وزارت ارتباطات به هوشمندسازی شهری می پیوندد

به گزارش مجله کامپیوتر، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز گذشته در سومین همایش و نمایشگاه تهران هوشمند که در مرکز همایش های بین المللی برج میلاد برگزار گردید، ضمن بیان اینکه وزارت ارتباطات با پست پلاس به هوشمند سازی شهر تهران می پیوندد از یک سورپرایز ویژه اطلاع داد و گفت: این سورپرایز را روز پنجشنبه در شبکه های اجتماعی اطلاع رسانی می کنم. منتظر باشید.

وزارت ارتباطات به هوشمندسازی شهری می پیوندد

تغییر ساختارهای قدیمی با فناوری

وزیر ارتباطات در این همایش با بیان اینکه فناوری ضمن اینکه ساختارهای کهنه را متحول، بلکه می تواند آنها را پیشرو کند، گفت: یکی از تغییر ساختارهای کهنه و قدیمی در وزارت ارتباطات پست است که ما توانستیم ساختار قدیمی پست را متحول کنیم به طوری که اکنون پست پلاس را راه اندازی نموده ایم که شنبه هفته آینده رونمایی خواهد شد که با این اقدام به پروسه هوشمند سازی شهری خواهیم پیوست.

جهرمی اضافه کرد: تا پایان سال نیز 200 موتور برقی به ناوگان پست اضافه می گردد و قرار است 50 دوچرخه و خودروی برقی نیز به آن اضافه گردد. برای این اقدام خواهان خرید 10 خودروی برقی از شرکت دانش بنیان داخلی شدیم که به دلیل مسائل صدور مجوز پلاک، این شرکت هنوز آمادگی ارائه این تعداد خودرو را به ما ندارد.

وزیر ارتباطات در ادامه با بیان اینکه ما شعار ندادیم بلکه عمل کردیم، گفت: اکنون مدیریت شهرهوشمند از لایه زیرساخت گذشته و به مشارکت بین دستگاهی رسیده است و باید روی این مسأله تمرکز کنیم. هر دستگاهی در این فرایند دارای مسئولیت هایی است. سال جاری سالی است که بعد از آماده شدن زیرساخت های شهری که یک کار بزرگ و خوبی بود، باید روی تعاملات بین دستگاهی متمرکز شویم تا خدمات ارائه دهند از این رو شورای شهر باید در این زمینه مشوق هایی را در نظر بگیرد تا کارها به خوبی پیش برود.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته نیز تفاهمنامه ای را با شهرداری تهران امضا کردیم تا با هوشمندسازی شهری، تهران را به یک شهر پاک، ایمن و سالم تبدیل کنیم، گفت: در این مدت هم اتفاقات خوبی رقم خورد به طوری که این تفاهمنامه جزو فعالترین تفاهمنامه هایی است که ما سال گذشته با شهرداری امضا کردیم. ثمره این تفاهمنامه نیز این است که اگر روزی فردی با آتش نشانی تماس بگیرد و به دلیل شرایط اضطرار نتواند به درستی آدرس را بگوید به وسیله API های دولت الکترونیک محدوده تقریبی آدرس را ارائه می نماید و این اقدام موجب می گردد تا به میزان قابل توجهی زمان خدمت رسانی به مردم کاهش یابد.

آذری جهرمی اضافه کرد: به همین دلیل با داده هایی هم که جمع آوری می گردد، می توان مدل حرکتی شهر را استخراج کرد که از چه جاهایی حرکت شروع می گردد و پایان پیدا می نماید. از سوی دیگر ما مسیریاب های نشان و بلد را داریم که با استفاده از توسعه فناوری خود، داده های قوی تر از شهرداری در اختیار دارند ولی ما باید یاد بگیریم که چگونه اطلاعات را از آنها دریافت کنیم.

وزیر ارتباطات در ادامه گفت: امروز سازمان رگولاتوری وزارت ارتباطات برای پایش کیفیت ارتباطات از استارتاپ های بخش خصوصی اطلاعات دریافت نموده و از آنها یاری می گیرد چون بزرگی ما به صندلیمان نیست به نوع کار و خدمتی است که می توانیم انجام دهیم. ما به عنوان وزارت ارتباطات در صندلی حاکمیت و سیاستگذار اگر به یک خدمتی احتیاج داریم می توانیم به سراغ بخش خصوصی برویم. امروز فضای استارتاپی کشور به جایی رسیده که اشراف و تخصص و تحلیل های آماری آنها از بخش های حاکمیتی و دولتی قوی تر است و باید نگرش خود را تغییر دهیم تا بتوانیم از ظرفیت بسیار بالایی که آنها ایجاد نموده اند، استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه شهرداری تهران به دولت الکترونیک متصل شده، اضافه کرد: شهرداری تهران یکی از دستگاه های فعال بوده و به وسیله API ها در حال پیش بردن کارها است و امیدواریم با همتی که دارند به بزودی قبوض کاغذی را حذف نمایند هرچند در بعضی خدمات این رخ داده اما باید بیشتر پیگیری نمایند.

آذری جهرمی گفت: شهرداری تهران هدفگذاری دیگری که انجام داده این است که می خواهد درخواست شهروندان از شهرداری را در کمتر از یک روز پاسخ دهد و این اتفاق جز با فناوری اطلاعات ممکن نیست و می توان از آن برای تکریم شهروندان، از هوشمند سازی شهر استفاده کرد.

شهر هوشمند؛ سیستم عامل جدید

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری نیز در این همایش با بیان اینکه خوشحالم که شهرداری تهران حرکت جدی را برای داشتن شهری هوشمند شروع نموده، گفت: شهر هوشمند یک سیستم عامل جدیدی است که روی سخت افزار تهران باید قرار بگیرد و ماهیت و کاربری این شهر را تغییر دهد.

ستاری با بیان اینکه نرم افزار جدیدی هم که باید روی سخت افزار قرار بگیرد باید بر اساس زیست بوم و فرهنگ خودمان باشد، اضافه کرد: این نرم افزار به شهرداری این قدرت را می دهد که صاحب شهر گردد، در حالی که امروز شهرداری صاحب شهر نیست.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اضافه کرد: با زیرساختی که در مدیریت شهری ایجاد کردیم، پتانسیل زیادی وجود دارد بنابراین دیگر نمی توان با جوانان در افتاد از این رو با فناوری نه تنها در آینده اشتغال افزایش خواهد یافت بلکه کسب و کارهای سنتی نیز چاره ای جز خرید استارتاپ ها ندارند.

ستاری در ادامه با بیان اینکه شهرها در آینده دنیا نقش فوق العاده ای در بحث آموزش دارند، گفت: در آینده آموزش تا لحظه مرگ ادامه دارد و پلتفرم های این آموزش ها شهرها خواهند بود بنابراین دانشگاه ها باید بدانند که با این فرمان و شرایط نمی توانند به سوی آینده حرکت نمایند و این نوع آموزش محکوم به شکست است بنابراین باید در این محیط که همانا استفاده از نوآوری شهری است، تغییر ایجاد نمایند.

ستاری همچنین تأکید کرد که امروز شهرداری ها می توانند به جای کسب درآمد از فروش املاک و تراکم، از محل شهر هوشمند که درآمد بی نهایتی است، استفاده نمایند.

ژست مدیریت هوشمند شهری

رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز در این همایش گفت: مدیریت هوشمند، موضوعی است که امروزه در افزایش اثربخشی و کارآمدی بسیار مطرح است. استفاده از بیگ دیتا و داده های انبوه نیز برای کاهش هزینه و افزایش راندمان، امری متداول است البته نباید هوشمندی و مدیریت هوشمند تبدیل به ویترین و یک ژست گردد و ما نباید از همان روش های ناکارآمد و توأم با خطای گذشته تحت عنوان مدیریت هوشمند استفاده کنیم.

محسن هاشمی اضافه کرد: اساس مدیریت هوشمند، داده و انبوه اطلاعات است، چرا که در بخش پردازش هم دنیا پیشرفت های فوق العاده ای در نرم افزارنویسی و تحلیل داده داشته و هم ما در کشور در حوزه برنامه نویسی توانمندی های به روز و خوبی داریم، اما یک نرم افزار و سیستم تحلیل هرچقدر توانمند باشد، زمانی که از داده نادرست استفاده کند، نتیجه و مدل نادرست ارائه می نماید.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه اگر جمع آوری داده با مشکل روبرو گردد نتیجه دلخواه حتی در صورت داشتن نرم افزار خوب هم میسر نخواهد شد، گفت: یک داده توأم با صحت، روزآمدی و دقت در اختیار ما نیست به همین خاطر در تاریکی تصمیم می گیریم.

وی اضافه کرد: به عنوان نتیجه گیری باید بگویم که مدیریت هوشمند شهر، بیش از تبلیغات و ژست، احتیاج به صحت، دقت و روزآمدی داده ها در کنار سهولت، سرعت، انسجام و کارآمدی نرم افزارها دارد، تا شهروندان و مدیران بتوانند از آن استفاده مؤثر نمایند.

افزایش 5 برابری کاربران اپلیکیشن تهران من

در این همایش محمد فرجود مدیرعامل فاوای شهرداری تهران نیز ضمن مروری بر اقدام هایی که از یک سال گذشته از سوی شهرداری تهران اجرا شده درباره طرح هایی که در راستای تهران هوشمند اجرا شده صحبت کرد.

فرجود با بیان اینکه با راه اندازی API ها بیش از 30 میلیارد تومان تراکنش برای استارتاپ ها ایجاد شده، گفت: همچنین تعداد کاربران اپلیکیشن تهران من 5 برابر بیشتر شده یعنی از 5 هزار کاربر در گذشته به 2.5 میلیون کاربر رسیده است.

فرجود در ادامه گفت: 36 هزار پرونده الکترونیکی عوارض خودرو و 2 میلیون و 400 هزار درخواست شهروندی پاسخ داده شده. از سوی دیگر سامانه جامع معاملات برای تعاملات با دیگر ارگان ها، سامانه مدیریت نام گذاری اماکن و معابر با یاری شورای شهر و توسعه سامانه 137 انجام شد.

وی اضافه کرد: اکنون فاز اول هوشمند سازی اجرا شده و یک کارتابل در حوزه شهری در اختیار کاربران است که در این یک سال به 16 هزار استعلام الکترونیک پاسخ داده شده است، همچنین سامانه هوشمند پارک حاشیه ای در 12 هزار متر فضا وارد فاز اجرایی می گردد. در حوزه دوچرخه و دوچرخه سواران حمل و نقل مبتنی بر دوچرخه اقدامات به فاز اجرایی وارد شده است. استفاده از نقشه الکترونیک در شهر تهران بسیار افزایش یافته و همچنین سامانه تهران بلیت که رونمایی گردد، تمامی بلیت های اماکن تفریحی تجمیع می گردد. لازم به ذکر است در این همایش از پروژه های یادشده نیز رونمایی شد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا، مکزیک و کوبا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 18764

به "وزارت ارتباطات به هوشمندسازی شهری می پیوندد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت ارتباطات به هوشمندسازی شهری می پیوندد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید