همه آن چیز که لازم است راجب اوراق گام بدانید

به گزارش مجله کامپیوتر، بانک مرکزی برای بالا بردن سطح تولید ملی طرح گواهی اعتبار مولد یا گام را با هدف رفع موانع پولی رونق تولید، هدایت منابع مالی به سمت تولید داخلی و تأمین نیاز های واحد تولید ارائه داد.

همه آن چیز که لازم است راجب اوراق گام بدانید

گروه مالی خبرگزاری خبرنگاران -محمد صادق پور: بانک مرکزی برای بالا بردن سطح تولید ملی طرح گواهی اعتبار مولد یا گام را با هدف رفع موانع پولی رونق تولید، هدایت منابع مالی به سمت تولید داخلی و تأمین نیاز های واحد تولید ارائه داد.

طرح گام و جزئیات آن

کشور در چند سال اخیر با دو مشکل مهم پولی برخوردار بود که این مشکل ها باعث شده بود که سطح تولید کشور کاهش بیابد.

مشکل اول، افزایش قابل توجه قیمت نهادهای تولیدی است که بیشتر شدن نیاز واحد تولید به سرمایه، برای حفظ سطح قبلی تولید خود را در پی داشت، مشکل دوم اینکه ظرفیت محدود بانک مرکزی برای حمایت از واحد های تولید بود. بانک مرکزی برای حل این دوتا مشکل طرح گام را ارائه کرد.

طرح گام سازوکاری ایجاد می نماید تا واحدهای تولیدی به جای اخذ تسهیلات از بانک ها برای تامین سرمایه درگردش، بر ضمانت و اعتبار بانک ها تکیه کنند و با استفاده از اوراق گام منتشره از سوی بانک ها، نسبت به تامین مالی خود اقدام کنند. این سازوکار شامل چهار مرحله اصلی است: در مرحله اول واحد تولیدی خریدار نهاده به عنوان واحد تولیدی متعهد از بانک عامل تقاضا می نماید تا نسبت به اعتبارسنجی و مشخص مقدار اعتبار خود جهت صدور اوراق گام توسط بانک عامل، با توجه به وثایق و مدارک مورد نظر اقدام نماید. در مرحله دوم واحد تولیدی متعهد (خریدار نهاده)، واحد یا واحدهای تولیدی متقاضی (فروشنده نهاده) را جهت استفاده از اوراق گام به بانک عامل معرفی می نماید. در مرحله سوم واحد تولیدی متقاضی از بانک درخواست می نماید تا در مقابل دریافت اسناد مطالبات (که نشان دهنده طلب قطعی وی از واحد تولیدی متعهد است)، نسبت به صدور اوراق گام و واگذاری آن به وی اقدام نماید. و در نهایت در مرحله چهارم بانک عامل بر اساس اعتبار تاییدشده واحد تولیدی متعهد جهت صدور اوراق گام توسط خود و درخواست واحد تولیدی متقاضی، نسبت به صدور اوراق گام با سررسید مربوطه (بر اساس اسناد مطالبات) اقدام می نماید و اوراق گام صادره را در ازای دریافت اسناد مطالبات به واحد تولیدی متقاضی منتقل می نماید.

به این ترتیب و با انتقال اوراق گام به واحد تولیدی متقاضی، تسویه مالی واحد تولیدی متعهد (خریدار نهاده) با واحد تولیدی متقاضی (فروشنده نهاده) جهت خرید نهاده اجرا شده که به منزله تامین مالی واحد تولیدی متعهد و تامین مالی اولین حلقه از زنجیره تولید خواهد بود.

نظر حجت السلام مجید رضایی درباره گام

حجت السلام و المسلمین مجید رضایی عضو شورای فقهی بانک مرکزی در گفت و گو با رسانه ها این اوراق را چنین تشریح کرد:

برای اینکه کامل متوجه این اوراق بشویم بنده با یک مثال شروع می کنم،

شما فکر کنید یک شرکت به عنوان تولید کننده خودرو از بنگاه دیگری قطعاتی به ارزش 100 میلیارد تومان خریداری می نماید و در عوض چک به مدت 6 ماه به او می دهد.

بنگاه دوم این چک را به بانک می برد و در ازای آن اگر بانک بنگاه اول را تأیید کند اوراق گام می دهد و آن چک را به عنوان ضامنت پیش خود نگه می دارد بلوکه می نماید.

بنگاه دوم با در دست داشتن اوراق می تواند صبر کند تا زمان سررسید اوراق برسد و پول خود را از بانک تحویل بگیرد یا چون اوراق به صورت خورد است می تواند آن را به بنگاه های دیگر بدهد و با آن معامله کند.

در صورت نیاز به سرمایه آن را در بازار سرمایه به صورت تنزیلی فروخته و پول دسترسی پیدا می نماید.

یکی از مزیت های این اوراق این است که ممکن است با یک میلیارد تومن که به صورت اوراق درامده است 20 میلیارد تومن معامله انجام بشود که این بسیار عالی است.

شما فرض کنید برای ساخت خودرو 10 بنگاه وجود دارد که باید باهمدیگر معامله انجام بدهند، با دریافت اوراق آنها به راحتی می توانند با یکدیگر معامله انجام بدهند و تنها بانک با یکی از آنها طرف حساب است.

البته بانک ها هم هر بنگاهی را تضمین نمی نماید اول باید آن بنگاه را برسی کنند مثل کیفیت محصولاتشان، میزان فروششان و ... سپس بعد از تایید شدن بانک آن بنگاه را تضمین می نماید.

اگر بنگاه اول به تعهدات خود عمل نکند بانک می تواند از راه هایی قانونی با آن بنگاه برخورد نماید ولی در مجموع در این معاملات تنها بانک است که ممکن است ضرر کند.

جزئیات نرخ رشد مالی از نگاه مرکز آمار/ نرخ رشد سال 98 منفی 0/6 درصد شد

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 40880

به "همه آن چیز که لازم است راجب اوراق گام بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه آن چیز که لازم است راجب اوراق گام بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید