هدف گذاری به روش اسمارت (S.M.A.R.T) چیست؟

به گزارش مجله کامپیوتر، هدف گذاری به روش اسمارت دارای اصول و روش هایی مانند قابلیت اندازه گیری و زمان بندی است که در صورت رعایت آنها، دستیابی به اهداف امکانپذیرتر می گردد. در این مقاله به بیان ویژگی های هدف گذاری اسمارت یا هوشمند پرداخته ایم.

هدف گذاری به روش اسمارت (S.M.A.R.T) چیست؟

خبرنگاران | سرویس روانشناسی - می توان گفت که تمام زندگی و کوشش آدمی در راستای هدف گذاری و دستیابی به اهداف است. اهداف در همه ابعاد و جنبه های زندگی وجود دارند؛ در نحوه عملکردتان در روابط، دستیابی به پیشرفت شغلی، استفاده از اوقات فراغت و .... همه چیز به اولویت ها و آنچه که می خواهید در هر جنبه از زندگی به آن دست پیدا کنید بستگی دارد.

بدون هدف و هدف گذاری، زندگی تبدیل به یک سری اتفاق نامعین می گردد. شما تبدیل به بازیچه یک سری تصادفات می شوید. دستاورد هایی مثل فرستادن انسان به کره ماه، اختراع iPod و ... همه نتیجه هدف گذاری هاییست که زمانی تنظیم شده بودند؛ چشم اندازی برنامه ریزی و محقق شده.

برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف باید به گونه ای انجام گردد که به شما انگیزه حرکت بدهد. شما باید بتوانید با چالش های پیش رو در جهت رسیدن به اهداف روبرو شوید. اما چگونه؟ چگونه باید برنامه ریزی کنیم تا اهدافمان واقع گرایانه باشند و درنهایت به آن ها دست پیدا کنیم؟

هدف گذاری به روش هوشمند یا S.M.A.R.T شیوه ای است که به شما در این جهت یاری می نماید. با ما همراه باشید...

هدف گذاری به روش اسمارت چیست؟

هدف گذاری به روش اسمارت مدلی است که براساس آن دستیابی به اهداف محتمل تر می گردد. در این مدل اهداف باید به گونه ای تنظیم شوند که ویژگی های زیر را داشته باشند:

  • Specific (معین): هدف گذاری به روش اسمارت باید کاملا معین باشد. هدف شما باید به گونه ای تنظیم گردد که دقیقا بدانید چه زمانی، در چه مکانی، چه کسی به چه چیزی دست پیدا می نماید؟ برای مثال اگر می خواهید در عرض شش ماه وزن کم کنید، نباید بگویید می خواهم لاغر شوم!. باید دقیقا معین کنید در طول شش ماه چند کیلو می خواهید وزن کم کنید؟
  • Measurable (قابل اندازه گیری): هدفتان چه معیناتی دارید؟ زمانی که موعد رسیدن به هدف فرارسید، چگونه عملکردتان را ارزیابی خواهید کرد؟ اگر در یک مسابقه پس از ساعت ها کوشش، نتیجه رقابت محاسبه نگردد! آیا دیگر کسی در چنین رقابتی شرکت خواهد نمود؟ آیا اصلا جذابیتی دارد؟

    شما باید معیاری برای اندازه گیری و سنجش دستیابی به اهدافتان معین کنید. برای مثال برای هدف لاغر شدن، باید معین کنید که هر روز چه کاری باید در راستای کاهش وزن انجام دهید؟ چند کیلو در هر ماه باید کم کنید؟ آیا باید ورزشی را دنبال کنید یا فقط رژیم غذایی بگیرید؟

  • Achievable (قابل دستیابی): هدف گذاری به روش اسمارت باید منطقی باشد. اهدافتان را به گونه ای معین کنید که اگر برای کسی آن ها را بازگو کردید به شما نخندد. شما مسلما قادر نخواهید بود در طول شش ماه 50 کیلو وزن کم کنید! هیچ کس نمی تواند. اگر اهداف غیرمنطقی داشته باشید، در انتها راه، از آنجا که به آن ها دست پیدا نمی کنید ناامید و بی انگیزه خواهید شد؛ بنابراین دقت کنید که خود را دلسرد نکنید.
  • Realistic (واقع بینانه): سعی کنید واقعیت را ببینید. بله کم کردن 20 کیلو وزن در شش ماه امکان پذیر است، اما آیا شما هم می توانید این کار را انجام دهید؟ آیا شما هم وقت دارید هر روز 2 ساعت ورزش کنید؟ اگر نه، می توانید مدت زمان هدف گذاری را طولانی تر کنید. رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود. در هدف گذاری به روش اسمارت نباید خودتان را خسته و ناامید کنید.
  • Timeline (زمان بندی): حتما برای رسیدن به اهدافتان مهلت معینی معین کنید. اگر در طول سه سال 20 کیلو وزن کم کنید، هنر ننموده اید! با معین کردن نقطه انتها برای برنامه هایتان، می توانید موفقیت های خود را ببینید و آن ها را جشن بگیرید. همچنین با معین زمان بندی، انگیزه شما برای دنبال کردن جهت هدف گذاری بیشتر خواهد بود.

بیشتر بدانید: مدیریت زمان چیست؟ (نکات مهم در مدیریت زمان)

سخن آخر

هدف گذاری به روش اسمارت، در همه کار ها و فعالیت های شما موثر است. اگر مدیر یک مجموعه هستید، اگر سرپرست خانوار هستید، اگر مربی ورزشی هستید، اگر کنکور داشته یا قصد ادامه تحصیل دارید، اگر می خواهید وزن کم کنید، اگر اهدف و آرزوهای اقتصادی دارید و ... می توانید از این اصول برای هدف گذاری یاری بگیرید. پس کاغذ و قلمتان را بردارید و با یک برنامه ریزی اساسی آغاز کنید. به یاد داشته باشید جهت رسیدن به اهداف جهتی چالش برانگیز است که قبل از حرکت به سوی این اهداف باید این چالش ها را پیش بینی کنید و بپذیرید.

آیا شما تا به حال از این اصول برای هدف گذاری استفاده نموده اید؟ آیا روش خاص دیگری برای هدف گذاری دارید؟ اگر تجربه، سوال یا پیشنهادی در یان زمینه دارید آن را به وسیله بخش ارسال نظر با ما و سایر کاربران خبرنگاران در میان بگذارید.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: setare.com
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 50957

به "هدف گذاری به روش اسمارت (S.M.A.R.T) چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدف گذاری به روش اسمارت (S.M.A.R.T) چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید