فهرج شگفتی بی بدیل در جنوب کرمان است

به گزارش مجله کامپیوتر، میراث آریا/ براساس آخرین اخبار و گزارش های بدست رسیده، فهرج شگفتی بی بدیل در جنوب کرمان است.

فهرج شگفتی بی بدیل در جنوب کرمان است

شهرستان فهرج یکی از شهرستان های استان کرمان و در جنوب شرقی این استان واقع شده است. شهرستان فهرج دارای چهار شهر معروف بوده و در زمان سلاجقه اهمیت زیادی داشت بگونه ای که جاده ابریشم از آن عبور می نموده و به سرتاسر جهان می رسیده است. آب و هوای این شهرستان در تابستان گرم و خشک و در زمستان هم سرد و خشک است و دمای هوا در تابستان گاهی به 50 درجه هم می رسد. اما همین آب و هوا باعث شده فهرج یکی از قطب های فراوری خرمای مرغوب مضافتی باشد. از دیگر فراوریات کشاورزی این منطقه مرکبات هم است.

کلوت های فهرج

وجود حجم عظیمی از کلوت ها که جاذبه های منحصر بفردی هستند و بعلاوه طلوع و غروب خورشید، زیبایی منطقه فهرج را چند برابر نموده است. این عارضه ها در ورودی شهرستان فهرج در راستا جاده فهرج - نرماشیر و جنوب شهر فهرج حوالی روستای عصمت آباد در بخش مرکزی قرار دارند.

میل قاوردی

یکی از کمیاب ترین برج های به جامانده از دوره سلجوقیان میل قاوردی به شماره ثبت 143 است که در راستا راه بم - زاهدان در 30 کیلومتری فهرج قرار گرفته است، به میل نادری معروف است و ارتفاع آن 18 متر و دارای 45 پله است که انسان را به بالا راهنمایی می نماید. دلیل اینکه به میل نادری معروفیت یافته شاید دستوری است که نادر شاه جهت تعمیر آن داده است. در حال حاضر فقط یک میل به جای مانده و بقیه تخریب و یا زیر تپه های شنی مدفون شده اند.

جنگل های کهور

در قسمت شمالی و غربی قلعه برج معاذ و بعد از نخلستان های تقریبا خشک شده برج معاذ منطقه وسیعی از جنگل های گز و کهور قرار گرفته است. این جنگل جز معدود جنگل های کهوری است که بستر آن پوشیده شده از شن های روان است. این جنگل هواداران زیادی برای انجام مسابقات موتورسواری در بین جوانان این منطقه دارد.

قلعه خاکی فهرج

این قلعه مشرف بر منازل شهر فهرج و جاده، روی پشته قطور گلی که اطراف آن با خندق محصور شده بنا شده است. این اثر مربوط به دوره اسلامی بوده و در آن استحکامات نظامی زیادی رعایت شده است، چهار برج در اطراف آن قرار داشته که برای حفاظت قلعه از آن استفاده میشده است. این قلعه در دوره صفویه بسیار آباد بوده است.

قلعه برج معاذ

این قلعه در قرون متاخر اسلامی و از صفویه به بعد بنا شد و یک قلعه روستا بود. پس از اصلاحات ارضی در سال 1342، قلعه برج معاذ فهرج از سکنه خالی شد و از آن پس تبدیل به بنای متروکه شد. قلعه برج معاذ دارای شش برج است و قسمتهای بیرونی مرتبط با قلعه هم دارای نخلستان بود. بعلاوه یک آب انبار دو طبقه هم در وسط قلعه برج معاذ وجود دارد که ساکنان قلعه آب قنات را از بیرون برج معاذ در مرکز قلعه ذخیره می کردند.

تپه های شن

بعد از جنگل های کهور و در قسمت شمالی افراز (گسل) برج معاذ تپه های شنی وسیع و بلندی وجود دارد که طول سال محل سرگرمی مردم منطقه است. در دامنه این تپه ها درختان کنار بیشماری وجود دارد. در این دامنه ها به کشت گندم و جو پرداخته می گردد. در دامنه شرقی این تپه ها نخلستان های آباد و پر رونقی وجود دارد. این تپه ها هواداران زیادی برای مسابقات موتورسواری بخصوص در روزهای بارانی دارد، بطوریکه در زمستان جمعیت زیادی از علاقمندان روز خود را در این منطقه و در کنار خانواده با شادی سپری می نمایند. این تپه ها در ایام نوروز از مهمترین نقاط گردشگری برج معاذ بشمار می رود.

نپکا

وجود شن در بستر جنگل های کهور برج معاذ موجب منحصر بفرد شدن این جنگل ها شده است. شن ها با روی هم انباشته شدن و ایجاد تل هایی عظیم در اطراف و زیر بخشی از گزها و کهورها، نوعی گلدان به صورت یک تل شنی که در بالای آن یک گیاه قرار گرفته است که نمای زیبا و منحصر بفرد را ایجاد می نماید.

قلعه سنگ

این قلعه روی تپه سنگ مرتفعی بنا شده است. قلعه سنگ در 3 کیلومتری شمال شرق فهرج قرار گرفته و قدمتی 200 ساله دارد.

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: همگردی
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 63195

به "فهرج شگفتی بی بدیل در جنوب کرمان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فهرج شگفتی بی بدیل در جنوب کرمان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید