نگهداری 750 نسخه خطی با موضوع امام عصر(عج) در کتابخانه آستان قدس

به گزارش مجله کامپیوتر، به گزارش خبرنگاران در خراسان رضوی و به نقل از آستان قدس رضوی، مسئول امور ارزشیابی نسخ خطی سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، با بیان این مطلب گفت: از میان این آثار بعضی به طور اختصاصی و بعضی فصولی از آنها به حضرت صاحب الامر (عج) اختصاص یافته است.

نگهداری 750 نسخه خطی با موضوع امام عصر(عج) در کتابخانه آستان قدس

سیدمحمدرضا فاضل هاشمی از نسخه خطی غیبت نعمانی به عنوان قدیمی ترین اثر خطی با موضوع مهدویت در این مجموعه نام برد و توضیح داد: این اثر در قرن چهارم قمری توسط محمدبن ابراهیم نعمانی تألیف شده است.

وی تاریخ کتابت این نسخه را 557 قمری ذکر کرد و گفت: این نسخه به خط نسخ 15سطری در 189 برگ کتابت شده و از جهت نسخه شناسی فوق العاده نفیس ارزیابی می گردد.

مسئول امور ارزشیابی نسخ خطی سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی اضافه نمود: این نسخه کم نقطه، قدیمی و دارای چندین دستخط تملک در هشت برگ اول کتاب است در گنجینه نسخ خطی کتابخانه آستان قدس رضوی ثبت شده است.

فاضل هاشمی همچنین مطالب السئول فی مناقب آل الرسول کتابت شده به سال 725 قمری که به توصیف ائمه هدی از امام علی(ع) تا حضرت مهدی(عج) پرداخته است را یکی دیگر از آثار ارزشمند این مجموعه مطرح کرد که در قرن هفتم توسط محمدبن طلحه نصیبی تألیف شده و محمدبن نصرالله در سال 725 قمری آن را کتابت نموده است.

آثار سید بن طاووس در منقبت امام عصر(عج)

این نسخه شناس در ادامه، به وجود نسخ متعدد از اثر کلامی حدیثی ابن طاووس به نام الطرائف فی معرفه مذاهب الطوائف در این مرکز اشاره و توضیح داد: این اثر به فارسی ترجمه شده و یکی از قدیمی ترین نسخ آن به تاریخ کتابت 910 قمری است

هاشمی، نسخه ای دیگر از این اثر ارزشمند را کتابت شده به سال 976 قمری مطرح کرد که در سال 1145 قمری به دست نادرشاه افشار وقف کتابخانۀ حضرت شده است.

وی در ادامه از مُهَجُ الدّعَوات و مَنهَجُ العبادات دیگر اثر ارزشمند سیدبن طاووس یاد کرد و اضافه نمود: این نسخه در سال 948 قمری توسط علی حکاک استرآبادی کتابت شده و نقل ادعیه و حرزها را از پیامبر اکرم(ص) آغاز و به امام زمان(عج) ختم نموده است که ترجمه این اثر را آقاجمال خوانساری از علمای قرن 12 به فارسی ترجمه نموده و نسخه آستان قدس از این ترجمه نیز توسط محمدقلی کمره ای به سال 992 کتابت شده است.

آثار علامه مجلسی در بیان احادیث امامت مهدی موعود

فاضل هاشمی به رساله رجعت علامه محمدباقر مجلسی که در آن، دوازده حدیث درباره امامت و ظهور حضرت قائم (عج) به نام شاه سلیمان صفوی نگاشته شده، اشاره نمود و گفت: از این اثر 15 نسخه خطی و چاپ سنگی نفیس موجود است که نسخۀ کتابت محمدابراهیم مرودشتی در سال 1239 قمری به خط نستعلیق 21سطری از آن جمله است.

وی گفت: همچنینسرمایه ایمان عبدالرزاق لاهیجی به کتابت سال 1115 قمری، جلاءالعیون محمدباقر مجلسی به کتابت 1225 قمری و تریاق فاروق تألیف و کتابت محمدحسین بن محمدعلی شهرستانی درسال 1301 قمری از دیگر نفایس خطی این مرکز در موضوع حضرت ولی عصر(عج) است.

فاضل هاشمی در ادامه، به اثری با عنوان حجج الرضویه با موضوع ظهور حضرت مهدی(عج)، سن حضرت، غیبت کبری، نشانه های ظهور حضرت و قیام حضرت عیسی(ع) در آخرالزمان، مکان ظهور و قیام حضرت ولی عصر(عج) اشاره نمود و گفت: نسخه آستان قدس به خط نستعلیق تحریری 19سطری بر کاغذ مشقی به قلم محمد عصار در سال 1341 تألیف، کتابت و وقف آستان مقدس حضرت رضا(ع) شده است.

این کارشناس نسخ خطی اضافه نمود: نسخه ای با عنوان حجه الدامغه به قلم هاشم بن مرتضی حسینی لاهیجی که در سال 1310 تألیف شده و در همان سال به دست محمدبن محمدباقر طباطبایی جندقی کتابت شده از دیگر نفایس موجود است که موضوع آن، نشانه های ظهور، احادیث درباره امام زمان(عج) و حالات آن بزرگوار، ولادت، اثبات امکان وقوع غیبت و طول عمر حضرت و ... است.

فاضل هاشمی اضافه نمود: کشف الغمه فی معرفه الائمه کتابت شده به تاریخ 784 قمری، عقد الدرر فی اخبار المنتظر کتابت شده به تاریخ 953 قمری، البرهان فی علامات المهدی آخرالزمان کتابت شده در قرن 12قمری، نسخه ارزشمند از شهاب الثاقب تألیف فیض کاشانی در 1057 قمری و کتابت 1100 قمری و حدود 30 نسخه خطی و چاپ سنگی از کتاب علائم ظهور به کتابت قرن چهاردهم از دیگر نسخ ارزشمند این مجموعه است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 55169

به "نگهداری 750 نسخه خطی با موضوع امام عصر(عج) در کتابخانه آستان قدس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگهداری 750 نسخه خطی با موضوع امام عصر(عج) در کتابخانه آستان قدس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید