مصاحبه، فعال کُرد: آوارگان سوری برای ترکیه اهمیتی ندارند، کُردها تجربه خیانت آمریکا را داشتند

به گزارش مجله کامپیوتر، یک فعال رسانه ای کرد تاکید نمود که بازگرداندن آوارگان سوری برای ترکیه از اهمیت برخوردار نیست و آنکارا بدنبال استفاده از آنها به عنوان برگ برنده ای برای باج خواهی از اروپا است.

مصاحبه، فعال کُرد: آوارگان سوری برای ترکیه اهمیتی ندارند، کُردها تجربه خیانت آمریکا را داشتند

لاوین بالی فعال رسانه ای کرد در گفت وگو با خبرنگار گروه بین الملل خبرنگاران درباره اهداف ترکیه از حمله نظامی خود به شرق فرات و گستره این عملیات توضیح داد: هدف اعلام شده ترکیه از حمله به این منطقه، ایجاد یک منطقه امن است اما دنیا می داند که این منطقه از امن ترین مناطق در سوریه است و اگر هدف ترکیه آوردن آوارگان سوری از ترکیه به این منطقه و اسکان دادن آنها است، باید بگوییم که ترکیه بخشی از خاک سوریه را در مناطق جرابلس، عزاز، الباب و ادلب در کنترل خود دارد و می تواند این مناطق را آباد کند (و آوارگان را در آنجا اسکان دهد).

لاوین بالی گفت: هدف اصلی ترکیه از بین بردن اداره (خودگردان) کُردی است و بنابراین هدف ترکیه فقط نمودها هستند و این کشور به ملت اهمیت و توجهی نمی دهد. کشتار ملت سوریه در ادلب، حمص و حماه با حمایت ترکیه انجام شد. این کشور اهمیتی به بازگرداندن آوارگان سوری نمی دهد بلکه از آنها به عنوان برگ برنده ای برای باج خواهی از اروپا بهره برداری می نماید. ترکیه الان می خواهد آوارگان را به منطقه ای امن باز گرداند و این درحالی است که اداره خودگردان کرد چندین بار تاکنون اعلام نموده که آماده استقبال از همه آوارگان از سراسر مناطق سوریه است. بله عملاً آوارگانی هستند اما هدف ترکیه ضربه زدن به اداره خودگردان کرد است و نه بیشتر. هدف آنکارا ایجاد گسست و تغییر بافت جمعیتی نمودها در سوریه است.

وی درباره پاسخ نظامی و سیاسی نمودها و راهکار ها و نقشه های آنها برای مقابله با حمله ترکیه به شمال و شمال شرق سوریه گفت: گزینه ها وجود دارد؛ بویژه بعد از عقب گرد آمریکا یا به عبارت دیگر خیانت آمریکا. ما در این جهت مقاومت می کنیم و اجازه نخواهیم داد ترکیه و تروریست ها که پا به خاک ما گذاشته و در آن سکونت نموده اند، باقی بمانند.

لاوین بالی توضیح داد: مقاومت ما از دیروز با پیروزی های واقعی در منطقه تل ابیض همراه بوده است. نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) اسیر گرفته اند.

وی گفت: اما درباره گزینه های دیگر، فرمانده کل نیروهای سوریه دموکراتیک گفت که شمال سوریه و دولت سوریه و هم پیمانانش ملزم به دفاع از این خاک هستند و ممکن است توافقی صورت گیرد. نشست هایی با میانجیگری روسیه برگزار شده است تا یک سری تفاهم ها بین دولت سوریه و نیروهای سوریه دموکراتیک انجام گیرد اما تا این لحظه، تنها گزینه همان مقاومت و جنگ است.

لاوین اقتصادی درباره نتیجه مذاکرات با دولت سوریه گفت: تاکنون دولت سوریه می خواهد سوریه را به ما قبل سال 2011 میلادی باز گرداند. یعنی دولتی مرکزی بازگشته و همه چیز را در کنترل داشته باشد و هیچگونه اداره (خودگردانی) را خارج از این دولت نپذیرد. اینجا اداره خودگردان وجود دارد. ما شهرداری و دولت و فرماندهی داریم و بر این اساس، باید تفاهمی بین مرکز و بین این منطقه یا حکومت خودگردان وجود داشته باشد.

وی اضافه کرد: نکته بعدی، دولت سوریه حامیانی دارد و هریک از آنها دیدگاه مختلفی دارد. این امر نیز بر روند مذاکرات تاثیر می گذارد و آنها محاسبات خاص خود را دارند. روسیه همیشه محاسباتی با ترکیه دارد و ترکیه نمی خواهد هرگونه تفاهمی بین دولت سوریه و دولت اداره خودگردان وجود داشته باشد و در نتیجه، این امر بر روند مذاکرات تاثیر می گذارد.

وی اضافه کرد: در منطقه عفرین چنین توافقی انجام شد؛ یعنی دولت باید یاری کند. اما دولت فکر می نماید که اداره خودگردان در وضعیت دشواری واقع شده است و در نتیجه امکان دارد که تسلیم گردد و همه چیز را به دولت تحویل دهد اما چنین امری روی نخواهد داد زیرا اداره ذاتی تا نهایت مقاومت خواهد نمود و در نهایت مطابق این گفته که یا هیچ کس یا همه با هم به ته چاه می رویم تمام منطقه شعله ور خواهد شد.

وی درباره دلایل عقب نشینی آمریکا از سوریه گفت: چیزی که جای تعجب دارد، این است که این تصمیم ناگهان به واسطه یک تماس تلفنی انجام شد و به ترکیه دستور حمله را داد. یعنی بدون اینکه از قبلاً هشدار داده گردد یا طرحی برای عقب نشینی باشد. این امر ناگهانی بود. اما درخصوص عقب نشینی نیروهای آمریکایی باید گفت که این گزینه مطرح بود. نمودها سوابق تاریخی با آمریکا در این زمینه دارند؛ خواه در ارتباط با منطقه کردستان عراق یا در ترکیه یا در سوریه. نیروهای سوریه دموکراتیک می دانستند که آمریکا یک روز عقب نشینی خواهد نمود اما مسئله غیرمنتظره این بود که به این شکل و بدون وجود طرحی برای عقب نشینی انجام شد. یعنی باید مدتی قبل به نیروهای سوریه دموکراتیک می گفتند اما این تصمیم آمریکایی ها غیرمنتظره و ناگهانی بود.

این فعال رسانه ای کرد درباره پاسخ نمودها به حمله ترکیه گفت: هر چیزی احتمال دارد. نیروهای آمریکایی دو ماه قبل به نیروهای سوریه دموکراتیک فشار می آورند که منطقه واقع بین شهرهای تل ابیض و راس العین را تحویل دهد. نیروهای سوریه دموکراتیک این احتمال را نپذیرفتند. دولت آمریکا از ترکیه خواست تا حمله کند اما نیروهای سوریه دموکراتیک تاکید کردند که اگر حمله ترکیه انجام گردد، جنگی فراگیر در تمام طول مرز و همه مناطق روی خواهد داد. رفتن به خاک ترکیه مطرح است و دیروز در منطقه الدرباسیه و نصیبین انجام شد و نیروهای سوریه دموکراتیک از دروازه مرزی عبور نموده و عملیاتی را در داخل خاک ترکیه انجام دادند.

وی درباره موضع روسیه در قبال حمله نظامی ترکیه به شمال عراق گفت: سرگئی لاوروف و ولادیمیر پوتین وزیر خارجه و رئیس جمهور روسیه موضع کشورشان را اعلام نموده اند. پوتین گفت که به اردوغان گفته است که در اجرای این حمله درنگ کند و قبل از انجام آن بیاندیشد. لاوروف هم خواستار گفت وگو و آتش بس بین سه طرف (دمشق و اداره خودگردان و ترکیه) شد. تاکنون مواضعی رسمی وجود دارد و بیشتر از آن هم نیست.

لاوین بالی درباره اینکه نبردها به کجا رسیده است، گفت: چیزی در کوبانی انجام نشده است. گلوله باران و حمله ای صورت نگرفته است. روند اوضاع طبیعی است. نگرانی وجود دارد اما کوچ مردم در ریف غربی کوبانی وجود ندارد. تبادل آتش و درگیری های زمینی در روستاهای شرق کوبانی در اطراف روستاهای کارطه و زغمرو و ترمس و عین البط وجود دارد. گلوله باران دوجانبه و کوشش برای ورود به تل ابیض نیز در جریان است. شب گذشته کوششی برای عبور از دروازه مرزی انجام شد که نیروهای سوریه دموکراتیک مقابله نموده و اعلام کردند که شماری از نیروهای متجاوز را کشتند. نیروهای سوریه دموکراتیک از ارتش آزاد اسیر گرفته است اما تعداد آنها معلوم نیست. امروز صبح اعلام شد که پنج نظامی ترکیه کشته شده اند. الان درگیری گسترده ای در راس العین در جریان است.

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 15568

به "مصاحبه، فعال کُرد: آوارگان سوری برای ترکیه اهمیتی ندارند، کُردها تجربه خیانت آمریکا را داشتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، فعال کُرد: آوارگان سوری برای ترکیه اهمیتی ندارند، کُردها تجربه خیانت آمریکا را داشتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید