نئوطالبان، آینده افغانستان و بازیگری ایران

به گزارش مجله کامپیوتر، خاطره ای از احمد شاه مسعود ، مجاهد عظیم افغان نقل است که روزی در مقر خود در تخار افغانستان در جمع همرزمان در حال خواندن حافظ بود که خبر آوردند که طالبان به منطقه ای حمله نموده است و در حال پیشروی است...

نئوطالبان، آینده افغانستان و بازیگری ایران

ولی جناب احمد شاه مسعود توجهی ننموده و به حافظ خوانی خود ادامه داده است ، یکی از فرماندهان که از بی تفاوتی احمد شاه ناراحت شده با صدای بلند ایشان را مورد خطاب قرار داده است که : جناب فرمانده طالبان حمله نموده اند و احمد شاه در جواب گفته اند : بگذار که این شعر را تمام کنم مگر نمی دانی جنگ با طالبان بر سر همین چیزهاست ؟

عکس تلخی این روزها در فضای مجازی و سایت های خبری مشاهده می گردد که نشان می دهد مقر شاه مسعود در تخاربه وسیله طالبان اشغال شده و طالبان در اتاق فرماندهی احمد شاه مسعود در حال برگزاری جلسه نمادین هستند ، مقری که چه در حمله شوروی به افغانستان و چه در اشغال افغانستان به وسیله طالبان هیچگاه سقوط نکرد و نماد مقاومت مردم افغانستان بود .

شاید در این روزها به لحاظ فرم با طالبان نوی روبرو هستیم ولی به لحاظ محتوا طالبان همان طالبانی است با تفکر سلفی و وهابیت ، انفجارهای انتحاری ، سیاست زمین سوخته ،دشمنی با اندیشه و تاریخ و هنر و سیاست بدوی و غیر انسانی با اهالی افغانستان .

به لحاظ فرمی سران طالبان راه مذاکره با آمریکا و کشورهای همسایه ، گرفتن امتیاز و احتمالا کمک های اقتصادی را آموخته اند و در این میان اقامت در هتل های لوکس قطر و امارت و دیگر کشورها قطعا از حضور در کوه و بیابان های افغانستان برای آنان لطف بیشتری دارد . طالبان در فرمت نو خود سیاست ورزی هم آموخته اند .

ولی در میدان افغانستان طالبان همان گروه قومی - مذهبی متعصب است با وابستگی آشکار به پاکستان ، جنگ طالبان در افغانستان را می توان جنگ میان قشریون جنوبی و روشنفکران شاقتصادی دانست ، متعصبینی که حتی به مجسمه های بودا در بامیان و دیگر مظاهر تمدن در افغانستان رحم ننموده و زمین فوتبال را تبدیل به میان اعدام کردند .

طالبان بر خلاف داعش که می توان گفت تیم ملی ترویستی جهانی است ، یکدست تر است و اکثرا به لحاظ نیروی انسانی از همان جنوب اهالی جنوب افغانستان و شمال پاکستان تشکیل شده است ولی به لحاظ عقیدتی تفاوت چندانی با داعش و القاعده ندارد و شاید کمی نسبت به آنان منعطف تر باشد و خبرهای هولناک ضد بشری و بر علیه جان انسانها ابتدا از افغانستان تحت سلطه طالبان شنیده شد و بعدها القاعده و داعش در مقیاس عظیمتری اقدامات شنیع طالبان در خاورمیانه را تکرار کردند .

کشتار کنسولگری ایران در مزار شریف و قتل نه نفر از هموطنان ما به وسیله طالبان هنوز در خاطره جمعی ایرانیان مانده است و بعلاوه هزاره ها و تاجیک ها و ازبکان شمال افغانستان که اکثرا شیعه هستند چه در حملات گذشته طالبان و چه در عملیات فعلی آنان دچار خسر و زیان فراوان گشته اند و دوباره خبر آوارگی این اهالی شاقتصادی افغانستان به گوش می رسد .

ایالات شاقتصادی افغانستان مانند بلخ ، بدخشان و تخار همیشه در طول تاریخ به اسم بازوی شرقی ایران شناخته شده است و جزیی از خراسان عظیم بوده اند و حمایت از آنان جز وظایف ذاتی ایران است که مانند گذشته آنان را در مقابل دشمن خارجی کمک رساند و این حمایت چه به لحاظ مذهبی و چه تفکر ایرانشهری بسیار حائز اهمیت و اساسی می باشد.

دکترای روابط بین المل و مدیر گروه کشمکش و همکاری در مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه

310 310

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

datapad.ir: دیتاپد، با مجله فناوری و تخصصی رایانه از همه چیز سر در بیاورید.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 60062

به "نئوطالبان، آینده افغانستان و بازیگری ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نئوطالبان، آینده افغانستان و بازیگری ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید