهوری خواستار به جز چند مورد استثنایی معمولا از طرح انتقاد مستقیم از ترامپ به هدف اجتناب از رویارویی با وی خودداری کردند. آنها طرح علنی چنین انتقادهایی را بی فایده تلقی نموده و مطمئن هستند که طرح این انتقادها صرفاً باعث مطرح شدن یک پاسخ تند از جانب ترامپ بدون داشتن هیچ شانسی برای تغییر رفتار او می گردد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 24 شهریور 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 36730

به "فاصله جمهوری خواستار از ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاصله جمهوری خواستار از ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید