مانور واشنگتن بر کشتن البغدادی؛ بازی مادر تروریسم در نقش ناجی

به گزارش مجله کامپیوتر، خبرنگاران، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: صبح امروز یکشنبه بود که یک مقام دولت آمریکا گفت که نیروهای عملیات ویژه این کشور علیه ابوبکر البغدادی سرکرده فراری گروه تروریستی داعش دست به عملیات زده اند. به همین دلیل، نشریه نیوزویک نیز مدعی شد که طبق اطلاعات دریافتی خود از یک مقام ارتش آمریکا، البغدادی در این عملیات به هلاکت رسیده است.

مانور واشنگتن بر کشتن البغدادی؛ بازی مادر تروریسم در نقش ناجی

گفته می گردد که این عملیات در استان ادلب در شمال غربی سوریه و متعاقب دریافت اطلاعات موثق اجرا شده است. از سوی دیگر، وزارت دفاع ترکیه امروز یکشنبه با انتشار بیانیه ای در توئیتر ادعا کرد که پیش از عملیات دیشب آمریکا در ادلب، تبادل اطلاعات و هماهنگی های لازم میان مقامات نظامی ترکیه و آمریکا اجرا شده است! در این بیانیه ادعا شده است: پیش از عملیات دیشب ایالات متحده آمریکا در ادلب، تبادل اطلاعات و هماهنگی های لازم میان مقامات نظامی اجرا شده است.

در همین ارتباط، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا سخنرانی را ترتیب داد. او در این خصوص گفت: ابوبکر البغدادی در یک تونل در حالیکه مورد تعقیب بود، جلیقه انفجاری خود را منفجر کرد. آزمایش دی ان ای، هویت او را تائید کرد. شناسه دی ان اِی او را با خود آوردند و پس از آزمایش این موضوع در محل عملیات و نیز در مرکز استقرار از هویت او اطمینان یافتند.

ترامپ ادامه داد: بغدادی بزدلانه کشته شد. امروز روز بزرگی برای دنیا است. از همه کشورها و گروه ها و نهادهایی که به ما یاری کردند، تشکر می کنم. از سربازان ویژه آمریکا برای این عملیات تشکر می کنم. دنیا امروز با کشتن ابوبکر البغدادی به یک مکان امن تر تبدیل شده است. وی گفت: در چند هفته گذشته البغدادی را زیر نظر داشتیم. نظامیان ما با 8 فروند بالگرد در آنجا فرود آمده و در دیوار ساختمان سوراخی را ایجاد کردند؛ آن ها نمی توانستند از در وارد شوند؛ چون مین گذاری شده بود.

این درحالی است که وزارت دفاع روسیه امروز یکشنبه و در واکنش به اعلام هلاکت ابوبکر البغدادی سرنموده تروریست های داعش بیان کرد: اطلاعات آمریکا درباره مرگ البغدادی ضد و نقیض است. وزارت دفاع روسیه در بیانیه امروز خود آورده است: هیچ اطلاعات موثقی درباره عملیاتی ارتش آمریکا در حمله به محل اختفای البغدادی در ادلب سوریه در اختیار نداریم.

در ادامه این بیانیه آمده است که اطلاعات ضد و نقیض درباره عملیات آمریکا تردیدها درباره صحت و به خصوص موفقیت آمیز بودن این عملیات را افزایش می دهد. وزارت دفاع روسیه در این خصوص بیان کرد که جنگنده های آمریکایی یا جنگنده های ائتلاف ضد داعش روز گذشته و حتی طی روزهای اخیر حملات هوایی در ادلب انجام نداده اند!

مانور دونالد ترامپ بر کشته شدن البغدادی فارغ از صحت و سقم این ادعا ـ درحالی است که ایالات متحده آمریکا خود عامل اصلی و اساسی سربرآوردن تروریست های تکفیری داعش و انتقال آن ها به سوریه و عراق بوده است. رئیس جمهور آمریکا درحالی از تحقق یک پیروزی بزرگ به دنبال مرگ البغدادی سخن می گوید که گویی فراموش نموده است داعش درواقع ساخته و پرداخته اتاق های فکر و عملیاتِ آمریکا بوده است.

گویی که ترامپ، اظهارات مقامات ارشد سابق آمریکایی درباره چگونگی پیدایش تروریست های تکفیری داعش و ده ها و صدها هزار البغدادی را فراموش نموده است. به عنوان تنها یک نمونه، هیلاری کلینتون وزیر خارجه اسبق ایالات متحده آمریکا در کتابی تحت عنوان گزینه های سخت صراحتا به نقش آفرینی مستقیم واشنگتن در تشکیل و تأسیس گروه موسوم به داعش اذعان می نماید.

وی در کتاب خود در این خصوص می نویسد: این ما بودیم که داعش را به وجود آوردیم. من به 112 کشور دنیا سفر نموده بودم و با بعضی از دوستان این توافق حاصل شد تا به محض اعلام تاسیس داعش این گروه به رسمیت شناخته گردد. این اظهارات مقام ارشد سابق آمریکایی دیگر جای کوچکترین شک و تردیدی پیرامون نقش آمریکا در ریشه دواندن تکفیریهای داعش در سوریه و عراق را طی سال های گذشته، باقی نمی گذارد؛ مسأله ای که به نظر می رسد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا آن را فراموش نموده است.

اما این همه ماجرا نیست؛ چراکه پیشتر نیز خودِ دونالد ترامپ نیز به نقش آفرینی آمریکا در تشکیل و تأسیس داعش اذعان نموده است. وی در سال 2016 در جریان تبلیغات برای تصدی پست ریاست جمهوری، گفته بود: کلینتون و اوباما داعش را به وجود آوردند. حال این رئیس جمهورِ تاجرمسلک آمریکایی با به فراموشی سپردن اظهارات گذشته خود از کشته شدن البغدادی فارغ از صحت و سقم آن به عنوان برگی زرین در تاریخ مبارزه با تروریسمِ آمریکا یاد می نماید! تا بدین ترتیب، مایه شگفتی افکار عمومی در سراسر دنیا گردد.

واقعیت آن است که هدف اصلی و اساسی سردمداران ایالات متحده آمریکا و در رأس آن ها دونالد ترامپ از مانور بر ادعای کشتن البغدادی، فریب افکار عمومی و منحرف کردن آن ها از نقش مستقیم واشنگتن در پیدایش داعش و تداوم حیات آن، است. در واقع، آمریکایی ها تمام کوشش خود را به کار بسته اند تا در نزد افکار عمومی خود را به عنوان ناجی ملت های منطقه جلوه دهند؛ ملت هایی که در سایه حمایت های اقتصادی، تسلیحاتی و لجستیکی واشنگتن از تکفیریها در طول سال های گذشته تکه تکه شدند.

اما سؤال اینجاست که چگونه سرکردگان ارشد گروه های تروریستی در طول دهه های گذشته جملگی توسط ایالات متحده آمریکا کشته شده اند؟ آیا این مسأله به معنای آن نیست که ایالات متحده آمریکا با پرورش تروریست ها از آن ها در راستای تحقق اهداف خود استفاده می نماید و پس از مدتی کوتاه یا بلند با هدف تطهیر چهره اش، آن ها را به درک واصل می نماید تا در نزد افکار عمومی به عنوان یک قهرمان جلوه کند؟

به عنوان مثال، اسامه بن لادن، سرنموده القاعده که با عملیات یازده سپتامبر، در تاریخ نامش ثبت شد، در سال 2011 با عملیات نیروهای ویژه آمریکا در ویلایی در پاکستان ترور شد. اختر منصور، جانشین سرنموده طالبان در سال 2016 بعد از خارج شدن از مرز ایران در بلوچستان پاکستان با حمله پهپادهای آمریکایی ترور شد. اکنون نیز آمریکایی ها مدعی ترور البغدادی در ادلب سوریه هستند. بنابراین، پر واضح است که ایالات متحده آمریکا به مقتضای زمان و شرایط آن، اقدام به تأسیس سازمان های تروریستی و سپس نابودی آن می نمایند.

آمریکایی ها در حال حاضر در حالی مدعی کشته شدن بغدادی شدند که تهدید داعش به پایین ترین سطح خود در سالهای اخیر رسیده است و هزاران نفر از اعضای گروهش در اردوگاههای عراق و سوریه، اسیر هستند. لذا این مسأله نیز به نوبه خود درخور توجه و اهتمام است و این سؤال را به ذهن متبادر می سازد که چگونه در طول این سال ها که داعش بیشترین خسارت های مادی و انسانی را به کشورهایی نظیر سوریه و عراق وارد ساخت، توسط ایالات متحده مورد هدف قرار نگرفت؟

در نهایت، افکار عمومی این مسأله را خطاب به دولتمردان مدعیِ ایالات متحده آمریکا و ترامپ مطرح می نمایند که: اگر ادعای آمریکا درست باشد، فقط یک البغدادی کشته شده اما 50 هزار البغدادی دیگر یا بیشتر از آن در ادلب باقی مانده است. ادلب هم اکنون میزبان بیش از 50 هزار تروریست تکفیری با افکار و عقاید البغدادی است که تمامی آن ها را واشنگتن به وجود آورده است.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 16599

به "مانور واشنگتن بر کشتن البغدادی؛ بازی مادر تروریسم در نقش ناجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مانور واشنگتن بر کشتن البغدادی؛ بازی مادر تروریسم در نقش ناجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید