شرایط سفر در استان های قرمز کشور

به گزارش مجله کامپیوتر، ایسنا/ این خبر پیرامون شرایط سفر در استان های قرمز کشور در این روزها نگارش شده است.

شرایط سفر در استان های قرمز کشور

داستان چیست؟

26 استان در شرایط قرمز و هشدار قرار گرفته اند، با این حال توصیه و هشدار برای پرهیز از سفر غیرضروری، جدی ترین اقدامی بوده که تا به امروز اجرا شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت بعد از آنکه از خستگی کادر درمان سخن گفت، برای چندمین بار به مردم توصیه کرد از سفر غیرضروری در تعطیلات خودداری نمایند.

زالی، فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونای تهران هم به 170 شهر که در ضعیت قرمز قرار گرفته اند اشاره نمود و گفت بیشتر این شهرها فاقد مصونیت از بیماری کووید 19 هستند، خطری که ممکن است در هفته های آینده ما را دچار مشکل کند، همین چند روز تعطیلی است که خدایی ننموده با سفرهای بین استانی روبه رو شویم.

مسعود مردانی، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا هم گفته سرعت انتقال ویروس کرونا 3 تا 7 برابر افزایش یافته و از مردم خواسته هم دستورالعمل های بهداشتی را کامل رعایت نمایند و هم سفر نروند.

رئیس پلیس راهور ناجا هم از مردم خواست برای جلوگیری از شیوع کرونا از انجام سفر در تعطیلات پایانی هفته خودداری نمایند. با این همه گزارش شده حجم ترافیک در محورهای شمالی کشور زیاد شده است.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قبلا درباره مدیریت سفرها با وجود اخطار و توصیه های مکرر و محدود کردن فعالیتهای گردشگری گفته بود که ستاد ملی کرونا در این باره نظری را با معاونت گردشگری مطرح ننموده اما این مسئولیت به استانها محول شده که هر استان مطابق با شرایطی که دارد، تصمیم بگیرد.

پیگیری ها نشان می دهند از بین استانهای قرمز، فقط استان خراسان رضوی محدودیتهایی را برای سفر در تعطیلات پیش رو برقرار نموده است. در اطلاعیه ای که روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این استان منتشر کرد، تاکید شده طبق مصوبه ستاد مقابله با کرونا در خراسان رضوی، هرگونه برگزاری تورهای گردشگری و طبیعتگردی تا اطلاع ثانوی ممنوع است و آژانسهای خدمات مسافرتی و جهانگردی از هر گونه تعهد الزام آور برای سفر جدا خودداری نمایند.

صرف نظر از اینکه این دستور باید زودتر ابلاغ می شد تا آژانسهای به مسافران تعهدی ندهند و برای تور برنامه ریزی ننمایند، مسأله قابل تأمل این است که فروش بلیت قطار، هواپیما و اتوبوس به مقصد استان خراسان رضوی نه محدود شده و نه ظرفیت آنها کاهش یافته است. هتلهای خراسان رضوی نیز دستوری برای منع فعالیت دریافت ننموده اند. از سویی مسافرانی که معمولا راهی شهری مثل مشهد می شوند بیشتر در خانه های اجاره ای اقامت دارند یا در مسافرخانه های دولتی می مانند، بطوریکه امیر سزاوار، رئیس جامعه هتلداران این استان گفت از بین 240 هتل فقط 60 هتل فعالند که میانگین ضریب اشغال آن ها هم 5 درصد است.

در استان مازندران که اخطارها برای پرهیز از سفر به این منطقه بیشتر از سایر استانها بود و حتی پای نمایندگان مجلس مازندران را هم وسط کشید، هنوز اقدام جدی تری برای کنترل سفرها نشده است. فقط در روز 28 تیرماه معاون گردشگری این استان از ابلاغ دستورالعملی اطلاع داد که فعالیت مجموعه های تفریحی و توریستی استان مازندران تعطیل شده است. همچنین، واحدهای پذیرایی و اقامتی در شهرستانهایی که شرایط قرمز داشتند با 50 درصد ظرفیت و با رعایت پروتکل بهداشتی می توانند خدمات بدهند.

در این دستورالعمل به نام این مجموعه های تفریحی و سرگرمی تعطیل، هیچ اشاره ای نشده است.

جمشید سلطان مرادی، رئیس جامعه هتلداران استان مازندران نیز از ناکارآمدی این دستورالعمل ها گفت و گو می نماید.

او پیرامون شرایط سفر در استان های قرمز کشور می گوید: این دستورها فقط یک کاغذ معمولی است، تا وقتی اراده ای برای نظارت بیشتر، کنترل راه ها، خانه های اجاره ای و مسافران نباشد، ابلاغ کردن آنها چه فایده ای و کارایی دارد؛ از سفر مردم جلوگیری می نماید یا سفر را مدیریت می نماید؟ وقتی دستور را صادر می نمایند باید نظارت هم باشد.

او ادامه می دهد: بیشتر مسافرانی که به مازندران سفر می نمایند یا ویلای شخصی دارند یا خانه و ویلا اجاره می نمایند، الان هتل های مازندران، زیر یک درصد مسافر دارند. با این همه اخطار و هشداری هم که برای پرهیز از سفر دادند، ما اراده ای در کنترل اقامتگاه های غیرمجاز ندیدیم. نه جایی را تعطیل می نمایند، نه برخورد می نمایند و نه نظارت و سرکشی دارند.

سلطان مرادی می گوید: مازندران حدود دو هفته است در شرایط قرمز کرونا قرار گرفته است اما، هیچ اراده ای برای کنترل این ویروس دیده نمی گردد و تغییری در شرایط داده نشده است.

سایر استانها هنوز اقدامی برای محدودیت سفر در تعطیلات پیش رو ننموده اند. حتی استان تهران که وزارت بهداشت آن را منشأ انتشار ویروس کرونا معرفی نموده برنامه خاصی را برای مدیریت سفرها اعلام ننموده است. این درحالی است که یک روز از این تعطیلات گذشته و حجم زیادی از مسافران هم طبق گزارش مرکز کنترل ترافیک، راهی جاده شده اند و حتی به مقصد مورد نظر رسیده اند. تورهای گردشگری نیز بدون هیچ محدودیتی درحال اجرا هستند.

فارغ از اینکه توقع می رود مردم به مسئولیت اجتماعی خود متعهدانه عمل نمایند، این انتظار هم می رود همزمان با تعطیلاتی که پیش بینی می گردد حجم سفرها رو به افزایش رود، تدابیر جدی تر و زودهنگام در مقاصد سفر اتخاذ گردد مثلا دست کم از فعالیت مراکز اقامتی و پذیرایی غیرمجاز و تورهای غیرمجاز، جلوگیری گردد و با تاسیسات گردشگری بین راهی ها و ناوگان حمل و نقل عمومی که پروتکل ها را درست رعایت ننموده اند، برخورد قانونی گردد.

مجله شرقیا

مجله شرقیا | مجله آموزشی و اطلاع رسانی تحصیلی
منبع: همگردی
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 37857

به "شرایط سفر در استان های قرمز کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط سفر در استان های قرمز کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید