لطفا حافظه کش و کوکی مرورگر گوشی خود را پاک کنید!

به گزارش مجله کامپیوتر، مهم نیست از چه مرورگری استفاده می کنید؛ مادامی که بخشی از وقت خود را در طول روز برای وب گردی می گذرانید، احتیاج دارید هر چند وقت یک بار، حافظه کش و کوکی مرورگر خود را پاک کنید. در این مطلب انجام این کار را آموزش خواهیم داد.

لطفا حافظه کش و کوکی مرورگر گوشی خود را پاک کنید!

مرورگرها همواره اطلاعاتی را درون خود ذخیره می نمایند که گاهی اوقات این اطلاعات برای افزایش سرعت فرایند وب گردی، بارگذاری سریع تر صفحات و چیزهایی از این دست مفید هستند. اما این اطلاعات که با هر بار گشت وگذار درون نت، درون گوشی شما تحت عنوان کوکی و کش ذخیره می شوند، باید گهگاهی پاک و دوباره نوشته شوند. اما این کار چه دلیلی دارد و چرا باید انجام بگیرد؟

کوکی و کش، اطلاعاتی نیستند که اگر پاک شوند، تمام اطلاعاتی که در یک وب سایت داشتید کاملا از بین بروند. در واقع مثل پاک کردن کش یک اپلیکیشن است که معمولا در گوشی ها ذخیره می گردد و هر چند وقت یک بار آن را پاک می کنیم و آب از آب تکون نمی خورد، اما حافظه گوشی تخلیه می گردد. بنابراین نگران این موضوع نباشید که اگر پاکش کنید، اتفاق بدی رخ می دهد.

حالا که متوجه شدیم چرا پاک کردن کوکی و کش آسیبی به گوشی وارد نمی نماید، به این می پردازیم که چرا اصلا باید این کار را انجام دهیم؟ این دو بخش، اطلاعات وب گردی ما را از وب سایت هایی که به آن ها سر زده ایم در خود جمع آوری می نمایند. هر وب سایت هم کوکی و کش خاص خود را دارد. اگر کاربر عادی باشید و هر چند روز یک بار به اینترنت سر می زنید، شاید حجم کوکی و کش شما بالا نباشد، اما اگر یک کاربر بسیار پرمشغله هستید و دائما با اینترنت سروکار دارید، کوکی و کش مرورگر شما هر روز سنگین و سنگین تر می گردد و این موضوع می تواند حافظه داخلی گوشی را اشغال کند. البته خوشبختانه این روزها گوشی های هوشمند آن قدر حافظه داخلی دارند که با کوکی و کش مسئله ای برای آن ها پیش نمی آید، اما هستند کاربران زیادی که همچنان از گوشی هایی با حافظه داخلی پایین استفاده می نمایند. حتی اگر این طور هم نباشد، چرا باید بخشی از حافظه ما برای اطلاعاتی هدر برود که داشتنشان مهم هم نیست؟

مشکل دیگری که با کوکی و کش وجود دارد این است که اگر به وب سایتی مطمئن سر نمی زنید، این اطلاعات می توانند برای نمایش تبلیغات شخصی سازی شده استفاده گردد. نمی توانیم بگوییم تمام وب سایت ها به حریم خصوصی شما احترام می گذارند. البته قبل از اینکه کوکی و کش را بپذیرید، شرایط و ضوابط را هم ذکر می نمایند که شاید در آن گفته شده باشد که در صورت پذیرش کوکی و کش، تبلیغات هم برای شما به نمایش در خواهد آمد، اما در بعضی از وب سایت ها شاید چنین اطلاعاتی ارائه نگردد. بنابراین باید بدانید کوکی و کش بعضی از وب سایت ها به گونه ای هستند که تاریخچه جست و جوی شما را پایش نموده و تبلیغاتی را متناسب با احتیاج شما به نمایش در می آورند.

بنابراین، مسئله ای نیست که هیچ، گاهی اوقات باید کش و کوکی را پاک کنید تا بتوانید وب گردی ایمن تر، بهینه تر، ایدئال تر و با کوکی و کش کمتری داشته باشید. البته توجه داشته باشید به محض ورود به یک وب سایت، باز هم کوکی و کش پر می شوند از اطلاعات وب گردی شما، اما هرچه حجم این اطلاعات کمتر باشد بهتر است. بنابراین با ما همراه باشید تا آموزش پاک کردن آن را در سه مرورگر معروف گوشی به شما آموزش دهیم.

در گوشی های اندرویدی، چون مرورگرهای مختلفی وجود دارد، آموزش قدم به قدم، متفاوت خواهد بود. مثلا گوگل کروم، سامسونگ اینترنت، موزیلا فایرفاکس، از جمله محبوب ترین مرورگرهای موبایل به حساب می آیند که برای حذف کوکی و کش در آن ها، راستا متفاوتی را باید دنبال کنید. گوگل کروم، مرورگر پیش فرض گوشی های سری پیکسل است اما در گوشی های شرکت های دیگر اندرویدی هم به عنوان یکی از سرویس های گوگل وجود دارد. در گوشی های سامسونگ، سامسونگ اینترنت را به عنوان مرورگر پیش فرض در اختیار داریم و موزیلا فایرفاکس هم که یک مرورگر شخص ثالث به شمار میرود، به واسطه عملکرد و کیفیت خوبی که دارد، به مرورگر محبوب بسیاری از کاربران تبدیل شده است.

توجه داشته باشید در گوشی های آیفون هم فرایند پاک کردن کش و کوکی باید صورت بگیرد که در انتهای مطلب، نحوه انجام این کار را به شما آموزش خواهیم داد.

پاک کردن حافظه کش و کوکی در گوگل کروم

برای اینکه حافظه کش و کوکی را در گوگل کروم پاک کنید، کافی است این اپلیکیشن را اجرا نموده و روی گزینه سه نقطه در سمت راست-بالای صفحه کلیک کنید. در منویی که باز می گردد، روی گزینه History (تاریخچه) و سپس Clear browsing data (پاک کردن داده ها) ضربه بزنید. (روی تصاویر زیر کلیک کنید).

این گزینه بعلاوه به وسیله ورود به منوی تنظیمات، بخش Privacy and Security و Clear browsing data در دسترس واقع شده است.

گوگل کروم بعلاوه گزینه های ابتدایی و پیشرفته ای را برای پاک کردن حافظه کش و کوکی در اختیار شما قرار می دهد. در بخش پیشرفته امکان پاک کردن گزینه هایی نظیر تاریخچه وب گردی، دیتا و کوکی 50 سایت، کش تصاویر و فایل ها، رمزهای عبور، اطلاعاتی که به صورت اتوماتیک در کادرهای مختلف پر می شوند نظیر رمز عبور و تنظیمات مختلفی که برای یک سایت اعمال کردید، به شما داده خواهد شد.

در این بخش می توانید تاریخچه وب گردی یا کش و کوکی را برای مدت زمانی معین پاک کنید که این مدت زمان از 1 ساعت، 24 ساعت، یک هفته، یک ماه و تمام زمان ها متغیر است.

در بخش ابتدایی یا همان Basic هم فقط امکان پاک کردن سه گزینه نخست از موارد یادشده در بالا را خواهید داشت.

پاک کردن حافظه کش و کوکی در سامسونگ اینترنت

در سامسونگ اینترنت هم دو راه برای پاک کردن حافظه کش و کوکی در اختیار دارید که راستا پیمودن آن ها هم خیلی سخت و پیچیده نیست. نخست اینکه می توانید به وسیله خود مرورگر این کار را انجام دهید. در صورتی هم که تمایل داشته باشید، می توانید با ورود به بخش تنظیمات اصلی خود گوشی، به انجام این کار اقدام کنید.

برای پاک کردن حافظه کش و کوکی به وسیله خود مرورگر کافی است وارد آن شده و روی منوی همبرگری (سه خط روی هم) کلیک کنید تا منوی تنظیمات ابتدایی برایتان باز گردد. حالا روی گزینه Settings (تنظیمات) ضربه بزنید تا تنظیمات اصلی مرورگر نمایان گردد.

به سمت پایین اسکرول کنید و در بخش Privacy یا همان حریم خصوصی، روی گزینه نخست، یعنی پاک کردن اطلاعات وب گردی یا همان Delete browsing data کلیک کنید. گزینه هایی که در دسترس شماست، مشابه گزینه های بخش Advanced در گوگل کروم است، با این تفاوت که دیگر نمی توانید معین کنید این اطلاعات از چه زمانی تا به امروز پاک شوند. بنابراین به این موضوع توجه داشته باشید که سامسونگ اینترنت، کش و کوکی را به صورت کلی از همان ابتدای فعالیتتان با این مرورگر پاک می نماید.

اگر بخواهید به وسیله تنظیمات خود گوشی اقدام به پاک سازی اطلاعات یادشده کنید، آزادی عمل مشابهی نخواهید داشت. اما با این حال اگر به هر دلیلی مجبور شدید از این طریق چنین کاری را انجام دهید، تنظیمات اصلی خود گوشی را باز کنید و به بخش برنامه ها یا همان Apps بروید. در بین اپلیکیشن ها، در پی Samsung Internet بگردید و بعد از ورود به آن، به بخش Storage یا حافظه بروید.

در بخش پایینی منوی ظاهر شده، دو گزینه را مشاهده می کنید با نام Clear data و Clear cache که در اینجا باید روی گزینه دوم کلیک کنید. چون پاک کردن دیتا باعث می گردد به صورت کلی همه چیز از بین برود. این یعنی گویا از ابتدا قرار است با مرورگر یادشده کار کنید. تمام تنظیمات، شخصی سازی ها، فایل ها، حساب های کاربری و به طور کلی همه چیز از داخل آن پاک خواهد شد. بنابراین مراقب باشید این گزینه را انتخاب نکنید و فقط کش اپلیکیشن را پاک کنید.

توجه؛ زمانی دیتای مرورگر یا هر اپلیکیشن دیگری را پاک کنید که کاملا از کار افتاده باشد و اصلا بازخوردی به شما ندهد. در غیر این صورت پاک کردن کش برای رسیدن به هدفی که داریم کفایت می نماید.

موزیلا فایرفاکس

در مرورگر فایرفاکس هم پاک کردن حافظه کش و کوکی بسیار ساده است. به این صورت که باید روی آیکن سه نقطه در سمت راست پایین صفحه کلید کنید (بسته به نوع چینش منوها، محل این آیکن می تواند متفاوت باشد). و سپس وارد تنظیمات یا همان Settings شوید. در این قسمت هم به پایین اسکرول کنید تا بخش Delete browsing data دیده گردد. با کلیک روی این گزینه می توانید تاریخچه جست و جو، کوکی، کش، مجوزها، دانلودها و… را پاک کنید.

در بین سه مرورگر بالا، فایرفاکس بیشترین گزینه را برای پاک کردن در اختیار شما قرار می دهد. برای مثال با ورود به این بخش، شما می توانید تب های باز شده را هم ببندید، مجوزها را ریست کنید و حتی پوشه دانلود را خالی کنید. البته نمی توانید مثل سامسونگ اینترنت و برخلاف گوگل کروم، یک پنجره زمانی معین را به برنامه بدهید تا در طول آن موقع، اطلاعات یادشده را پاک کند که این یک محدودیت نسبتا بزرگ به شمار میرود.

در تنظیمات فایرفاکس و درست در پایین آن گزینه ای که در تصویر بالا دور آن خط قرمز کشیده شده است، یک گزینه با نام Delete browsing data on quit دیده می گردد که با فعال کردن آن، مرورگر هربار که از سایتی خارج می شوید، اطلاعات مربوط به آن را پاک می نماید. این کار باعث می گردد حریم خصوصی شما در هر لحظه حفظ باشد و حتی اگر بلافاصله بعد از وب گردی هم کسی از گوشی تان استفاده کند، نمی تواند اطلاعات مربوط به وب گردی شما را دریافت کند.

پاک کردن حافظه کش و کوکی در سافاری اپل

اگر از گوشی آیفون استفاده می کنید، برای پاک کردن حافظه کش و کوکی فقط کافی است مراحل زیر را انجام دهید. اما توجه داشته باشید این کار باعث می گردد کش تمام دستگاه هایی که با حساب iCloud شما وارد مرورگر شده اند، پاک گردد. بنابراین دفعه بعد باید بار دیگر وارد حساب کاربری خود شوید.

برای این کار کافی است وارد تنظیمات شده و سافاری را از بین اپلیکیشن ها انتخاب کنید. به سمت پایین اسکرول کنید و روی گزینه Clear History and Website Data کلیک کنید. نوشته ای با مضمون دریافت مجوز انجام این کار به نمایش در می آید که باید آن را تأیید کنید.

با این روش ها می توانید حافظه کش مرورگر خود را هر چند وقت یک بار پاک کنید. توصیه می گردد هر دو یا سه ماه یک بار این کار را انجام دهید تا هم وب گردی مطمئن تر و ایمن تری داشته باشید، هم فضای داخلی گوشی بی جهت از اطلاعات غیر ضروری پر نگردد.

منبع: (Cnet (1 2

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 14 تیر 1401 بروزرسانی: 14 تیر 1401 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 77363

به "لطفا حافظه کش و کوکی مرورگر گوشی خود را پاک کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لطفا حافظه کش و کوکی مرورگر گوشی خود را پاک کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید