لزوم اجرای مطالعات جامع مجموعه تاریخی قلعه بختک پیش از هرگونه عملیات کاوش

به گزارش مجله یک کامپیوتر، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی بر لزوم انجام مطالعات جامع مجموعه تاریخی قلعه بختک پیش از هرگونه اقدام عملیاتی برای کاوش تأکید کرد.

لزوم اجرای مطالعات جامع مجموعه تاریخی قلعه بختک پیش از هرگونه عملیات کاوش

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی، روز چهارشنبه 18 تیرماه 99 جلسه شورای راهبردی پایگاه میراث فرهنگی قلعه بختک لیلان به ریاست مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان و با حضور فرماندار شهرستان ملکان برگزار گشت.

احمد حمزه زاده در این جلسه با تأکید به اینکه انجام هرگونه کاوش باستان شناسی در مجموعه تاریخی قلعه بختک لیلان منوط به اجرای مطالعات جامع علمی و پژوهشی و همچنین اخذ مجوز باستان شناسی از پژوهشگاه باستان شناسی است، ادامه داد: پیش از انجام هرگونه اقدام باستان شناسی در این مجموعه می بایست مطالعات پایه ای انجام و مجوز باستان شناسی از پژوهشگاه باستان شناسی اخذ شود تا براساس نتایج آن شرایط عرصه هایی که نیاز به آزادسازی و انجام عملیات باستان شناسی دارند مشخص شود.

او در ادامه با اشاره به اینکه عملیات باستان شناسی پیشین در این مجموعه از جمله اقدامات لازم برای ثبت این پایگاه به عنوان پایگاه ملی میراث فرهنگی بود، افزود: به دنبال کاوش های باستان شناسی انجام گرفته در این مجموعه، آثار ارزشمندی چون برج ها و دیوارهای خشتی کاوش و پدیدار شده که لازم است تا برای مصون ماندن از هرگونه آسیب های طبیعی، اقدامات اصولی مرمتی و حفاظتی آغاز شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی به انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه های معتبر داخلی و خارجی برای انجام مطالعات علمی و پیشبرد اهداف باستان شناسی در قلعه بختک اشاره کرد و گفت: لازم است تا در راستای انجام مطالعات دقیق و علمی همچون مجموعه ربع رشیدی، با دانشگاه های معتبر داخلی و همچنین خارجی تفاهم نامه هایی مشترک منعقد شود تا اهداف حفاظتی و صیانتی از این مجموعه به نحو احسنت انجام شود.

او در ادامه از شهرداری ملکان خواستار جلوگیری از اجرای هرگونه عملیات ساخت وساز در محدوده مجموعه تاریخی قلعه بختک لیلان شد و گفت: با توجه به اینکه این مجموعه تاریخی خارج از محدوده شهر اما در حریم شهری قرار گرفته است، لذا از شهرداری لیلان می خواهیم تا از صدور مجوز هرگونه ساخت وساز در حریم مجموعه تاریخی قلعه بختک خودداری کند.

حمزه زاده در پایان، گفت: در خصوص پیشنهاد شهرداری ملکان مبنی بر ایجاد فضای سبز در مساحتی بالغ بر دو هزار مترمربع در محدوده این مجموعه تاریخی، با توجه به اینکه عرصه این مجموعه ملی است، لذا پیشنهاد مذکور باید در شورای فنی مطرح و نتیجه ابلاغ شود.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت را به ما بسپارید.

منبع: میراث آریا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 36043

به "لزوم اجرای مطالعات جامع مجموعه تاریخی قلعه بختک پیش از هرگونه عملیات کاوش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم اجرای مطالعات جامع مجموعه تاریخی قلعه بختک پیش از هرگونه عملیات کاوش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید