نفت 75 دلار خواهد شد

به گزارش مجله کامپیوتر، مدیر گروه ویتول که بزرگترین شرکت بازرگانی نفت دنیا است، پیش بینی کرد تقاضا برای نفت سال جاری و سال آینده که دنیا از بحران پاندمی ویرس کرونا خارج می گردد، بهبود پیدا خواهد نمود.

نفت 75 دلار خواهد شد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، راسل هاردی، مدیرعامل شرکت ویتول در مصاحبه با بلومبرگ اظهار کرد: تقاضا برای نفت تا سرانجام سال 2022 به میزان هفت تا هشت میلیون بشکه در روز نسبت به سطح فعلی افزایش پیدا خواهد نمود و فراوری کنندگان برای تامین تقاضای بالاتر به تکاپو خواهند افتاد.

هاردی گفت: ما برای سپری کردن سال 2022 به همه توانمان احتیاج خواهیم داشت. ویتول بر این باور است که قیمت 70 تا 75 دلار هر بشکه نفت نتیجه کاملا معقولی برای سه ماهه سوم خواهد بود.

این پیش بینی خوش بینانه ای از احیای قوی مصرف دنیای نفت پس از شیوع پاندمی است که باعث ریزش تقاضا برای سوخت جت، دیزل و بنزین شد. ویتول سال گذشته در تجارت بیش از هفت میلیون بشکه نفت و فرآورده های نفتی سهم داشت که به این شرکت بصیرت دقیقی از نوسانات عرضه و تقاضای دنیای نفت می بخشد.

مدیرعامل ویتول گفت: تقاضای دنیای برای نفت حدود 3.5 میلیون بشکه در روز پایین سطح پیش از شیوع پاندمی مانده است اما با ادامه عرضه واکسنهای کووید 19، برطرف قرنطینه ها و از سر گرفته شدن سفر برای تفریح و تجارت، میزان مصرف نیز تا سرانجام سال بهبود پیدا خواهد نمود.

این شکاف با بازگشایی اقتصادها به آهستگی بسته می گردد و رشد اقتصادهای شرقی، تقاضا را بالاتر می برد. با این حال وی هشدار داد افزایش اخیر آمار ابتلا در هند و سایر کانون های شیوع کرونا، ممکن است فرایند احیای اقتصادی را متاثر کند.

هاردی پیش بینی کرد تقاضا برای سوخت جت احیای کندتری نسبت به سایر فرآورده های نفتی داشته باشد. تقاضا تا سرانجام سال همچنان حدود 1.5 میلیون بشکه در روز پایین سطح پیش از پاندمی خواهد بود. اما کاهش مصرف سوخت هواپیمایی با افزایش 1.5 میلیون بشکه در روز سایر فرآورده های نفتی مانند پتروشیمی که در فراوری پلاستیک استفاده می گردد، جبران خواهد شد.

بازرگانان و فراوریکنندگان نفت یک سال پیش که اعمال قرنطینه از سوی دولت های دنیا، باعث فلج شدن تقاضا شد، به پر کردن مخازن نفت در خشکی و دریا پرداختند. قیمت نفت آمریکا در نتیجه عرضه فزاینده که جایی برای نگهداری آن وجود نداشت به پایین صفر سقوط کرد. هفته جاری بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت حدود 64 دلار در هر بشکه بود.

بازرگانان انرژی سال گذشته پس از این که به ذخیره نفت ارزان در مخازن یا کشتیهایی که مالک آن بودند یا اجاره نموده بودند پرداختند و آنها را در معاملات آینده به قیمت های بالاتر فروختند، سود عظیمی کسب کردند. به گفته منابع مطلع، گروه ویتول در سال 2020 حدود سه میلیارد دلار سود کرد که بهترین نتایج اقتصادی در تاریخ این شرکت بود اما این شرکت سهامی خاص درآمدهای سالانه خود را فاش نمی کند.

مدیرعامل ویتول گفت: بیش از نیم میلیارد بشکه نفت مازاد که در واکنش به فروپاشی بازار در سال 2020 شکل گرفته بود، حذف شده است. کاهش مازاد ذخایر تا سرانجام سه ماهه سوم سال جاری حتی با وجود برنامه ریزی افزایش فراوری از سوی اوپک، تا حدود زیادی کامل خواهد شد. حدود دو میلیون بشکه نفت در روز در حال حاضر از ذخایر برداشت شده و این فرایند در ماههای ژوئن، ژوییه و اوت ادامه خواهد داشت.

پس از فروپاشی تقاضا در سال گذشته، تقاضا برای نفت با بهبود اقتصاد های آسیایی، اخبار مثبت از واکسن کرونا و برطرف قرنطینه ها در برخی از کشورها بهبود قابل ملاحظه ای پیدا نموده است و بهای نفت برنت از ابتدای سال جاری تا به امروز حدود 30 درصد رشد داشته که تحت تاثیر انتظارات سرمایه گذاران برای بهبود مصرف و کاهش سطح ذخایر با بازگشایی اقتصادها بوده است.

هاردی گفت: اوپک و متحدانش حتی با وجود عرضه 1.5 میلیون بشکه در روز نفت تحریمی ایران باید فراوریشان را برای تامین تقاضای فزاینده افزایش دهند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اوپک پلاس تصمیم گرفته است از هشت میلیون بشکه در روز محدودیت عرضه فعلی بیش از دو میلیون بشکه در روز را احیا کند. این افزایش فراوری به صورت تدریجی در مدت سه ماه تا سرانجام ژوییه انجام خواهد گرفت. این گروه سرگرم مذاکره برای لغو نشست وزیران در هفته آینده است که نشان می دهد به برنامه خود برای احیای تدریجی فراوری پایبند مانده است.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 55935

به "نفت 75 دلار خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفت 75 دلار خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید