وظیفه آمریکاست که به برجام برگردد ، ادعای دولت آمریکا عملی نمی گردد

به گزارش مجله کامپیوتر، وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه وظیفه آمریکاست که به برجام برگردد و تعهداتش را اجرا کند، گفت: به محض اینکه آمریکا تعهداتش را اجرا کند، ما هم تعهدات خود را به صورت کامل اجرا می کنیم.

وظیفه آمریکاست که به برجام برگردد ، ادعای دولت آمریکا عملی نمی گردد

به گزارش خبرنگاران از مهر، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان پیش از ظهر امروز (آدینه) در نشست خبری مشترک با چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه اظهار کرد: بسیار خوشحالم که برای بار دوم در چند ماه گذشته در استانبول با برادر عزیزم مولود چاووش اوغلو مصاحبه می کنم و امروز این افتخار را خواهم داشت که بعد از نماز آدینه با آقای رئیس جمهور هم ملاقات کنم.

ظریف گفت: برای ما روابط ایران و ترکیه روابط بسیار پراهمیت و دارای منافع مشترک برای دو ملت و همچنین برای منطقه و جهان است.

وی افزود: ایران و ترکیه در روزهای سخت در کنار هم بودند و ما قدر این رفاقت در روزهای سخت را به خوبی می دانیم. امیدواریم روزهای بهتری با رفتن دولت تروریستی در آمریکا، در مقابل مردم دو کشور و منطقه باشد.

وزیر امور خارجه گفت: ما امروز در مورد همکاری های دوجانبه صحبت کردیم. متاسفانه به دلیل ویروس کرونا و تحریم های آمریکا میزان همکاری ما کاهش پیدا نموده است اما یقین داریم بر اساس خواست رهبران دو کشور می توانیم این همکاری را به سطح عالی گذشته برگردانیم.

ظریف گفت: امروز در مورد همکاری های ترانزیتی، تجاری و همکاری در حوزه انرژی مصاحبههای بسیار خوبی داشتیم و کوشش متقابل ما برای حل مسائل شرکت ها و افراد دو کشور، که مشغول سرمایه گذاری هستند، است.

وی افزود: حضور شرکت های ترکیه ای در ایران برای ما بسیار مهم است و امیدواریم این شرکت ها بدون هیچ مانعی در ایران ادامه حضور داشته باشند.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه ما منتظر حضور آقای اردوغان در ایران هستیم، گفت: به زودی تاریخ این حضور را هم برای اجلاس عالی همکاری های راهبردی و هم برای اجلاس سران فرایند آستانه قطعی خواهیم کرد.

ظریف با تاکید بر اینکه همکاری ما در چارچوب آستانه باعث شده که بتوانیم آلام مردم سوریه را کاهش دهیم و با یاری یکدیگر و با یاری دولت روسیه در کمیته قانون اساسی کار را به پیش ببریم، اظهار کرد: البته سرعت این اقدامات به اندازه ای که ما می خواستیم نبوده ولی مهم است که امروز در سوریه مصاحبه جایگزین جنگ است.

وی ادامه داد: ایران و ترکیه در شرایط سخت، روابط بسیار خوبی با یکدیگر داشتند و در هر شرایطی این روابط را با جدیت ادامه خواهند داد.

ظریف با بیان اینکه امروز ما فرصت های ویژه ای برای همکاری نه تنها در سوریه بلکه در منطقه قفقاز داریم، گفت: امروز درباره درخواست دوستان افغانستانی صحبت کردیم و قرار شد همکاری سه جانبه ایران، ترکیه و افغانستان را داشته باشیم.

وی افزود: زمینه های همکاری برای ما فروان است و با اتخاذ یک موضع منطقی تر توسط آمریکا تنها فرصت برای گسترش روابط ایران و ترکیه افزون تر خواهد بود و حتماً به افزایش روابط خواهد انجامید.

وزیر امور خارجه با اشاره به سازوکار 6 جانبه برای حل بحران های منطقه ای، گفت: امروز فرصت برای هر 6 کشور فراهم است تا در راستا سازندگی و اتصالات زمینی، انرژی و ریلی به یکدیگر یاری کنیم و من امیدوارم این همکاری ها علیرغم بعضی ملاحظاتی که بعضی کشورها دارند، شدنی باشد و نسبت به آینده خوشبین هستم.

ظریف تاکید نمود: من اطلاعات کامل از مصاحبهها [با دیگر کشورهای منطقه] را در اختیار برادرم چاووش اغلو قرار دادم و اطلاعات این سفر را هم در اختیار 4 کشور دیگر قرار خواهم داد تا بتوانیم این راستا همکاری را با یکدیگر طی کنیم.

وی گفت: در آینده ای نزدیک اجلاس وزرای خارجه ایران، ترکیه و آذربایجان را در ایران برگزار خواهیم کرد و همکاری های ایران و ترکیه در حوزه قفقاز حتماً همکاری های موثر برای همه منطقه خواهد بود.

وزیر امور خارجه گفت: پیرو طرح هایی که توسط روسای جمهور ترکیه، آذربایجان و روسیه درمورد همکاری های منطقه ای مطرح شده بود، من با مشورت دوستانم در ترکیه سفر به 5 کشور را آغاز کردم.

ظریف اظهار کرد: در سفر به آذربایجان، روسیه، ارمنستان و گرجستان تاکید نمودیم که باید گذشته بعنوان یک راستا برای آینده و سازندگی به صورت مثبت مورد استفاده قرار بگیرد و آتش بس موجود با همکاری های مالی محکم تر گردد.

وی در ادامه با تاکید براینکه ما با صراحت تحریم های آمریکا علیه ترکیه را محکوم کردیم و برای آنها هیچ ارزشی قائل نیستیم، گفت: باعث تاسف است که دولت آمریکا معتاد به تحریم است، این سیاست آنها به ضرر همه جهان و به ضرر خود آمریکایی هاست.

وظیفه آمریکاست که به برجام برگردد

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی در مورد موضوعات هسته ای، خروج آمریکا از برجام و کاهش تعهدات ایران در چارچوب برجام، گفت: در مورد برجام باید گفت برجام توافقی بود که دولت آمریکا، ایران و 5 کشور دیگر به آن پیوستند و بعد از مذاکرات طولانی همه موضوعات را در آن آنالیز کردند و این توافق به تایید شورای امنیت ملل متحد رسید و آنچه در توافق نیست مورد توافق قرار گرفته که در توافق نباشد و امروز نمی توان این موضوعات را به توافقات برجام افزود.

ظریف گفت: برجام در یک چارچوب بی اعتمادی متقابل نوشته شده است و لذا ساز و کارهایی پیش بینی شد که اگر یک طرف توافق را اجرا نکرد طرف مقابل هم بتواند تعهدات خودش در توافق را اجرا نکند. همانطور که شما گفتید آمریکا تصمیم گرفت نه تنها خودش از برجام خارج گردد بلکه کسانی که به این توافق متعهد بودند را تحریم کند و تحت فشار قرار دهد و شرکت ها و بانک های مختلف ترکیه را نیز به همین دلیل تحریم کرد.

وی اقدامات آمریکا را نمونه شاخص قانون شکنی دانست و گفت: اقداماتی که ایران انجام داده بر اساس توافقات برجام و برای جبران اقدامات طرف آمریکایی بوده است و به معنی کوشش ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای نیست. ما از نظر اعتقادی و از نظر استراتژیک سلاح هسته ای را قبول نداریم و آن را باعث امنیت نمی دانیم. ما معتقدیم هر چه زودتر باید سلاح های هسته ای توسط همه دارندگان این سلاح ها نابود گردد.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: تاکید می کنم آمریکا کشوری بوده که از برجام خارج شده و تعهداتش را نقض نموده است. الان هم وظیفه آمریکاست که به برجام برگردد و تعهداتش را اجرا کند. به محض اینکه آمریکا تعهداتش را اجرا کند و ما نفع اجرای این تعهدات را ببینیم، ما هم تعهدات خود را به صورت کامل اجرا می کنیم و این در بالاترین سطح جمهوری اسلامی توسط رهبری اعلام شده است.

ظریف گفت: امیدهایی که اعضای جدید دولت آمریکا دارند و ادعا می نمایند ایران باید به توافق برگردد نه منطقی است و نه هیچ گاه عملی می گردد. منطق این است آن کسی که خارج شده برگردد، ما که داخل توافق هستیم و اقدامات لازم را بعداً انجام خواهیم داد.

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 50395

به "وظیفه آمریکاست که به برجام برگردد ، ادعای دولت آمریکا عملی نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وظیفه آمریکاست که به برجام برگردد ، ادعای دولت آمریکا عملی نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید