هر 1 ساعت بی تحرکی در نوجوانی، احتمالِ افسردگی را تا 10 درصد افزایش می دهد

به گزارش مجله کامپیوتر، این تحقیق نشان داد هر 60 دقیقه فعالیتِ سبک مانند راه رفتن یا انجامِ کار های خانه در طی روز می تواند نشانه های افسردگی را در سن 18 سالگی به اندازه 10 درصد کاهش دهد.

هر 1 ساعت بی تحرکی در نوجوانی، احتمالِ افسردگی را تا 10 درصد افزایش می دهد

نتایج یک تحقیق نشان می دهد: بچه هایی که ساعت ها در روز بی تحرک و در شرایطِ نشسته به سر می برند، احتمال بیشتری دارد که تا سن 18 سالگی دچار افسردگی شوند.

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیلی میل، محققان سطحِ فعالیتِ 4200 نوجوان را در سنین بین 12 تا 16 پیگیری کردند؛ و بعد شرایطِ سلامتِ روانی آن ها را در دورانِ بزرگسالی بررسی کردند.

نتایج پژوهش آن ها نشان داد، به ازای هر 1 ساعتی که این افراد در دورانِ کودکی روی کاناپه سپری کرده بودند، نشانه های افسردگی در سن 18 سالگی تا 10 درصد افزایش یافته بود.

افرادی که به طور مرتب ساعاتِ طولانی روی کاناپه سپری کرده بودند، احتمالِ ابتلای خود به افسردگی در سن 18 سالگی را تا 28.2 درصد بالا برده بودند.

چرا بچه ها چاق می شوند؟

چاقی بچه ها را جدی بگیریم

کم خوابی و بی تحرکی مضرتر از استفاده از رسانه های اجتماعی

تصاویر ام آر آی تأثیر صفحات نمایش را بر رشدنیافتگی مغز بچه ها نشان می دهد

تأثیر شگرف صحبت با خود در نمره ریاضی

حتی فعالیت های بسیار سبک مانند انجام برخی از کار های منزل این فرایند را معکوس کرده بود.

نویسنده اصلی این پژوهش آرون کاندولا، از کالج یونیورسیتیِ لندن، گفت: یافته های ما نشان می دهد نوجوانانی که بیشترِ ساعاتِ روز غیرفعال هستند، بیشتر از همتایان خود احتمال دارد تا سن 18 سالگی دچار افسردگی شوند.

ما در این پژوهش دریافتیم که برای بهره مندی از شرایطِ روانیِ سالم لازم نیست که افراد دست به فعالیت های شدید بزنند، بلکه هر میزان از فعالیتِ بدنی که بتواند مدت زمان نشستن و بی تحرکی را در آن ها کاهش دهد، به نفع آن هاست.

ما باید افراد در تمامی سنین را تشویق کنیم تحرک بیشتری داشته باشند و کمتر بنشینند، زیرا این کار هم برای سلامت فیزیکی و هم سلامت ذهنی مفید است.

تیم تحقیقاتی از اطلاعاتِ 4257 نوجوان استفاده کرده و نتایج پژوهش خود را در نشریه روان کاوی لنست به چاپ رسانده است.

بچه ها از زمانِ تولد در این پژوهش شرکت داشتند. این پژوهش بخشی از یک پژوهش بزرگتر است که توسط دانشگاه بچه هاِ بریستول در دهه 90 اجرا شده بود.

برای آنکه میزانِ تحرکِ بچه ها سنجیده شود، از دستگاهِ ارتعاش سنج استفاده شد. این دستگاه حداقل به مدتِ 3 روز و 10 ساعت در روز به بچه هاِ بین سنینِ 12، 14 و 16 سال نصب بود.

ارتعاش سنج مشخص می کرد که آیا بچه ها مشغولِ انجامِ فعالیت های سبک شامل راه رفتن و انجام سرگرمی هایی مانند نواختنِ موسیقی هستند یا فعالیت های بدنی متعادل مانند دویدن و دوچرخه سواری انجام می دهد یا فقط نشسته اند و بی تحرک هستند.

استفاده از ارتعاش سنج دقتِ داده ها را در قیاس با مطالعاتِ پیش از آن که فقط به خودگزارشگری متکی بود، افزایش می داد.

برای ارزیابی افسردگی نیز از پرسشنامه های استاندارد استفاده شد. از مشارکت کنندگان درباره نشانه های افسردگی مانند خلقِ پایین، از دست دادنِ لذت و تمرکز ِ. پایین پرسیده شد.

بین سنین 12 تا 16 سال، میزانِ فعالیتِ بدنی به طور کل در تمامی گروه ها کاهش نشان داد. انجامِ فعالیتِ سبک در این سنین از میانگینِ 5 ساعت به 26 دقیقه و از میانگینِ 4 ساعت به 5 دقیقه کاهش یافت.

همچنین رفتارهایِ بی تحرک از میانگینِ 7 ساعت و 10 دقیقه به 8 ساعت و 43 دقیقه افزایش یافت.

محققان دریافتند که هر 1 ساعتی که نوجوانان در سنین 12، 14 و 16 سالگی، رفتار های فاقد تحرک داشتند، امکانِ ابتلا به افسردگی تا سن 18 سالگی در آن ها به ترتیب 11.5 درصد، 8 درصد و 10.5 درصد افزایش یافته بود.

آن هایی که در هر سه گروه به طور مرتب و در ساعاتِ طولانی تر زندگیِ فاقدِ تحرک داشتند تا 28.2 درصد امتیازِ ابتلا به افسردگی تا سن 18 سالگی را در خود افزایش داده بودند.

این تحقیق نشان داد هر 60 دقیقه فعالیتِ سبک مانند راه رفتن یا انجامِ کار های خانه در طی روز می تواند نشانه های افسردگی را در سن 18 سالگی به اندازه 10 درصد کاهش دهد.

محققان عواملِ مداخله کننده مانند شرایطِ اجتماعی-اقتصادی، تاریخچه سلامتِ روانی در والدین و طولِ مدتی که ارتعاش سنج به بچه ها متصل بود را کنترل کردند.

دکتر جوزه هِیِس، از دانشگاه یو سی ال، یکی از نویسندگان ارشد این پژوهش گفت: بسیاری از برنامه ها به ارتقاِ ورزش در جوانان می پردازند، اما یافته های ما نشان می دهد که حتی فعالیتِ سبک هم می تواند نتیجه بخش باشد و باید به آن توجه کرد.

پژوهشگران بر ضرورت گنجاندنِ فعالیت های سبکِ روزانه در مدارس تأکید کردند.

منبع: The DailyMail

ترجمه: سایت خبرنگاران

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرادید
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 21758

به "هر 1 ساعت بی تحرکی در نوجوانی، احتمالِ افسردگی را تا 10 درصد افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر 1 ساعت بی تحرکی در نوجوانی، احتمالِ افسردگی را تا 10 درصد افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید